Die Welt
A napilap Erdogan a török elemet kívánja erősíteni című cikkében ismerteti az ankarai miniszterelnöknek Németországgal szembeni elvárásait Angela Merkel jövő heti útja előtt. Erdogan többek között az oktatásban a török elem erősítését igényelte, valamint a kettős állampolgárságot. Erdogan egyúttal javaslatot tett török gimnáziumok létrehozására. „Törökországban léteznek német gimnáziumok – miért ne lehetnének török gimnáziumok Németországban?” – fogalmazott a kormányfő. Honfitársainak az érettségi után is török alapokra épülő továbbképzésben kell részesülnie. Erdogan utalt a most alapított, isztambuli török-német egyetemre.
Egy ilyen főiskola Németországban nem luxus lenne, hanem hozzájárulás az integrációhoz. Erdogan a kettős állampolgárság bevezetésére is felszólította Németországot, mert aki az állampolgárságról lemond, az nem tudja megváltoztatni nemzeti hovatartozását. Angela Merkel hétfői és keddi törökországi útja során a teljes jogú uniós tagság alternatíváinak kívánja megnyerni Ankarát. A csatlakozási tárgyalásokon Törökország más célokat követ. „Mi már tárgyalunk – méghozzá a teljes jogú tagságról. Számunkra ennek nincs alternatívája” – nyilatkozta Erdogan.
Süddeutsche Zeitung
A napilapban Marten Rolff „Maffiózóként Németországban fektetnék be” címmel készített interjút Roberto Scarpinatóval, a vezető szicíliai maffiavadásszal. A szicíliai klánok már az 1980-as években nekikezdtek a németországi pénzmosásnak. A berlini fal leomlása után főként ingatlanokba, az energiaiparba és a szemétgazdaságba fektettek be. Ma inkább a pénzügyi területen tevékenykednek. A calabriai ’Ndrangheta ezzel szemben a vendéglátásra és a szállodaiparra specializálódott. Scarpantino szerint terjeszkedésüket úgy kell elképzelni, mint a ráksejteket. Ezek a bűnöző sejtek megvásárolnak egy szállodát, vagy egy éttermet, majd ott elhelyeznek öt-hat embert, akik az üzletet a klán céljaira használják és bővítik.
Scarpinato szerint nincsenek megbízható adatok arról, mekkora befektetésekkel rendelkezik a maffia Németországban. A nagyságrendet jól érzékelteti, hogy az utolsó két évben Palermóban hárommilliárd eurónyi illegális pénzt foglaltak le egyetlen városban. A maffiavadász szerint a német piac az egyik legkönnyebben elfoglalható. Mint fogalmazott, ha ő maffiózó lenne, Németországban fektetne be.