Az agrártudományi centrum (AMTCET) területén épülő Műszaki-Agrár Szaktanácsadási és Továbbképzési Központban, vagyis a MAG-házban közel 3500 tovább- és felnőttképzésben részt vevő hallgató sajátíthat majd el piacképes ismereteket jövő ősztől. A több mint 1 milliárd forintból felépülő központ a magyar–román határrégióban lévő területek szakembereinek továbbképzésébe és felzárkóztatásába kíván bekapcsolódni, de egyúttal a munkavállalók hátrányos helyzetének javítását is megcélozza. A mintegy 2600 négyzetméternyi területen elhelyezkedő MAG-házban helyet kap a régió 32 szaktanácsadási központját összefogó regionális szervezet, és az élelmiszer-gazdaság területén folyó K+F+I tevékenység technológiatranszferét is ott koordinálják majd, az egyetemen működő GND Technológia Transzfer Irodával együttműködve.
Az egészségügyi és gyógyszeripari képzés elméleti megalapozásához teremt európai színvonalú körülményeket a fejlesztés után az Elméleti Négyszög, amely 2011 nyarától a Farmakológiai Intézetnek, az Anatómiai Intézetnek, az Élettani Intézetnek és az Igazságügyi Orvostani Intézetnek is otthont ad majd. A műemlék épületegyüttes közel 6500 négyzetméternyi területrészén új funkcionális laboratóriumok kialakítására és a meglévők fejlesztésére kerül sor.
Az 1,5 milliárd forintos összeget is meghaladó rekonstrukció során bővül az oktatási és kutatási helyiségek száma is, a korszerű építési megoldásoknak köszönhetően pedig egy akadálymentes, energiatakarékos család-, hallgató- és felhasználóbarát komplexum valósulhat meg. Az északkeleti régió informatikai-technológiai és gazdasági felzárkózását is elősegítheti, hogy 2011 júliusától új, korszerű épületbe költözik a Debreceni Egyetem Informatikai Kara. Modern infokommunikációs eszközökkel és nagy tárolókapacitású szerverekkel olyan regionális informatikai tudásbázis jöhet így létre, ami a hallgatók innovatív ötleteit, valamint az oktatók szakmai tapasztalatát ötvözi a térség informatikai vállalkozásainak tudásával. A közel 1,8 milliárd forintos fejlesztésnek köszönhetően mintegy 4500 négyzetméteren jól felszerelt, oktatásra és kutatásra egyaránt alkalmas terek több mint 3000 hallgató és 70 oktató számára biztosítanak majd korszerű tanulási és munkakörülményeket.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk