Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív frankfurti napilapban Günter Bannas Több, mint pusztán a hatalom a Rajnánál című cikkében elemzi a német belpolitika idei legfontosabb eseményének, az észak-rajna–vesztfáliai tartományi választásoknak a jelentőségét. Észak-Rajna–Vesztfália tartomány iránymutató: 1966-ban itt alakult az első SPD-FDP koalíció. 1995-ben ugyanott kényszerültek rá a szociáldemokraták, hogy együttműködjenek a zöldekkel. 1998-ben már a Szövetségi Köztársaságot is ilyen kormány vezette. 2010. május 9-én választanak a legnagyobb lélekszámú tartományban. Aminek kimenetele meghatározza nem csak az újévet, de a ciklus egészét, sőt kihatással lehet az 2013-as választásokra is.
Csak abban az esetben lehet elégedett a kancellár és helyettese, ha a polgárok megerősítik a Düsseldorfban kormányzó CDU-FDP koalíciót. Ez ugyanis őket személyesen is stabilizálná. Minden más végeredmény beláthatatlan következményekkel járna. A választás rövidtávon érinteni fogja a Bundesrat erőviszonyait is. A most kormányzó Jürgen Rüttgers (CDU) és Andreas Pinkwart (FDP) csapatának sikere egészen 2013-ig biztosítaná a berlini kormány többségét a második kamarában. Amennyiben a jelenlegi tartományi kormány egy további párttal bővülne – mint a Saar-vidéken a zöldekkel – akkor legalább egy évre elveszne a Bundesrat-többség.
A Saar-vidéki „Jamaica koalíció” – CDU-FDP és zöldek – megalakulása és a hamburgi CDU-zöld városvezetés létrejötte óta ez is létező hatalmi lehetőség. A zöldeknek meg kell kockáztatniuk, hogy az SPD-nek, hagyományos szövetségi partnerüknek és a választóiknak is megmutassák, a kereszténydemokratákkal egyenrangú koalíciós partnerek lehetnek.
Éppen olyan fontos a tartományi választások kimenetele a Baloldali Párt számára is. Eddig a posztkommunista alakulat a 16 tartományi parlamentből 12-ben volt jelen. Már csak Észak-Rajna–Vesztfália, Baden-Württemberg, Rajna-vidék–Pfalz és Bajorország hiányzik. A Baloldali Párt bevonulása a düsseldorfi tartományi gyűlésbe, sokkal komolyabb következményekkel járna, mint más nyugati tartomány esetén.
A Baloldali Párt ezzel végleg elérné célját, hogy ne csak egy kelet-német regionális párt maradjon. Már csak azért is különösen elégedettek lehetnének, mert észak-rajna–vesztfáliai tartományi szervezetük nem kifejezett reálpolitikai képességeiről ismert, tehát nem annyira kormányképes, mint amennyire a kelet-német gyökerű berlini pártvezetés szeretné.
De a májusi voksolás egyetlen más párt számára sem olyan fontos, mint az SPD-nek. A kormányzati részvétel, a várakozások és a tapasztalatok szerint is a miniszterelnöki poszt megszerzését jelentené. Ami nem csak Hannelore Kraft, de a berlini SPD vezetés számára is a remény jele lenne, hogy képes megoldani a német szociáldemokrácia válságát. Az SPD sikeres szereplése ezért jóval több lenne, mint pusztán egy fényecske az alagút végén. 2005-ben az SPD 37,1 százalékot kapott. A szociáldemokrácia egykori szívében egy 30 százalék alatti eredmény intő jel lenne. Ezzel az SPD végleg elveszítené néppárti jellegét. Ezért Sigmar Gabrielnek pártelnöknek van miért harcolnia.
Westdeutsche Allgemeine Zeitung (derwesten.de)
A szociáldemokrata párt résztulajdonában lévő napilapban Miguel Sanches Nahles mészteleníteni kívánja az SPD-t címmel készített újévi interjút Andrea Nahlesszel. Nahles elmondta nem kell az SPD-t újra feltalálni, de fontos alaposan átöblögetni. Az elmeszesedést el kell távolítani. Az SPD-nek vissza kell találni oda, ami egykor erőssé tette: a hitelességhez és az erkölcsösséghez. Ehhez a folyamathoz azonban időre van szükség. „Az SPD újjáalakulása nem versenyfutás” – fogalmazott a szociáldemokraták pártigazgatója.
A szövetségi SPD bízik abban, hogy a CDU-FDP kormányt képesek lesznek a májusi választásokon megszorítani. Tekintettel a lehetséges koalíciós megoldásokra Nahles kiemelte, hogy ápolni kell a kapcsolatokat a zöldekkel. „Úgy programban, mint tartalmilag és kulturálisan a zöldek állnak hozzánk a legközelebb.” A nyugdíjkorhatár 67 esztendőre emelésénél, melyet az előző pártelnök vezetett be (munkaügyi miniszterként – szerk.) tettek ígéretet bizonyos javításokra. „Éppen azoknak, akik hosszú ideig dolgoznak és a munkájuk közepette elhasználódnak, s magas nyugdíjveszteséget kénytelenek elszenvedni”. Ezeknek az embereknek kell a SPD-nek új válaszokat ajánlania.
A vitatott kunduzi légitámadás kapcsán Nahles nem hagyta ki annak lehetőségét, hogy Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) honvédelmi minisztert támadja, amiért szerinte nem tesz eleget a történtek tisztázásáért. „Zu Guttenberg úr nem szerzett komoly dicsőséget. Szerette volna kilavírozni magát az ügyből és mindig mások terhére szeretett volna javítani az imázsán. Ez úgy tűnik Guttenberg módszere.”