Svájc jobbra tolódik

A Die Presse azt találgatja, hogy Burgenlandban megáll-e az osztrák szocialisták 11 voksolás óta tartó negatív választási sorozata. A Tages-Anzeiger a berni választások alapján arra a következtetésre jut, hogy Svájc egyre inkább jobbra tolódik.

2010. 03. 30. 7:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)

A baloldali-liberális zürichi napilapban David Vonplon Az SVP előnyomulását nem lehet megállítani címmel készített interjút Michael Hermann politológussal. A berni kantonban rendezett választások megmutatták, hogy a Svájci Néppárt (SVP) nyomulását nem lehet megállítani. A legfontosabb kérdés, hogy miként szerepelnek a jövőre sorra kerülő szövetségi választásokon. Hermann kérdésre válaszolva elmondta, a politikai közép ugyan bővül, de nem a jobb, hanem a baloldal terhére. Más szóval, ők olyan szocialista és zöld választók, akik belefáradtak a polarizálódásba és egyre inkább középre húznak. A jobboldalon nem látható ilyen tendencia.

A politikai közép olyannyira átalakulóban van, hogy a liberálisok számára a berni voksolás szabályos mészárlás volt. Az FDP igen nehéz helyzetben van. Egészen más a helyzet az SVP esetében. A néppárt kormányzati részvétele ellenére ellenzéki pártnak számít, tehát azoknál a választóknál szerezhet jó pontokat, akik elégedetlenek a kormánnyal. Jól jellemzi a helyzetet, hogy a szociáldemokraták úgy veszítettek, hogy a zöldek képtelenek voltak ezt akárcsak megközelítőleg is ellensúlyozni. A vörös–zöld tábor összesen 8 százalékkal szerepelt gyengébben, ami Svájc történelmében példátlan, földcsuszamlásszerű győzelmet jelent a másik oldalnak. Kérdésre válaszolva a politológus megerősítette, hogy Svájc a következő szövetségi választásokon vélhetően polgáribb és jobboldalibb lesz.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Thomas Prior Burgenland: A kancellár és az ő reménysége című cikkében foglalkozik a májusi tartományi voksolás jelentőségével és várható eredményével. Sok minden el fog dőlni május 30-án, nem csak a tartomány, de Werner Faymann kancellár és SPÖ-elnök számára is. Százalékokban a szocialisták biztosan veszíteni fognak. Öt éve a feltételek sokkal jobbak voltak, az SPÖ országosan az ellenzéki padsorokban ült, nem sokkal azelőtt esett szét az FPÖ. Így nem meglepő, ha a szabadságpárt megfeleződött és szavazóinak nagy része átvándorolt a szocialistákhoz. Abban, hogy most a szavazatok visszafolynak a szabadságpárthoz, még a legoptimistábbak sem kételkednek, csak annak mértéke kérdéses.

Niessl tartományfőnök számára viszont az egyetlen kérdés, hogy képes lesz-e megőrizni a többséget. Hosszú ideig nem így nézett ki, majd jött a monyorókeréki menekültközpont ügye, s vele egy olyan Hans Niessl, aki már nem szociáldemokratának tűnik. Ha ő olyan menekültközpontról beszél, ami nem méltó Burgenlandhoz, ha ő régi barátjával, Norbert Darabos védelmi miniszterrel a hadsereget őrjáratoztatja néhány kilométerre a magyar határtól, annak nem az ideológiai metamorfózis az oka, hanem egyszerűen a félelem a szabadságpárttól.

Ezért a néppártnak sem lesz könnyű Burgenlandban észrevetetni magát. Ráadásul Franz Steindl tartományi pártelnököt igen nehéz helyzetbe hozta saját belügyminisztere, amikor az újságokból kellett megtudnia, mit tervez Maria Fekter Monyorókeréken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.