Guantánamói fogoly érkezik Németországba?

A Die Welt beszámol arról, hogy milyen vitás kérdésekre számíthat az Ankarába látogató Angela Merkel. A Der Tagesspiegel értesülései szerint ismét felmerült, hogy Németország befogadjon guantánamói menekülteket.

2010. 03. 29. 9:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt

A napilap Merkelnek és Erdogannak van vitatkoznivalója című cikkében foglalkozik Berlin és Ankara nézeteltéréseivel. Röviddel Angela Merkel (CDU) törökországi útja előtt újabb nézeteltérések kerültek napirendre Recep Tayyip Erdogan kormányfővel. A török kormányfő egy interjúban bírálta a német Irán-politikát, és elutasította az ország atomprogramja miatt meghirdetett Teherán elleni szankciókat. Merkel heti videoüzenetében bejelentette, hogy ankarai tárgyalásain fel kívánja vetni Irán ügyét. Ha Irán nem hajlandó az elvárt transzparenciát felmutatni, akkor büntető lépésekkel kell számolnia. Merkel a török származású polgárok integrációjának kérdései mellett és Törökország leendő uniós kapcsolatain túl a kétoldalú gazdasági kapcsolatokkal és a Nabucco gázvezeték jövőjével kíván foglalkozni. Mindeközben éles vita alakult ki Németországban Erdogan török gimnáziumokat illető követeléséről. Éles hangú kritikával illette a felvetést Heinz Buschkowsky (SPD), Berlin Neukölln kerületének polgármestere, aki kijelentette: „Erdogan megpróbálja a török nacionalizmust gerjeszteni a németországi törökök körében”. Már ma is lehetséges Németországban a török magániskolák megalapítása. Ennek ismeretében Buschkowsky üdvözölte, hogy a kancellár határozottan visszautasította Erdogan követelését.

Der Tagesspiegel

A napilap Németország nemsokára befogadhatja a menekülteket című cikkében foglalkozik a guantánamói foglyok menekültstátusáról zajló vitákkal. Egy német delegáció a múlt héten Guantánamón tárgyalt azokkal a személyekkel, akik szóba jöhetnek. A belügyminisztérium és a Szövetségi Bűnügyi Hivatal képviselői szerettek volna képet alkotni a szóba jöhető személyekről. A beszámoló alapján dönt majd a befogadásukról Thomas de Maizière (CDU) szövetségi belügyminiszter. A minisztérium szóvivője megerősítette, hogy a belügyminisztérium a kancellári hivatallal és a külüggyel közösen ismét tárgyal az Egyesült Államokkal a befogadások lehetőségéről. Lapértesülések szerint egy a nyugati parton élő palesztinról lenne szó, aki tagja a Tablighi Dzsamaat nevű szervezetnek, s akit Pakisztánban vettek őrizetbe. Emellett tárgyalnak egy jordániai fogolyról is, aki 2001 nyarán Afganisztánba utazott, valamint egy szír férfiról, akit 2001 végén egy kabuli kórházban kezeltek, majd nem sokkal később letartóztatták. A kereszténydemokratákon belül ugyanakkor szerveződik a befogadásokkal szembeni ellenállás. Wolfgang Bosbach (CDU), a belügyi bizottság elnöke kijelentette: „Nekem alapvető biztonsági fenntartásaim vannak a guantánamói foglyok befogadásával szemben”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.