Die Presse (Diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap Kadhafi „szent háborút” hirdet Svájc ellen című cikkében tudósít a líbiai államfő Bern elleni kirohanásairól. Moammar Kadhafi csütörtökön szent háborút (dzsihádot) hirdetett Svájc ellen. Bengáziban mondott beszédében a líbiai diktátor a novemberben elfogadott minarettilalom miatt „hitetlennek” nevezte az alpesi országot. Svájc hitetlen ország, ahol lerombolják a mecseteket – magyarázta Kadhafi. „A világ minden muzulmánja, aki Svájccal együttműködik, az szakadár, és Mohammed, Isten és a Korán ellensége” – tette hozzá. Majd hozzáfűzte: „Ez nem terrorizmus”. Ellentétben az al-Kaidával, amit egyfajta bűncselekménynek és pszichikai betegségnek nevezett. Mint fogalmazott, hatalmas a különbség a terrorizmus és a szent háború között, mely magában foglalja a fegyveres harcot is. Svájc ellen a háborút minden eszközzel folytatni kell – tette hozzá.
Líbia és Svájc között az úgynevezett Hannibál-ügy óta feszült a viszony. A genfi rendőrség 2008-ban ideiglenesen letartóztatta Hannibal al-Kadhafit, a diktátor egyik fiát, mert bántalmazta egyik alkalmazottját. Erre válaszul Líbiában két svájci üzletembert vettek őrizetbe. Svájc ezt követően vezető líbiaiakat helyezett el a nemkívánatos személyek listáján.
Focus (Focus.de)
A müncheni hírmagazin A koalíció birkózik a bizalomért – marad a megosztottság című cikkében elemzi a berlini kormány belső súrlódásait elrendezni kívánó egyeztetéseket. A szerda késő éjszakáig tartó ütésváltások ellenére Guido Westerwelle FDP- és Horst Seehofer CSU-elnök nyugodt, konstruktív tárgyalásokat folytatott Angela Merkel (CDU) kancellárral. Ez szivárgott ki Merkel környezetéből. Ennek ellenére csütörtököt már ismét a kormányon belüli feszültségek jellemezték. A következő hármas pártelnöki találkozót március 21-én tartják.
Merkel jónak látta – egy leendő koalíció vezetőjétől szokatlan módon –, hogy a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott interjúban hitvallást tegyen az FDP-vel kötött szövetség mellett. A kancellár kijelentette, hogy a CDU és az FDP között található a legnagyobb programbeli egyezés. Egy kereszténydemokrata–liberális kormányt tart az ország szempontjából a legjobbnak, egyúttal értelmetlennek nevezte a fekete-zöld koalícióval kapcsolatos találgatásokat. Mint fogalmazott, ez Észak-Rajna–Vesztfália számára sem lenne megoldás. Ott a CDU a pártfinanszírozási ügy és a gyengélkedő FDP miatt elveszítheti többségét. Merkel ugyanakkor ismét megfegyelmezte az alkancellárt. Westerwelle a segélyezéssel kapcsolatos vitában alkalmazott szóhasználatától már jó egy hete elhatárolódott. Az FDP elnökének követeléséről – hogy a teljesítménynek ismét kifizetődőnek kell lennie – kijelentette, ennek az egész kormányra érvényesnek kell lennie.
Christine Haderthauer (CSU) bajor szociális miniszter a Bayernkurierban úgy fogalmazott: „Jelenlegi alkancellárunk jobban tette volna, ha elolvassa a törvényt. Követelését ugyanis már most is tartalmazza a hatályos jogi szabályozás”. Seehofer problémásnak tartja, hogy felemeljék a segélyek mellett adómentesen megkereshető összeg határát. Ez annyit jelentene, hogy emelkedne a segélyezettek száma. Egyúttal követelte a munkaerőpiacon foglalkoztatottak számára további ösztönzők beépítését.
Christian Lindner, az FDP pártigazgatója védelmébe vette Westerwellének a jóléti állammal kapcsolatos nyilatkozatát. Szerinte a pártelnök „továbbra is arról fog beszélni, ami az emberek körmére ég”. Birgit Homburger, a liberálisok Bundestag-frakcióvezetője viszont úgy fogalmazott: „Itt szövetségi szinten kiváló az együttműködés”. Horst Seehofer tovább fékezte a várakozásokat, amikor kijelentette, a kormány külső megjelenése egyáltalán nem nevezhető kellemesnek. Ugyanakkor kijelentette: a koalíciók mindig nehéz esetnek számítanak. A CDU–FDP-koalíció egyben tartása Helmut Kohl (CDU) idejében sem volt egyszerű.
„Én számos robbanékony koalíciós tárgyalást átéltem” – fogalmazott a bajor miniszterelnök, aki Kohl kormányában az egészségügyi tárcát vezette. A CSU ellenállását figyelmen kívül hagyva Merkel továbbra is támogatja Philipp Rösler (FDP) egészségügyi miniszter javaslatát az egészségügyi biztosítópénztárak támogatásának újraszervezésére. Seehofer megerősítette, hogy elutasítják a liberálisok fejpénzjavaslatát, és egyúttal gyors döntést követelt a betegbiztosítás finanszírozásáról.