Egyre agresszívabb a szélsőbal Németországban

A Die Welt beszámol a legfrissebb berlini belügyi jelentésről, miszerint Németországban tavaly jelentősen megugrott a szélsőbaloldali erőszakcselekmények száma. A Focus magazin arról tudósít, hogy egy Bundestag-képviselő munkatársát beszervezte az alkotmányvédelmi hivatal.

2010. 03. 24. 12:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilap Súlyosabb büntetések a rendőrök elleni támadásért című cikkében foglalkozik a szélsőbaloldal elleni küzdelem egyik eszközével. Thomas de Maizière (CDU) szövetségi belügyminiszter szigorítani kívánja a büntető törvénykönyvet, hogy ezzel válaszoljon a rendőrök elleni növekvő erőszakra, és keményebben büntesse az elkövetőket. A minisztert aggodalommal tölti el a bűncselekmények számának emelkedése, különösen a súlyos testi sértések és a hatóság elleni erőszak növekedett a szélsőbaloldaliak körében. „Szigorítani fogjuk a büntetőjogot” – mondta a lapnak. Kedden az általa bemutatott adatokkal riadóztatni kívánta a közvéleményt, amely eddig a szélsőjobboldali erőszakra figyelt.

A szélsőséges politikai bűncselekmények száma tavaly 33 917-tel újabb csúcsot döntött, ami egy év alatt 6,7 százalékos növekedést jelent. A testi sértések száma a tavalyi 3000 esettel szintén rekordnak számít, ami 2008-hoz viszonyítva ötödével emelkedett. Egy személy politikai bűntett következtében életét vesztette.

A politikai bűncselekmények esetében a felderítési arány 39,4 százalékos, ami enyhe csökkenésnek felel meg, ez elsősorban az ugrásszerűen, 41 százalékkal emelkedő rongálásokra vezethető vissza. A legnagyobb emelkedés – majdnem 40 százalékkal – a baloldali, politikai hátterű erőszakos cselekményeknél található. Tavaly összesen 9375 szélsőbaloldali bűncselekményt vettek nyilvántartásba. Az esetszámok tekintetében még mindig a legmagasabb a jobboldali radikálisok által elkövetett cselekmények 19 468 tettel, ami 4,7 százalékos csökkenést jelent. Az idegenellenes tettek száma 16 százalékkal, az erőszakcselekmények száma 10,5 százalékkal zsugorodott. A szélsőbaloldali erőszakos cselekmények száma 53,4 százalékkal emelkedett. Először köthető ehhez az oldalhoz több testi sértés, mint a radikális jobbosokhoz. E cselekmények több mint fele rendőrök ellen irányult, a másik felét a jobboldali közösséghez tartozókkal szemben követték el. Elsősorban a gépjárművek felgyújtásának a száma emelkedett. Többségük magántulajdonban volt, de megrongálták a rendőrség és a Bundeswehr, valamint nagyvállalatok autóit is. Egy esetben, amikor a Bundeswehr 42 gépkocsiját gyújtották fel, az anyagi kár elérte a 3 millió eurót. A német rendőrszakszervezet a jelenséget „riasztónak” nevezte. Még sohasem követettek el ilyen nagy számú politikai indítékú bűncselekményt.

A baloldali bűnözés emelkedésével egyetemben növekedett a rendőrök elleni támadások száma. A szakszervezet ezért a rendőrök elleni támadást külön tényállásként kívánja felvenni a büntető törvénykönyvbe. „Itt az ideje, hogy a törvényhozók végre levonják a következtetést a rendőrök elleni erőszak növekedéséből” – nyilatkozta Bernhard Witthaut, a szakszervezet elnökhelyettese. Azokban a nagyvárosokban, ahol majdnem minden nap autók égnek, sőt akár rendőrőrsöket is megtámadnak, azonnal növelni kell a rendőri jelenlétet. A liberálisok Bundestag-frakciója erőteljesebben kíván fellépni a szélsőbaloldal ellen. „A szövetségi kormánynak meg kell vizsgálnia, hogy miként illeszthetők a létező szélsőségellenes programok a szélsőbaloldali kihíváshoz” – nyilatkozta Stefan Ruppert, az FDP képviselője.

Focus (Focus.de)

A müncheni hírmagazin Állítólagos spicli a Bundestagban című cikkében tudósít a legfrissebb berlini kémbotrányról. A berlini alkotmányvédelmi hivatal élesen visszautasította azt a sajtóértesülést, miszerint a Bundestag egyik munkatársát beszervezték. „Ez egyszerűen hazugság” – közölte kedden a szenátus belső igazgatása. A berlini alkotmányvédelmi hivatal sohasem szervezett be a Bundestagban dolgozó forrásokat. Lapértesülések szerint Andreas Weigel egykori szászországi tudományos munkatársát beszervezték. A képviselő referense Bundestag-tevékenysége mellett határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkezett a belső elhárításnál. Ebben az időszakban a munkatárs hozzáfért a parlament védelmi bizottságának titkos irataihoz is. A zöldek és a Baloldali Párt képviselői „problémás” jelenségről beszélnek. Az időközben a Bundestagból kihullott SPD-képviselő megerősítette, hogy tudott munkatársa ilyen jellegű tevékenységéről, anélkül, hogy a frakcióvezetést vagy a Bundestag igazgatását tájékoztatta volna erről. Weigel tavaly nyárig a honvédelmi bizottság tagjaként részt vett az afganisztáni munkacsoportban, és számos utat tett a Hindukushoz. Az alkotmányvédelem ugyanakkor megerősítette, hogy hat hónapig alkalmaztak egy munkatársat, aki melléktevékenységként tudományos munkatársként folytatni kívánta egy Bundestag-képviselő melletti ténykedését. Az alkotmányvédelem szélsőjobboldal elleni tevékenység elhárításával foglalkozó részlege nyilvánosan megpályáztatta a munkahelyet. A képviselőház alkotmányvédelmi bizottságát február közepén részletesen tájékoztatták az ügyről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.