A segélyezettek zuhanyozzanak hideg vízben?

A Süddeutsche Zeitung ismerteti Thilo Sarrazin szociáldemokrata bankár legújabb „takarékossági javaslatait”. A Die Presse szerint a növekvő gazdasági bűnözés elleni hatékony fellépést jelentősen akadályozza a szakemberhiány.

2010. 03. 02. 9:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (Sueddeutsche.de)

A baloldali müncheni napilap Sarrazin: „Meleg vízzel zuhanyozók még sohasem jutottak messzire” című cikkében ismerteti az egykori szociáldemokrata politikus álláspontját a segélyezettekkel kapcsolatban. Sarrazin a lapnak adott interjúban is védelmébe vette a jelenlegi munkanélküli-segély mértékét és azt elegendőnek nevezte. A Bundesbank elnökségének tagja most sem tudta megállni, hogy ne adjon „tanácsokat” a segélyezetteknek. A közgazdász szerint zuhanyozzanak hideg vízben, az amúgy is sokkal egészségesebb. „Meleg vízben zuhanyozók még sohasem jutottak messzire az életben.” Végül is ez nem pénzügy, hanem mentalitás, akarat és hozzáállás kérdése – tette hozzá.

Sarrazin már 37 éve tagja az SPD-nek, de a párt már nem a szívügye. Ezért a közgazdász nyugodtan tekint hétfőn elkezdődött kizárási eljárása elé, melyről a tartományi döntőbíróság tárgyal. Egy a Lettre Internationalénak adott interjújában a volt pénzügyi szenátor kijelentette, az arabok és törökök nagy része nem végez hasznos tevékenységet Berlinben a gyümölcs- és zöldségkereskedelmen kívül. Mint mondta, neki nem kell senkit sem elismernie, aki az államból él, az államot elutasítja, és állandóan új fejkendős kislányt „termel”.

A felháborodás előre látható volt. Két SPD-járás jelentést írt róla és kizárási eljárást kezdeményezett ellene. Ők pártkárosító tevékenységgel vádolják elvtársukat. Gideon Botsch a nyilatkozatot „egyértelműen rasszistaként” értékelte. Ez szerintük összeegyeztethetetlen az SPD álláspontjával, és sérti a párt tekintélyét. Sarrazin a lapban élesen támadta a jelentést mint intellektuálisan és erkölcsileg „tisztátalan, nyúlós és visszataszító” dolgot. Az eljárás kimeneteléről úgy fogalmazott: „Ezt teljesen mozdulatlanul fogom kihúzni”.

Die Presse (Diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilap Gazdasági bűnözés: a rendőrségnél hiányoznak a nyomozók című cikkében foglalkozik a 2009-es esztendő osztrák bűnözési tapasztalataival. A lakásbetörések és autófeltörések növekvő száma felháborítja a közvéleményt. De nemzetgazdasági szempontból egy másik terület különösen fájdalmas. Szakemberek becslése szerint a bűnözés keltette károk 70 százalékát a gazdasági bűnözés okozza. A nemzetközi gazdasági kamara az éves pénzügyi veszteséget 15 milliárd euróra becsüli.

A statisztika szerint a gazdasági bűnözés mind nagyobb jelentőségre tesz szert Ausztriában. Ez azonban (még) nem köszön vissza a bűnüldözők eszköztárában. Mindössze a Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BK) 37 jól képzett gazdasági nyomozója áll rendelkezésükre, akiket a tartományokban további 100 szakember támogat. Az ő feladatuk a nyomozás a leglátványosabb gazdasági ügyekben. Annyi feladat nehezedik rájuk, mint még soha. Alfons Mensdorff-Pouilly gróf ügyeit éppúgy itt kívánják tisztázni, mint a Meinl Bank ügyét. Szintén hatalmas szekrényeket töltenek meg aktáikkal a Hypo Alpe Adria, a Constantia magánbank, az Immoeast és a Bawag ügyei.

Annak ellenére, hogy Rudolf Unterköfler, a főosztály vezetője a gazdasági bűnözés masszív növekedéséről beszélt, elismerte, hogy a „legnagyobb ügyekben erősítésre” is szükség lenne. A BK-ban senki sem kívánja kimondani, hogy munkaerőhiánnyal küzdenek. Maria Fekter belügyminiszter 2008 késő őszén jelentős létszámemelést ígért. A program ugyan elkezdődött, de úgy tűnik, az élet túllépett ezen. Jól képzett gazdasági nyomozók, akik a náluk sokkal jobban fizetett ügyvédekkel és adótanácsadókkal fel tudják venni a versenyt, nem nőnek a fán. Kiképzésük időbe telik. Emiatt a BK már ma is számos esetben kénytelen külső szakemberek segítségét igénybe venni.

Franz Lang, a BK vezetője úgy véli, „hogy közép- és hosszú távon is erőteljesen foglalkoztatni fog bennünket a gazdasági bűnözés”. Ezért a fő felelősnek az internetet tartja, amely egyre több munkát teremt nekik. Egyedül az internetes csalás 301,5 százalékkal növekedett egy év alatt. Unterköfler szerint a legnagyobb problémát a felhasználók hiszékenysége jelenti. Ismer olyan eseteket, amikor magánszemélyek teljesen ismeretleneknek néhány szívbe markoló e-mail után 30 000 eurót utaltak át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.