Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)
A baloldali-liberális zürichi napilapban David Vonplon Az SVP előnyomulását nem lehet megállítani címmel készített interjút Michael Hermann politológussal. A berni kantonban rendezett választások megmutatták, hogy a Svájci Néppárt (SVP) nyomulását nem lehet megállítani. A legfontosabb kérdés, hogy miként szerepelnek a jövőre sorra kerülő szövetségi választásokon. Hermann kérdésre válaszolva elmondta, a politikai közép ugyan bővül, de nem a jobb, hanem a baloldal terhére. Más szóval, ők olyan szocialista és zöld választók, akik belefáradtak a polarizálódásba és egyre inkább középre húznak. A jobboldalon nem látható ilyen tendencia.
A politikai közép olyannyira átalakulóban van, hogy a liberálisok számára a berni voksolás szabályos mészárlás volt. Az FDP igen nehéz helyzetben van. Egészen más a helyzet az SVP esetében. A néppárt kormányzati részvétele ellenére ellenzéki pártnak számít, tehát azoknál a választóknál szerezhet jó pontokat, akik elégedetlenek a kormánnyal. Jól jellemzi a helyzetet, hogy a szociáldemokraták úgy veszítettek, hogy a zöldek képtelenek voltak ezt akárcsak megközelítőleg is ellensúlyozni. A vörös–zöld tábor összesen 8 százalékkal szerepelt gyengébben, ami Svájc történelmében példátlan, földcsuszamlásszerű győzelmet jelent a másik oldalnak. Kérdésre válaszolva a politológus megerősítette, hogy Svájc a következő szövetségi választásokon vélhetően polgáribb és jobboldalibb lesz.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Thomas Prior Burgenland: A kancellár és az ő reménysége című cikkében foglalkozik a májusi tartományi voksolás jelentőségével és várható eredményével. Sok minden el fog dőlni május 30-án, nem csak a tartomány, de Werner Faymann kancellár és SPÖ-elnök számára is. Százalékokban a szocialisták biztosan veszíteni fognak. Öt éve a feltételek sokkal jobbak voltak, az SPÖ országosan az ellenzéki padsorokban ült, nem sokkal azelőtt esett szét az FPÖ. Így nem meglepő, ha a szabadságpárt megfeleződött és szavazóinak nagy része átvándorolt a szocialistákhoz. Abban, hogy most a szavazatok visszafolynak a szabadságpárthoz, még a legoptimistábbak sem kételkednek, csak annak mértéke kérdéses.
Niessl tartományfőnök számára viszont az egyetlen kérdés, hogy képes lesz-e megőrizni a többséget. Hosszú ideig nem így nézett ki, majd jött a monyorókeréki menekültközpont ügye, s vele egy olyan Hans Niessl, aki már nem szociáldemokratának tűnik. Ha ő olyan menekültközpontról beszél, ami nem méltó Burgenlandhoz, ha ő régi barátjával, Norbert Darabos védelmi miniszterrel a hadsereget őrjáratoztatja néhány kilométerre a magyar határtól, annak nem az ideológiai metamorfózis az oka, hanem egyszerűen a félelem a szabadságpárttól.
Ezért a néppártnak sem lesz könnyű Burgenlandban észrevetetni magát. Ráadásul Franz Steindl tartományi pártelnököt igen nehéz helyzetbe hozta saját belügyminisztere, amikor az újságokból kellett megtudnia, mit tervez Maria Fekter Monyorókeréken.