Dzsihád Svájc ellen

A Die Presse beszámol arról, hogy a líbiai államfő szent háborút hirdetett a „hitetlen” svájciak ellen. A Focus arról ír, hogy a berlini koalíciós egyeztetések után sem kívánnak szűnni a kormányon belüli nézeteltérések.

2010. 02. 26. 10:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (Diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Kadhafi „szent háborút” hirdet Svájc ellen című cikkében tudósít a líbiai államfő Bern elleni kirohanásairól. Moammar Kadhafi csütörtökön szent háborút (dzsihádot) hirdetett Svájc ellen. Bengáziban mondott beszédében a líbiai diktátor a novemberben elfogadott minarettilalom miatt „hitetlennek” nevezte az alpesi országot. Svájc hitetlen ország, ahol lerombolják a mecseteket – magyarázta Kadhafi. „A világ minden muzulmánja, aki Svájccal együttműködik, az szakadár, és Mohammed, Isten és a Korán ellensége” – tette hozzá. Majd hozzáfűzte: „Ez nem terrorizmus”. Ellentétben az al-Kaidával, amit egyfajta bűncselekménynek és pszichikai betegségnek nevezett. Mint fogalmazott, hatalmas a különbség a terrorizmus és a szent háború között, mely magában foglalja a fegyveres harcot is. Svájc ellen a háborút minden eszközzel folytatni kell – tette hozzá.

Líbia és Svájc között az úgynevezett Hannibál-ügy óta feszült a viszony. A genfi rendőrség 2008-ban ideiglenesen letartóztatta Hannibal al-Kadhafit, a diktátor egyik fiát, mert bántalmazta egyik alkalmazottját. Erre válaszul Líbiában két svájci üzletembert vettek őrizetbe. Svájc ezt követően vezető líbiaiakat helyezett el a nemkívánatos személyek listáján.

Focus (Focus.de)


A müncheni hírmagazin A koalíció birkózik a bizalomért – marad a megosztottság című cikkében elemzi a berlini kormány belső súrlódásait elrendezni kívánó egyeztetéseket. A szerda késő éjszakáig tartó ütésváltások ellenére Guido Westerwelle FDP- és Horst Seehofer CSU-elnök nyugodt, konstruktív tárgyalásokat folytatott Angela Merkel (CDU) kancellárral. Ez szivárgott ki Merkel környezetéből. Ennek ellenére csütörtököt már ismét a kormányon belüli feszültségek jellemezték. A következő hármas pártelnöki találkozót március 21-én tartják.

Merkel jónak látta – egy leendő koalíció vezetőjétől szokatlan módon –, hogy a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott interjúban hitvallást tegyen az FDP-vel kötött szövetség mellett. A kancellár kijelentette, hogy a CDU és az FDP között található a legnagyobb programbeli egyezés. Egy kereszténydemokrata–liberális kormányt tart az ország szempontjából a legjobbnak, egyúttal értelmetlennek nevezte a fekete-zöld koalícióval kapcsolatos találgatásokat. Mint fogalmazott, ez Észak-Rajna–Vesztfália számára sem lenne megoldás. Ott a CDU a pártfinanszírozási ügy és a gyengélkedő FDP miatt elveszítheti többségét. Merkel ugyanakkor ismét megfegyelmezte az alkancellárt. Westerwelle a segélyezéssel kapcsolatos vitában alkalmazott szóhasználatától már jó egy hete elhatárolódott. Az FDP elnökének követeléséről – hogy a teljesítménynek ismét kifizetődőnek kell lennie – kijelentette, ennek az egész kormányra érvényesnek kell lennie.

Christine Haderthauer (CSU) bajor szociális miniszter a Bayernkurierban úgy fogalmazott: „Jelenlegi alkancellárunk jobban tette volna, ha elolvassa a törvényt. Követelését ugyanis már most is tartalmazza a hatályos jogi szabályozás”. Seehofer problémásnak tartja, hogy felemeljék a segélyek mellett adómentesen megkereshető összeg határát. Ez annyit jelentene, hogy emelkedne a segélyezettek száma. Egyúttal követelte a munkaerőpiacon foglalkoztatottak számára további ösztönzők beépítését.

Christian Lindner, az FDP pártigazgatója védelmébe vette Westerwellének a jóléti állammal kapcsolatos nyilatkozatát. Szerinte a pártelnök „továbbra is arról fog beszélni, ami az emberek körmére ég”. Birgit Homburger, a liberálisok Bundestag-frakcióvezetője viszont úgy fogalmazott: „Itt szövetségi szinten kiváló az együttműködés”. Horst Seehofer tovább fékezte a várakozásokat, amikor kijelentette, a kormány külső megjelenése egyáltalán nem nevezhető kellemesnek. Ugyanakkor kijelentette: a koalíciók mindig nehéz esetnek számítanak. A CDU–FDP-koalíció egyben tartása Helmut Kohl (CDU) idejében sem volt egyszerű.

„Én számos robbanékony koalíciós tárgyalást átéltem” – fogalmazott a bajor miniszterelnök, aki Kohl kormányában az egészségügyi tárcát vezette. A CSU ellenállását figyelmen kívül hagyva Merkel továbbra is támogatja Philipp Rösler (FDP) egészségügyi miniszter javaslatát az egészségügyi biztosítópénztárak támogatásának újraszervezésére. Seehofer megerősítette, hogy elutasítják a liberálisok fejpénzjavaslatát, és egyúttal gyors döntést követelt a betegbiztosítás finanszírozásáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.