Az ellopott pártvagyon nyomában

A Frankfurter Allgemeine Zeitung tudósítása szerint a héten született zürichi ítéletben megkerült a közel 20 éve ellopott állampárti vagyon egy része. A Presse beszámol a bécsi akadémikus szövetség álláspontja körül kialakult vitáról.

2010. 03. 28. 8:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Andreas Mihm Kárpótlás az NSZEP-s pénzmosás miatt című cikkében tudósít egy húsz esztendős történet végéről.

Zürich kanton felső bírósága egy időre pontot tett az elrejtett NSZEP pénzek utáni kutatásra. Majdnem 18 éves jogvita végén a bíróság másodfokon is 230 millió euró kárterítésre ítélte az Unicreditbank Austriát. Az összeget a berlini szövetségi költségvetésbe kell befizetnie, nyilatkozta Marco Niedermann, az Egyesüléssel Kapcsolatos Különleges Ügyek Szövetségi Hivatalának (BVS) jogi megbízottja, aki az ügyben Berlint képviselte.

Ugyan a felső bíróságon az ítélet ellen még lehetséges fellebbezni, de ennek már a végrehajtásra nézve nincs halasztó hatálya. A felülvizsgálat során már csak az eljárást vizsgálják, de nem a ténymegállapítást. Pedig a jogvita ezen robbant ki. Végül a bankot a Bank Austria és svájci leányvállalatának jogutódjaként arra kötelezték, hogy a pénzügyminisztériumnak fizessék vissza az 128 355 788,47 eurót és annak kamatait, ami 1994. június 27 óta összesen elérte 230 milliót.

Korábban a BVS elődje, a vagyonügynökség Zürichben indított eljárást, annak gyanújával, hogy segítettek az egykori keletnémet állampárt 250 milliós márkás vagyonának tisztára mosásában. Az állami vagyonügynökség kutatásai szerint ennyi tűnt el nyomtalanul a Novum egykori kereskedelmi cég és leányvállalata, a Transcarbon számlájáról. Egyedüli ügyvezetője volt mindkét cégnek az osztrák Rudolfine Steindling volt, akit csak a "vörös Fininek" neveznek. Steindling azt állította, hogy az Osztrák Kommunista Párt megbízásából tevékenykedett, ezért a pénz a párté.

A német hatóságok kezdettől fogva azt feltételezték, a Novum az NDK állampártjával szoros szimbiózisban élő cég volt, ezért a vagyon a Szövetségi Köztársaságot illeti. A jogvita egészen 2004-ig tartott, akkor hozott jogerős ítéletet meg a Szövetségi Közigazgatási bíróság, hogy a Novum GmbH része az állampárt vagyonának. Nem volt más, mint egy fedőcég. A németországi jogvita idején a svájci eljárás szünetelt. A zürichi bíróság indoklásában elfogadta a német ítéletet, fogalmazott Niedermann. Szerinte az ítélet megerősíti ama vádakat, miszerint a bankok segítséget nyújtottak a hűtlen kezeléshez és a pénzmosáshoz. Steindling asszony 1991-ben 128 millió eurónyi összeget előbb Bécsből Zürichbe, majd később visszautaltatta az osztrák fővárosba, ahol azt készpénzben kifizették neki. A banknak, érvelt Nidermann, fel kellett ismernie, hogy ez az összeg nem Steindlingé volt. A bank jogutóda az Unicreditbank Austria, neki kell a kárt megtérítenie. Egy másik pénzügyi vitában, melyekben szintén az NSZEP/Novum vagyonról szólt, ahol a vagyonkezelő 240 millió eurót hiányolt, már megállapodtak Steindling asszonnyal a tavalyi év elején megegyeztek egy végrehajtási megállapodásban. Akkor 106 millió eurót fizetett. A pénzügyminisztérium az egyesülési szerződés alapján ezeket a pénzeket közhasznú kelet-németországi feladatokra költi. Ide folyik be majd a 230 millió euró is – ha egyszer megérkezik.

Die Presse (DiePresse.com)

Összecsaptak az érzelmek pénteken a néppárthoz közelállónak tekintett akadémiai szövetség küldöttgyűlésén. Az események középpontjában a bécsi tartományi csoport állt, melynek álláspontját tartalmazó elemzés a felháborodás kiváltója. Ebben többek között a nemzetiszocializmust betiltó törvény felfüggesztését éppen úgy követelték, mint az egyenjogúsági törvény és a terhességmegszakítási jogszabály hatályon kívül helyezését. Emellett a bevándorlás teljes felfüggesztését, valamint a nők otthontartását tanácsolják. Az ÖVP a bécsi tartományi szervezet vezetőjét már szerdán egy villámakcióban kizárta a pártból. Pénteken az akadémikus szervezet, melyet Franz Fiedler volt számvevőszéki elnök vezet maga kívánta meg levonni a következményeket. A kezdeményezés szintén a néppártból indult. A megtorlást leghangosabban a stájer szervezet követelte, melynek elnöke Karl Beatrix szövetségi tudományügyi miniszter. Az elnökségi ülés azonnali összehívását követelték, ahol a bécsi elnökséget felmentenék, valamint kezdeményeznék Josef M. Müller elnök és Christian Zeitz elnökségi tag kizárását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.