Nincs kész a házi, ugrik a családi pótlék

A Die Welt ismerteti Thilo Sarrazin SPD-politikus legutóbbi, bevándorlókkal kapcsolatos elgondolásait. A Der Tagesspiegel arról tudósít, hogy nyomozás kezdődik a vizsgálóbizottsági kiszivárogtatás miatt.

2010. 03. 11. 8:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilap Sarrazin tapsot kap bevándorlókritikájáért című cikkében ismerteti a Bundesbank elnökségi tagjának integrációs javaslatait.

Thilo Sarrazin, a volt belügyi szenátor ismét bírálta a bevándorlók hiányzó „integrációs elkötelezettségét.” Az egykori SPD-politikus kijelentette, hogy sokan, akik a Közel-Keletről és Afrikából érkeztek, nem kívánnak megtanulni németül. Mint fogalmazott, feltűnő, hogy a török és arab gyerekek sohasem hívnak meg magukhoz német vendégeket. Szerinte a hiányzó integrációért döntően a külföldiek felelősek.

Az EU-tagállamokból érkezettek, az oroszországi németek és a vietnamiak megerőltetik magukat, és hasonlóan jó eredményeket érnek el, mint a németek. Egész másként néz ki a helyzet az afrikaiaknál, törököknél és közel-keletieknél. A volt politikus nagy tapsot kapott előadásáért. Az épület előtt azonban a Wiesbadeni Szövetség a Jobboldal Ellen két tucat tagja és a Baloldali Párt tartományi képviselői tüntettek ellene.

Sarrazin az oktatáspolitika újragondolását is követelte. Szerinte nem újabb személyzetre lenne szükség, hanem okos tantervekre, és alaposan kellene ellenőrizni, megcsinálják-e házi feladataikat a gyerekek. Ha kétszer elmaradnak vele, akkor felére csökkentené a családi pótlékot.

A „Szabadság, ahogyan én látom – Az integráció esélyei és határai” mottóval megrendezett rendezvényen Jörg-Uwe Hahn (FDP) igazságügyi és integrációs miniszter védelmébe vette Sarrazin meghívását. Nem szabad bevezetni a gondolkodási tilalmat – mondta. „Egy nyitott és őszinte diagnózist” kell felállítani arról, milyen problémák adódnak az integrációval – tette hozzá.

Sarrazin tavaly szeptemberben nagy vihart kavart a Lettre Internationalnak adott, a bevándorlókat bíráló interjújával. Erre válaszul jelentősen megnyirbálták a Bundesbank elnökségében birtokolt jogköreit.

Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)

A berlini napilap A Bundestag keresi a kunduzi információs lyukat című cikkében tudósít a kellemetlen kiszivárogtató elleni vizsgálattal.

Az összes, a Kunduz-ügyi parlamenti vizsgálóbizottságban képviselt frakció felhatalmazta Norbert Lammert Bundestag-elnököt, hogy nyomozást kezdeményezzen az államügyészségnél. Azt kívánják kideríteni, ki szivárogtatott ki titkos anyagokat a sajtónak.

A döntés hátterében a Spiegel Online egy korábbi tudósítása áll, melyben titkos aktákból idéztek. A beszámoló szerint Jörg Vollmer dandártábornok az ISAF észak-afganisztáni regionális parancsnoka és Rainer Glatz altábornagy a potsdami bevetési központ parancsnoka, már viszonylag korán beszámoltak azokról a jelzésekről, miszerint a 2009. szeptember 4-i légitámadásnak voltak polgári áldozatai. Egy híradós tiszt erre utaló információit azonban később törölték a katonai hálózatról. A Bundeswehr által parancsba adott légitámadásban 142 személy veszítette életét, vagy szenvedett sebesülést.

A tudósítás meglepte a vizsgálóbizottság tagjait. A grémium ezért úgy döntött, a meghallgatást elhalasztják a március 15-i rendkívüli ülésre. Egyúttal felkérik a Bundestag elnökét, hatalmazza fel az államügyészséget a vizsgálatok elvégzésére.

Ezt az eljárást minden frakció támogatta. Hogy valóban lesznek-e vizsgálatok és ha igen, akkor ki ellen, erről az államügyészség dönt. Több bizottsági tag annak a véleményének adott hangot, hogy az információs lyuk a honvédelmi minisztériumban található. Ezt arra alapították, hogy a médiában már akkor idéztek a titkos minősítésű aktából, amikor az még nem állt a bizottság rendelkezésére.

Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) honvédelmi miniszter ezzel szemben a problémát a bizottságban keresi. Lammerthez írt levelében, melyből a lap idézett, az elmúlt héten a titoktartás betartására figyelmeztette a bizottságot, és egyes tagok elleni feljelentéssel fenyegetett.

A CSU politikusát többek között az zavarja, hogy a légitámadásra parancsot adó Georg Klein ezredes meghallgatásának részletei a nyilvánosság elé kerültek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.