Oroszországot a NATO-ba!

A Der Spiegel ismerteti Volker Rühe volt védelmi miniszter javaslatát: vegyék fel Oroszországot a NATO-ba. A Frankfurter Allgemeine Zeitung arról tudósít, hogy már az SPD is belátja, gondoskodni kell a segélyezettek foglalkoztatásáról. A Tages-Anzeiger beszámol svájci muzulmánok új hazájuk melletti kiállásáról.

2010. 03. 07. 9:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin A volt miniszter Oroszországot a NATO-ba kívánja felvenni című cikkében ismerteti Volker Rühe javaslatát. Az egykori kereszténydemokrata politikus, volt honvédelmi miniszter Oroszország felvételét követeli a NATO-ba. A többpólusú világban fontos, hogy egyensúlyt találjanak az ázsiai hatalmak politikai-gazdasági-stratégiai dinamikájával – áll Rühének a lapban publikált cikkében. Az írás társszerzői közé tartozik Klaus Naumann tábornok, a NATO katonai bizottságának volt vezetője, Frank Elbe egykori vezető diplomata és Ulrich Weisser, a honvédelmi minisztérium tervezési osztályának volt vezetője. Az új egyensúly érdekében a szerzők szerint Oroszországnak a nyugati szövetség szerves részévé kell válnia. A NATO feladataihoz képtelen felnőni – indokolják a transzatlanti orientációjú szerzők javaslatukat. A szövetségre ezért a „jövőben stratégiai kapocsként kell gondolni a három hatalmi csoportosulás, Észak-Amerika, Európa és Oroszország között”. Ennek a hármas csoportnak közösek az érdekei, melyeket ugyanazok a kihívások is veszélyeztetnek. A szerzők szerint a bővülés a NATO egzisztenciális érdeke. Ha a szövetség meg kíván felelni saját igényeinek, hogy „elsődleges tárgyalási fórum” legyen, „akkor ennek meg kell teremteni a szükséges feltételeit, és le kell vonni az intézményi következtetéseket”. Ellentételezésként Oroszországnak késznek kell lennie arra, hogy elfogadja egy NATO-tag jogait és kötelességeit, mint „egyenlő az egyenlők között”. Eddig csak a NATO–Oroszország tanács létezik. A szerzők szerint a közeledés hosszabb folyamat, mindkét fél érdekében áll, s a washingtoni NATO-szerződés lehetőséget teremt erre.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Az SPD „értelmes foglalkoztatást” akar a hosszú ideje munkanélküliek esetében című cikkében tudósít az észak-rajna–vesztfáliai választási kampány legfrissebb történéseiről. Hannelore Kraft, az SPD alelnöke és pártja miniszterelnök-jelöltje a segélyezettek jövőjéről zajló vitában a hosszú ideje munkanélküliek számára közhasznú munkát javasolt. „Ezek az emberek például az idősotthonokban könyveket olvashatnának fel, sportegyesületeknek segíthetnének, vagy takaríthatnák az utcákat” – fogalmazott. A liberálisok támogatják a javaslatot, miután Guido Westerwelle pártelnököt hasonló elképzeléséért – aki például hólapátolásra kötelezte volna őket – élesen bírálták. Angela Merkel (CDU) kancellár megerősítette, javítani kívánja a hosszú ideje munkanélküliek ösztönzését, hogy ismét megérje visszatérniük a munka világába. „Végre őszintének kell lennünk: a hosszú ideje munkanélküliek egynegyede sohasem fog többé rendes munkát találni” – nyilatkozta Kraft. Ezért olyan gyorsan, ahogyan csak lehet, meg kell teremteni „egy közérdeket figyelembe vevő munkaerőpiacot”. Ez nem jelentene szerinte több kiadást az államnak. „A legtöbb régóta munkanélküli örülni fog az értelmes tevékenységnek, még akkor is, ha azért csak jelképes segélykiegészítést kap.” Christian Lindner, az FDP pártigazgatója Kraft nyilatkozatát úgy kommentálta, hogy az SPD először vallja be, hogy a jóléti államot meg kell újítani. „Felszólítjuk az SPD-t, hogy térjen vissza Gerhard Schröder és Wolfgang Clement hagyományaihoz, a támogatás és követelés politikájához” – mondta Lindner. „Kraft nyilatkozata leleplezi, hogy az SPD a Westerwelle által elindított vitát eddig kampánypolémiaként támadta.” Lapértesülések szerint az SPD elnöksége hétfőn kíván foglalkozni a munkaerő-piaci reformjavaslatokkal. Az alkotmánybíróság előírta a politika számára a segélykiszámítás módszerének újraszabályozását. Ehhez a kormánynak a kancellár adatai szerint szüksége van „az aktuális jövedelmi és fogyasztói mintavételek kiértékelésére”, ami nyárra készül el. A kancellár lapinterjúban ama felfogást támogatta, hogy a segélyezettek gyermekeinek támogatását részben természetben adják oda. A szövetségi kormány megvizsgálja, „miként lehet a kifejezetten gyermekeknek szánt igényeket kielégíteni, tehát természetben is, például iskolai lehetőségekben, és nem csak pénzátutalással”.

Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)

A baloldali-liberális zürichi napilap Svájci muzulmánok a dzsihád ellen című cikkében tudósít egy apró tüntetésről. Közel ötven ember tüntetett a berni Helvetiaplatzon szombat délután Moammar Kadhafi líbiai diktátor Svájc-ellenes felhívásával szemben. A résztvevők a Líbiában letartóztatott Max Göldis vállalkozó azonnali szabadon bocsátását követelték. Olyan táblákat viseltek: „Ne szórakozz hazámmal, Svájccal” és Max Göldi fényképét emelték magasba. Néhányan svájci zászlókat lobogtattak. Abdel Lamhangar, a muzulmán svájciak szövetségének vezetője, aki Romontból érkezett, beszédében kijelentette, Khadhafi szent háborúra történő felszólítása igen erős lépés, ami válaszokat provokál. A berni fellépés, folytatta Lamhangar, egy békeüzenet és egy kedvező jelzés mindazoknak, akik a minaretkezdeményezést elutasították.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.