Demográfiai okokból felesleges erőlködni Afganisztánban?

A Die Welt hosszan elemzi, hogy demográfiai okokból a nyugati hatalmak miért nem nyerhetik meg a terror elleni háborút. A Frankfurter Allgemeine Zeitung részletesen foglalkozik az FDP elvei és a terrorfenyegetés elleni küzdelem dilemmáival.

2010. 01. 04. 9:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)

A konzervatív német napilap Mennyire szabad meztelenre vetkőztetni? című cikkében a legújabb repülőtéri biztonsági előírások apropóján elemzi, mennyire hű az FDP kormányon az ellenzékben hangoztatott polgári jogi elveihez.

Az FDP két ígérethez kötötte kormányzati részvételét: adócsökkentéshez és jogpolitikai fordulathoz. Amikor azonban megkezdődött a kormányzás valósága, hamar kiderült, hogy az FDP jogpolitikai elvei hajlékonyabbak, mint az adóügyiek. Az első vereséget akkor szenvedte Sabine Leutheusser-Schnarrenberger (FDP) igazságügy-miniszter, amikor a belügyet irányító kollégája szándéka ellenére Brüsszelben hozzájárult a légi utasok adatainak Amerikába továbbításához. Ez nem ismétlődhet meg – figyelmeztetettek az FDP fiatalabb jogpolitikusai.

Négy hét elteltével és az amerikai, majdnem sikeres merényletet követően az egész test átvilágítására alkalmas készülék ismét visszatért a belpolitikai viták közé. 2001-et követően a biztonsági viták immár egy rituális menetrendet követnek. A CDU megfogalmaz egy javaslatot, melyet az SPD, a zöldek vagy az FDP azonnal visszautasít. Ezt követően rögvest lekerül a napirendről, majd egy merényletet követően ismét feltűnik, és akkor már az ellenzők kénytelenek magyarázkodni.

Guido Westerwelle FDP-elnök a Focus magazinnak adott interjújában már mérlegelésre méltónak ítélte a testszkennert. Mint mondta, az emberek „lemeztelenítése” jelentős beavatkozás az érintett személyiségi jogaiba. Ha azonban léteznek olyan technikai újítások, melyek biztosítják az intim szféra védelmét, „akkor pontosan odafigyelünk”.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilap Nyugati demográfiai félelmek a terrorelhárításban című cikkében elemzi az iszlamizmus elleni küzdelem eddig figyelmen kívül hagyott fontos tényezőjét.

A nyugtalanságot keltő államok, Afganisztán, Jemen, Pakisztán, Szomália iszlamistái az elmúlt napokban sokkolták a nyugati világot. Újabb százmillió eurót kívánnak erre költeni, pedig a Nyugat demográfiai hátrányát már nem lehet pénzzel ellensúlyozni.

A The New York Times „káoszba süllyedni látja Jement”. Itt kapta a nigériai Abdulmutallab, a karácsonyi merénylő a kiképzését. A londoni Times időközben széteső államként emlegeti Szomáliát, ahol a felkelők százszámra küldik Jemenbe az al-Kaida önkénteseit. A párizsi Le Monde ugyanazon a napon Pakisztán északnyugati területén felismeri az „iszlamista fészket”, ahol január 2-án majdnem 100 embert gyilkoltak meg.

Gordon Brown – párhuzamosan az Afganisztán-konferenciával – 2010. január 28-ra Jemen-konferenciát szervez, ahol sok százmillió eurót kívánnak a „mélyebben fekvő problémák” megoldására költeni.

A probléma megértéséhez érdemes felidézni egy tényt, miszerint mind a négy országban ilyen vagy olyan módon fiatal férfiak irtják egymást.

A 24 milliós Jemen a demográfiai fegyverkezésben még a Gázai övezetet is megelőzi. 2008-ban ezer 40 és 44 év közötti férfira 5950 0-4 év közötti fiú jutott. Uganda – népirtásaival és polgárháborúival – után Jemen tartja a világcsúcsot. A 32 milliós Afganisztánban az arány 1000:4010, a 10 millió lakosú Szomáliában 1000:4080, a 176 milliós Pakisztánban ez 1000:3000.

A lelkes békeintervencionista Egyesült Államokban az 1000 hasonló korú férfira jutó fiúk aránya 977, Angliában ez a szám az anémiás 677, míg Németországban már az öngyilkossági 477-es szinten van.

A nyugtalanító négyesben 1970-ben nagyjából 16 millió 15 év alatti készült a jövő háborúira. 1990-ben – a folyamatos vérveszteségek ellenére – már 34 millióan voltak ebben a nehéz helyzetben. 2010-ben a 242 milliós összlakosságból 48 millió fiú keresi a felemelkedés lehetőségét. Ha a következő ütközetekben a fiúk kétharmada elpusztulna, akkor is minden udvart és műhelyt örökölne egy fiú. A négy állam tehát háromszor annyi embert is elveszíthet, mint Európa az első világháborúban.

A másik oldalon az afganisztáni terheket viselő négy állam, az Egyesült Államok, Anglia, Kanada és Németország lakossága 2010-ben 484 millió, ami duplája az iszlamista kvartettnek, de a 45 millió 15 év alatti fiú már hárommillióval kevesebb, mint a legfontosabb hadszíntereké.

Ebből a 45 millióból 32 millió amerikai, akik a statisztikák szerint a mama egyetlen fiai. A maradék 13 millió jórészt anyja egyetlen gyermeke. Elveszthető fia a négy országban senkinek sincs. Minden elesettel kihal egy család. Így az egyik oldalon 32 millió nélkülözhető fiú áll, míg a másikon nulla. Ezen tények nem kell, hogy bátorítsák a nyugati nemzeteket. Ugyanakkor nem szabad, hogy a „mélyebb indokok” utáni állandó keresésben ezekről rendszeresen megfeledkezzenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.