Tages-Anzeiger (Tagesanzeiger.ch)
A baloldali-liberális zürichi napilap Igen, én romboltam le a kereszteket című cikkében foglalkozik a vallásszabadság abszurd értelmezésével. Hónapokig kereste Freiburg kanton rendőrsége azt a személyt, aki a Vanil-Noir és Merlas hegycsúcsokon álló kereszteket lerombolta. Hétfőn végre letartóztatták a 48 esztendős Patrick Bussard-t, a Greyerzerlandnak nevezett környék hegyi vezetőjét. Bussard vallomást tett, és délután a rendőrség hazaengedte. Rongálás és a vallásszabadság megsértése miatt kívánnak vádat emelni ellene. Másnap a képzett hegyi vezető interjúban tett kísérletet arra, hogy elmagyarázza, miért semmisítette meg a kereszteket. Mint mondta, ideológiai meggyőződésből. „A természetbe nem való semmilyen vallás” – nyilatkozta. Évek óta abban bízik a vallástalan Bussard, hogy a vallási jelképek eltűnnek az egész kantonból. Tettével vitát kívánt kiprovokálni. „Elértem a célomat: a vita már folyik.” Bussard hónapokig készült akciójára, míg egy hideg októberi éjszakán megmászta a Vanil-Noirt. Éjfélkor ért a csúcsra, ahol lecsavarozta a keresztet. Idén februárban fényes nappal Bussard ismét lecsapott, amikor a Merlas csúcsát támadta. Olyan hevesen havazott, hogy a hegyi vezetőnek nem kellett más hegymászótól tartania. Hátizsákjában egy fűrésszel indult el. „A keresztet néhány percen belül átfűrészeltem” – mondta a lapnak. Patrick Bussard most ítéletére vár. Mert büntetlen előéletű, az illetékes bíró szerint megúszhatja egy felfüggesztett büntetéssel. Bussard hangsúlyozta, hogy jó szándék állt tette hátterében. „Nem vagyok bűnöző.” Tekintettel a nagy médiafelhajtásra, egy olyan kezdeményezés elindítását mérlegeli, mely megtiltaná a hegyekben a keresztek felállítását. Tovább fog harcolni ötletéért, mint mondta, nem hagyja magát keresztre feszíteni.
Der Spiegel (Spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Gesine Lötzsch férjét besúgással gyanúsítják című cikkében foglalkozik a Baloldali Párt kijelölt elnökével szemben megfogalmazott vádakkal. Gesine Lötzsch keményen bírálja a kormány költségvetési tervezetét. Az üléstermen kívül azonban jóval szótlanabb. Egy kellemetlen vita középpontjába került, mely nem is jöhetett volna rosszabbkor. Férje, Ronald Lötzsch Stasi-dokumentumok alapján az NDK állambiztonsági minisztériumának besúgója volt. 1962. március 29-i nyilatkozatában kötelezettséget vállalt arra, hogy hozzájárul a szocializmus felépítéséhez. Vállalta, hogy együttműködik a Stasival, és erről senkinek sem beszél. Összességében 19 jelentést írt. Lötzsch a férjét eddig börtönbüntetése miatt a pártállami diktatúra áldozataként emlegette. Még tisztázatlan, hogy tudott-e a Bundestag képviselője férje Stasi-kapcsolatairól.
A Baloldali Párt frakciójában kedden azzal kommentálták a vádakat, hogy ez az érintett magánügye. Klaus Ernst alelnök, aki a májusi rostocki kongresszuson a kétfős elnökség másik helyére pályázik, védelmébe vette Lötzschöt. Mint egy lapinterjúban hangoztatta, Lötzsch jelölteti magát az elnöki posztra, és nem a férje. A 48 esztendős Lötzsch hétfő este kijelentette, „minden kísérlettel, ami a férjem sorsát átlátszó kampánycélokra kívánja felhasználni, szembeszállok”. Ugyanakkor konkrétan nem nyilatkozott a vádakkal kapcsolatban. Gesine Lötzsch ma 78 esztendős férjével a nyolcvanas években kötött házasságot. Utalt arra, hogy férjét 1957-ben a hazaáruláshoz nyújtott segítség vádjával elítélték, és három évet töltött az NDK hírhedt bautzeni börtönében. Mint mondta, ő nem ismeri az aktákat. Az Stasi aktáiból kiderül, hogy férjet két évvel a büntetése letöltése előtt már elbocsátották a börtönből. Szabadlábra kerülését követően, amint az a „nem hivatalos munkatársként történő beszervezési javaslatban” szerepel, a Stasi felvette vele a kapcsolatot. Az iratokból az is kiviláglik, hogy a Heinz fedőnevű ügynök, a berlini tudományos akadémián nyelvészként dolgozó férfi a nyolcvanas évekig beszámolt kül- és belföldi kollégáival tartott találkozóiról. A Stasi értékelésében az áll Gesine Lötzsch leendő férjéről, annak ellenére, hogy a besúgó egy államellenes csoportot támogatott, hogy most már az NDK-t támogatja, és őszintén felismerte hibáját. Egy másik dokumentumban az olvasható: „Rendszeresen megjelent és mindig pontos volt a találkozókon, beszámolói őszinték és lelkiismeretesek voltak”.
Orbán Viktor: Kezdünk