Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap Reiner Burger Rüttgers a rajnai utódlási küzdelemben című cikkében foglalkozik a tartományi választásokra készülő CDU hétvégi kongresszusával. Végleg vége annak az időszaknak, amikor a kereszténydemokraták azt hitték, hogy Hannelore Kraftot nem kell komolyan venniük. Jürgen Rüttgers (CDU) miniszterelnök a tartományi pártkongresszuson ezért részletesen foglalkozott szociáldemokrata kihívójával. „Aki májusban az SPD-re szavaz, az nem a régi, Johannes Rau-féle szociáldemokráciára voksol” – fogalmazott Rüttgers a küldöttek előtt. Kijelentette, Hannelore Kraft (SPD) sikerlistája elfér egy bélyegen. Az SPD az elmúlt években egyik választást a másik után veszítette el.
Az elmúlt hetekben azonban az SPD nem utolsó sorban a berlini CDU–FDP-koalícióval kapcsolatos elégedetlenség miatt már tudta stabilizálni a közvélemény-kutatási eredményeit. Bár ez még mindig lényegesen alacsonyabb, mint a 2005-ös 37 százalék volt. De a Zöldekkel és a Baloldali Párttal közösen már van esélyük a többség megszerzésére. Azt, hogy a május 9-i választás „a penge élén táncol”, azt Andreas Krautscheid, a frissen megválasztott pártigazgató a közelmúltban a párt funkcionáriusainak írt levelében maga is elismerte. Megnehezíti a CDU helyzetét, hogy éppen a polgári választókat különösen felháborítja a szponzorációs botrány. (Az ügyről lásd a febr. 23-i sajtószemlét – a szerk.)
Most egy belső használatra szánt stratégiai papírból kiderül, éppen a polgári választókat kívánják mozgósítani a vörös-vörös szövetség falra festésével. Angela Merkel (CDU) kancellár beszédében szintén ezt a témát variálta, amikor kijelentette, Németország felemelkedése és lecsúszása a tartományon múlik. Egy ilyen nagy tartományt stabilan kell kormányozni, ezért nincs hely a kísérletezésre.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap Stájerország: A tesztválasztás az SPÖ számára keserű eredményt hozott című cikkében foglalkozik a tartományban rendezett önkormányzati választások vélhető országos következményeivel. A hétvégén saját fellegváraiban volt kénytelen súlyos szavazatveszteségeket elkönyvelni a stájer SPÖ. Összességében 5,60 százalékkal csökkent a támogatottságuk a 2005-ös voksoláshoz képest. Az ipari övezetekben megingott a vörös polgármesterek többsége, itt különösen jól szerepelt az FPÖ, de a kommunisták is növelni tudták támogatottságukat.
Franz Voves (SPÖ) tartományfőnök már megkezdte a felelősök keresését és úgy látja: az országos politika hatott a stájerországi történésekre. A szövetségi párt túl későn kezdett el foglalkozni az elosztási igazságosság kérdéseivel, amit Voves már régen zászlójára írt. Werner Faymann SPÖ-elnök és kancellár vasárnap esti sajtónyilatkozatában kijelentette, hogy továbbra is következetesen kíván harcolni a munkahelyekért és a szociális igazságért. Ezért elindítja az „Ausztria 2020” tervet. A vereségért – ellentétben Voves-szel – „különböző választási motívumokat és a helyi jelenségeket” tette felelőssé.
Az FPÖ, a vörösök rettegett ellenfele alig tudott elmozdulni a 2005-ös eredményéről, mindössze fél százalékkal tudta növelni támogatottságát. Barbara Rosenkranz, az FPÖ elnökjelöltje körül kirobbant vita sokat árthatott a pártnak. A Zöldeknél némi levertség uralkodott, mert a támogatottságuk 0,24 százalékkal csökkent.
Politico: Trump győzelme után Orbán Viktor és szövetségesei tovább erősödnek Európában