Lumengo elvtárs segítőkész elvtárs

A Tages-Anzeiger beszámol Ricardo Lumengo szocialista képviselő ügyéről, aki állítólag nem tudta, hogy nem szabad más helyett kitölteni a szavazócédulát. A Die Welt a győzelemnapi előkészületek apropóján tudósít az Oroszországban újraéledő Sztálin-kultuszról.

2010. 02. 20. 12:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tages-Anzeiger (Tagesanzeiger.ch)

A baloldali-liberális zürichi napilap Lumengo hitelessége megrendült című cikkében ismerteti a csaló svájci szocialista politikus történetét. Ricardo Lumengo nem először találja szembe magát a törvénnyel. 2007 végén feltételes pénzbüntetésre ítélték, mert az autópályán előzés közben nekiütközött az oldalkorlátnak. Miközben már levált a gumi a felniről, továbbhajtott anélkül, hogy a rendőrségnek jelentette volna a balesetet. Az angolai származású Ricardo Lumengo most ismét bűnbánatot gyakorol. Elismeri, hogy 2006-ban, Bern kanton parlamenti választásai során mások helyett is kitöltötte a szavazócédulákat. „Én soha többé nem követem el ezt a hibát” – fogalmazott a baloldali nemzetgyűlési képviselő. Ugyanakkor a vádak ellenére nem gondol a lemondásra. Mivel az eset már régen történt, nem kívánja levonni a konzekvenciákat, és nem gondol a politikából történő távozásra.

„Tisztán jogi alapon egy büntetendő cselekményről van szó” – fogalmazott Hans Fehr néppárti (SVP) nemzetgyűlési képviselő. „Olyan messze nem mennék, hogy a lemondását követeljem, hiszen végül is nem csalt, de a pártelnökség tagjaként súlyos figyelmeztetésben részesíteném.” Ugyanakkor politikai értelemben a kérdés még kellemetlenebb. Még ha a szavazatszerzés nem is volt döntő a választásokon, „Lumengo hitelessége ezáltal súlyosan sérült” – fogalmazott az SVP politikusa. De a szociáldemokraták problémája, hogy eldöntsék, vajon ismét felveszik-e a listájukra, és a választók dolga, hogy Lumengóra adják-e a voksukat. Christa Markwalder szabad demokrata (FDP) nemzetgyűlési képviselő szintén nem titkolja, hogy különlegesnek találja az esetet. „Az ügy rendkívül problematikus” – nyilatkozta, s megkérdőjelezi a politika és a politikusok szavahihetőségét, de Markwalder szerint is Lumengónak és pártjának kell döntenie a következményekről. A párt igen elnéző a megtévedt képviselőivel. „Ez egy kihágás, és Ricardo Lumengo pénzbüntetést fog ezért fizetni.
Tanulsággal fog szolgálni” – nyilatkozta Andreas Gross, az SP nemzetgyűlési képviselője. Ugyanakkor a párt beavatkozását nem tartja szükségesnek. „Mindenki hibázik, egy képviselő is.” Ricardo Lumengo nem tudta, hogy büntetendő cselekményt követ el, ha mások szavazócéduláját kitölti – védekezett Gross. „Amúgy biztosan nem tett volna ilyet.” Szerinte ezért nem kell a lemondását követelni. Az országos szociáldemokrata párt nyilatkozatában elítéli a választási eredmények meghamisítását.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilap Sztálint, a diktátort ismét hősként tisztelik című cikkében ismerteti a győzelemnapi moszkvai előkészületek ideológiai üzenetét. Joszif Sztálin visszatér az orosz főváros utcáira. A május 9-i győzelemnapi ünnepségekre a városvezetés reklámfelületeket kíván a „népek atyja” és milliónyi ember mészárosa képének rendelkezésére bocsátani. „Számos háborús veteránszervezet”, mint azt a legjobb szovjet stílusban megfogalmazták, kérésére így kívánnak emlékeztetni a szovjet haderő főparancsnokára a nagy honvédő háborúban és az ő kiemelkedő szerepére a fasizmus szétverésében. A plakátokat ott fogják felállítani, ahol általában a győzelem napján találkozni szoktak a veteránok és megemlékeznek elesett bajtársaikról. A Sztálin-reklám tartalmát az illetékes moszkvai bizottság szerint vagy a hadtörténeti intézettel, vagy a Nagy Honvédő Háború múzeumával egyeztetik. Ezzel a tábornokok kezében van, miként értelmezik Oroszország történelmét. Egyúttal elfelejtik Hruscsovnak az SZKP XX. kongresszusán elmondott beszédét, ahol a pártelnök megállapította, a háborút nem Sztálin miatt, hanem a hibái ellenére nyerték meg. Gennagyij Zjuganov, az orosz kommunista párt elnöke és a diktátor politikai unokája már örült, „kétségtelenül helyes, de bátor” döntésnek nevezte a lépést. Orosz emberi jogi aktivisták, mint Ljudmilla Alekszejeva és Lev Ponomarjov ugyanakkor bejelentették: szembeszállnak a döntéssel. Ők ebben a lépésben annak a kísérletét látják, hogy rehabilitálják a diktátor erőszakrendszerét. „Sztálin egy bűnöző, és szégyen a rezsimjét reklámozni, mely emberek millióit meggyilkolta” – fogalmazott Alekszejeva. Az Egységes Oroszország frakcióvezetőjét is megérintette a kétség. Borisz Grizlov „tévedésnek” nevezte a tervet, mert a poszter „nem változtathat a kétes szerepén országunk életében” – idézi őt a RIA Novosztyi hírügynökség. Oroszország számára jelentős problémát jelent a múltja, a kanonizált felfogástól eltérő szemléletet államellenes támadásnak tekintik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.