Dn.sapo.pt – Portugália
A napilap a portugál jezsuiták érdekes kezdeményezésével foglalkozott: meghívták a Hit és igazság XVII. találkozójára a még nem 40 éves, az életben és a munkában is sikeres hívő és nem hívő fiatalokat, hogy mutassanak utat a jövő felé azoknak, akik nem látnak maguk előtt követendő példákat. A 25 éves Carminho, a fado műfajának elismert énekesnője például az oktatásban látja a sikeres jövő egyik pillérét. A jezsuita Miguel Ferreira atya, az esemény egyik szervezője szerint biztos a találkozó sikere, mert már rég megteltek a jelentkezési ívek. A rend azért döntött a 40 évesnél fiatalabbak vitafórumának megszervezéséről, mert ez a nemzedék még kevesebb gyakorlatot szerzett a nyilvános vitákban, és egyáltalán nem jártas a civil kezdeményezések megszervezésében.
Diario.iol.pt, Dn.sapo.pt – Portugália
Rui Pereira, a portugál szocialista kormány belügyminisztere visszatért a csütörtökön elfogott ETA-tag, Andoni Zengotitabengoa esetére, és úgy fogalmazott a sajtónak, hogy rosszul hamisított mexikói útlevelével akart külföldre utazni, és Caracasba szólt a repülőjegye. A portugál igazságügyi és belügyi hatóságok kiemelték a spanyol és a portugál szervek kiváló együttműködését, mert mindkét fél abban érdekelt, hogy az ETA ne tudja megvetni a lábát Portugáliában. A portugál titkosszolgálat több szervezete is megerősítette a DN tudósítójának, hogy az ETA csütörtökig bujkáló tagja valóban kaphatott támogatást Portugáliában.
Elpais.es. – Spanyolország
A spanyol baloldali kormányhoz közeli lap vezető pénteki és szombati híre: az Iszlám Maghreb al-Kaidája (AQMI) nevű csoport videofelvételen és egy újabb dokumentumban közzétett figyelmeztetést intézett Spanyolországhoz. Az írásos üzenet egyik leglényegesebb pontja szerint „amíg ártatlan muzulmán testvéreik szenvednek, addig a spanyolok sem fognak békében élni”. A fenyegetés hármas indoka: Spanyolország részt vett az iraki háborúban, és jelenleg is támogatja az afganisztáni háborút; „bitorolják” al-Andalust (Andalúziát, a legnagyobb kiterjedésű spanyol tartományt); „börtönbe vetik iszlámot követő testvéreiket”. Az AQMI azzal magyarázta igényét Andalúzia egész területére, hogy 711–1492 között egész Spanyolország a muzulmánoké volt. Véleményük szerint a most börtönbe zártak többsége ártatlan, és semmi közük a csoporthoz. Fernando Reinares, a spanyol külügyi intézetben a terrorista ügyek szakértője viszont úgy pontosított, hogy az utóbbi három évben börtönbe zártak valóban nem vettek részt a madridi pályaudvari merényletek végrehajtásában, de vagy a csoport tagjai voltak, vagy együttműködtek vele.
A két közlemény előzménye: a csoport szerdán, egy nappal a madridi merényletek hatodik évfordulója előtt engedte szabadon Alícia Gámezt, az egyik katalán segélyszervezet munkatársát, akit két társával együtt még tavaly november 29-én raboltak el Mauritániában. Az AQMI közleményének indoklása szerint azért járultak hozzá szabadon engedéséhez, mert Alícia áttért az iszlámra, és megromlott az egészsége.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le