Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)
A konzervatív német napilap Mennyire szabad meztelenre vetkőztetni? című cikkében a legújabb repülőtéri biztonsági előírások apropóján elemzi, mennyire hű az FDP kormányon az ellenzékben hangoztatott polgári jogi elveihez.
Az FDP két ígérethez kötötte kormányzati részvételét: adócsökkentéshez és jogpolitikai fordulathoz. Amikor azonban megkezdődött a kormányzás valósága, hamar kiderült, hogy az FDP jogpolitikai elvei hajlékonyabbak, mint az adóügyiek. Az első vereséget akkor szenvedte Sabine Leutheusser-Schnarrenberger (FDP) igazságügy-miniszter, amikor a belügyet irányító kollégája szándéka ellenére Brüsszelben hozzájárult a légi utasok adatainak Amerikába továbbításához. Ez nem ismétlődhet meg – figyelmeztetettek az FDP fiatalabb jogpolitikusai.
Négy hét elteltével és az amerikai, majdnem sikeres merényletet követően az egész test átvilágítására alkalmas készülék ismét visszatért a belpolitikai viták közé. 2001-et követően a biztonsági viták immár egy rituális menetrendet követnek. A CDU megfogalmaz egy javaslatot, melyet az SPD, a zöldek vagy az FDP azonnal visszautasít. Ezt követően rögvest lekerül a napirendről, majd egy merényletet követően ismét feltűnik, és akkor már az ellenzők kénytelenek magyarázkodni.
Guido Westerwelle FDP-elnök a Focus magazinnak adott interjújában már mérlegelésre méltónak ítélte a testszkennert. Mint mondta, az emberek „lemeztelenítése” jelentős beavatkozás az érintett személyiségi jogaiba. Ha azonban léteznek olyan technikai újítások, melyek biztosítják az intim szféra védelmét, „akkor pontosan odafigyelünk”.
Die Welt (Welt.de)
A konzervatív német napilap Nyugati demográfiai félelmek a terrorelhárításban című cikkében elemzi az iszlamizmus elleni küzdelem eddig figyelmen kívül hagyott fontos tényezőjét.
A nyugtalanságot keltő államok, Afganisztán, Jemen, Pakisztán, Szomália iszlamistái az elmúlt napokban sokkolták a nyugati világot. Újabb százmillió eurót kívánnak erre költeni, pedig a Nyugat demográfiai hátrányát már nem lehet pénzzel ellensúlyozni.
A The New York Times „káoszba süllyedni látja Jement”. Itt kapta a nigériai Abdulmutallab, a karácsonyi merénylő a kiképzését. A londoni Times időközben széteső államként emlegeti Szomáliát, ahol a felkelők százszámra küldik Jemenbe az al-Kaida önkénteseit. A párizsi Le Monde ugyanazon a napon Pakisztán északnyugati területén felismeri az „iszlamista fészket”, ahol január 2-án majdnem 100 embert gyilkoltak meg.
Gordon Brown – párhuzamosan az Afganisztán-konferenciával – 2010. január 28-ra Jemen-konferenciát szervez, ahol sok százmillió eurót kívánnak a „mélyebben fekvő problémák” megoldására költeni.
A probléma megértéséhez érdemes felidézni egy tényt, miszerint mind a négy országban ilyen vagy olyan módon fiatal férfiak irtják egymást.
A 24 milliós Jemen a demográfiai fegyverkezésben még a Gázai övezetet is megelőzi. 2008-ban ezer 40 és 44 év közötti férfira 5950 0-4 év közötti fiú jutott. Uganda – népirtásaival és polgárháborúival – után Jemen tartja a világcsúcsot. A 32 milliós Afganisztánban az arány 1000:4010, a 10 millió lakosú Szomáliában 1000:4080, a 176 milliós Pakisztánban ez 1000:3000.
A lelkes békeintervencionista Egyesült Államokban az 1000 hasonló korú férfira jutó fiúk aránya 977, Angliában ez a szám az anémiás 677, míg Németországban már az öngyilkossági 477-es szinten van.
A nyugtalanító négyesben 1970-ben nagyjából 16 millió 15 év alatti készült a jövő háborúira. 1990-ben – a folyamatos vérveszteségek ellenére – már 34 millióan voltak ebben a nehéz helyzetben. 2010-ben a 242 milliós összlakosságból 48 millió fiú keresi a felemelkedés lehetőségét. Ha a következő ütközetekben a fiúk kétharmada elpusztulna, akkor is minden udvart és műhelyt örökölne egy fiú. A négy állam tehát háromszor annyi embert is elveszíthet, mint Európa az első világháborúban.
A másik oldalon az afganisztáni terheket viselő négy állam, az Egyesült Államok, Anglia, Kanada és Németország lakossága 2010-ben 484 millió, ami duplája az iszlamista kvartettnek, de a 45 millió 15 év alatti fiú már hárommillióval kevesebb, mint a legfontosabb hadszíntereké.
Ebből a 45 millióból 32 millió amerikai, akik a statisztikák szerint a mama egyetlen fiai. A maradék 13 millió jórészt anyja egyetlen gyermeke. Elveszthető fia a négy országban senkinek sincs. Minden elesettel kihal egy család. Így az egyik oldalon 32 millió nélkülözhető fiú áll, míg a másikon nulla. Ezen tények nem kell, hogy bátorítsák a nyugati nemzeteket. Ugyanakkor nem szabad, hogy a „mélyebb indokok” utáni állandó keresésben ezekről rendszeresen megfeledkezzenek.
Botrányos viselkedése miatt több mint 14 millióra büntették Gyurcsányt