Neue Zürcher Zeitung (Nzz.ch)
A konzervatív svájci napilap Hatalmas nem a nyugdíjkulcs leszállítására című cikkében tudósít a vasárnapi népszavazás eredményéről. A svájci polgárok elutasították, hogy alacsonyabbak legyenek a frissen nyugdíjba vonulók járandóságai. Az előterjesztők a nyugdíjrendszer második oszlopának kifizetéseit kívánták csökkenteni. A vasárnapi népszavazáson a svájciak 72,7 százaléka nemmel szavazott a kiszámítási kulcs csökkentésére, s egyetlen kantonban sem szerzett többséget a javaslat.
45,6 százalékos részvétel mellett 1,64 millió választásra jogosult ellenezte, hogy a nyugdíjrendszer második, tőkefedezeti oszlopában az évente kifizetendő kamatot 2016-ig 6,4 százalékra csökkentsék. Csak 617 299-en támogatták az újonnan nyugdíjba vonulók járandóságának csökkentését. A népszavazási eredmény súlyos vereséget jelentett a kormány és a polgári pártok, valamint a gazdasági szervezetek számára. Claude Longchamp politológus szerint ez az alpesi ország történetében a hetedik legegyértelműbben elutasított kormányjavaslat volt.
Hiába érveltek a javaslat előterjesztői, hogy a lépés elkerülhetetlen a növekvő életkilátások és a csökkenő hozam-előrejelzések miatt. Az érvek és az intenzív, drága kampány nem hatottak. Ehelyett a szocialisták, a zöldek, a szakszervezetek, valamint a fogyasztóvédő sajtó eredménnyel érvelt a tervek ellen. A lakosság támogatta a „nyugdíjlopás” jelszó alatt folytatott ellenkampányt. Szerintük a polgári pártok felültek a biztosítóknak. Nem utolsósorban az az érv is ült, hogy a magánnyugdíjpénztárak működési költségei túlzottan magasak.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)
A konzervatív német napilap Utaskísérő című cikkében tudósít a külügyminisztert érintő korrupciós vádakról. Guido Westerwelle szombaton megkezdte leghosszabb külföldi útját. Chile, Argentína, Uruguay és Brazília az úti cél, a külügyminiszter egy héten belül kívánja felkeresni ezeket az országokat. Mindeközben Németországban azzal vádolják, hogy kapcsolatait a magánérdekeivel is összefonta.
A külügyminisztert ugyanis dél-amerikai útjára több régi ismerős is elkísérte. A gazdasági delegáció tagjaként ott van Ralph Dommermuth, az az internetes vállalkozó, aki öt éve állítólag 48 000 eurót adományozott a liberálisoknak. Az ellenzék a történtek tisztázását követeli, miután a Der Spiegel beszámolt arról, hogy az adományozó a külügyminiszter hivatalos kísérője. A közvéleménynek meg kell tudnia, „hogy itt fennállnak-e a megengedhetetlen összefonódások és befolyásolások” – nyilatkozta Volker Beck, a zöldek frakcióigazgatója.
Westerwelle januári, Észtországba, Japánba és Kínába vezető bemutatkozó útján a gazdasági delegáció tagjaként vett részt Cornelius Boersch, a Mountain Partners Group nevű svájci tanácsadó cég alapítója, aki eddig több mint 160 000 eurót adományozott az FDP-nek. Westerwelle elődei szintén részben olyan ágazatok képviselőiből állították össze az utazók listáját, melyek legalábbis politikailag közel álltak hozzájuk. Frank-Walter Steinmeier (SPD) gyakran utazott együtt Detlef Prinz médiavállalkozóval vagy Eggert Voscherauval, a BASF elnökhelyettesével.
Volker Beck bírálatát a pénzügyi támogatásokra korlátozta: „A kormánypártoknak tett adományok nem szabad, hogy befolyást gyakoroljanak a miniszter küldöttségének összeállítására”. Westerwellének szerinte a nyilvánosság elé kell tárnia, hogy delegációjának melyik tagja mennyit adományozott korábban az FDP-nek.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!