Újra szabad a korrupt spanyol csendőrfőnök

Az írott és elektronikus spanyolországi sajtó vezető híre: 15 évig tartó elzárás után péntek reggel óta újra szabad Luis Roldán, a többek között adócsalás, zsarolás, közpénzek hűtlen kezelése és okirat-hamisítás miatt elítélt volt csendőrfőnök. Bár a nemzeti törvényszék állambiztonsági táblája 1998-ban még 31 év börtönre ítélte, a csaló Roldán kihasználta az új büntetőjogi rendelkezések adta lehetőségeket, és csak 15 évet töltött a rácsok mögött. Az elsíbolt pénzekből pedig a sajtó szerint egy huncut vasat sem adott vissza.

2010. 03. 19. 12:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Roldán 2005 óta a legkönnyebb, úgynevezett harmadik fokozat előírásai szerint töltötte büntetését, mert jó magaviseletével, illetve tanulmányok folytatásával végül 20 évvel tudta lerövidíteni a rá kiszabott büntetést, és csak aludni járt a zaragozai börtönbe. Roldán a börtönbüntetés letöltését igazoló dokumentumok aláírása után közölte a Las Tres Rosas börtön bejáratánál nagy tömegben rá várakozó újságírókkal, hogy nincs a birtokában a 14 millió euróra becsült zsákmány, ezért marad szülővárosában, az aragóniai tartomány székhelyén. Egyben emlékeztette a sajtó munkatársait, hogy feldolgozatlan maradt egy rendkívül fontos szál: a spanyol igazságszolgáltatás miért nem kutakodott Francisco Paesa után, aki a szocialista kormányzat idején a belügyminisztérium ügynöke volt, és neki a haja szála se görbült?

Rendszeres sáp a közbeszerzések után

Roldán 1986 végén, a szocialista Felipe González kormányfő (1982–1996) második választási győzelme után az első civilként került a 166 éve katonai szabályzat szerint működő csendőrség élére. 1993. december 2-án lemondott, mert kilenc nappal korábban az egyik napilap közölte Roldán szorgalmas vagyongyarapító tevékenységének részleteit: 15 lakást szerzett, ezek közül az egyik egy párizsi fényűző lakás, a másik pedig a Franciaországhoz tartozó adóparadicsomban, a Szent Bertalan-szigeten található, és a mai napig a nevén van. Az adóhivatal 3,7 millió euróra becsülte a két lakás értékét. Roldán sápot szedett a legnagyobb spanyolországi építőipari cégektől a csendőrlaktanyák építése, illetve felújításának a megajánlása fejében. Az így eltüntetett pénzt részben spanyolországi ingatlanokba fektette, részben a svájci Genf bankjaiban rejtette el Paesa révén. 1994. április végén 10 hónapra elmenekült az országból, és súlyos kormányválságot idézett elő, a szocialisták 1996-ban nagyrészt miatta vesztették el a parlamenti választásokat. A szökés miatt például azonnal le kellett mondania az akkori belügyminiszternek, Antonio Asunciónnak.

Hová tűnt a közpénz?

A spanyol adóhivatal elismerte, hogy kudarcot vallott Roldán vagyonának felkutatásában, mert csak 1 646 845 eurót tudott zárolni a számláin, és a 15 lakásból csak hatot foglalt le, de csak Spanyolországban. A vagyon többi része 10 millió euró lehet, és az utánuk való nyomozás elakadt Svájc és Szingapúr ellenállásán: Szingapúrban 1994 júniusában végleg nyoma veszett az egyik helyi bankba utalt pénznek. Az eltüntetésben segédkező egyik svájci stróman, Roland Costacurta később azt vallotta az egyik svájci vizsgálóbírónak az éppen bujkáló Roldánról: ez az ember nagyon ideges volt, nagyon sietett és gyors megoldást akart bármiáron. A támogatásáért súlyos politikai árat fizető szocialista párt és a sajtó nagy része azonban nem hiszi Roldán egyetlen szavát sem, tehát azt sem, hogy szerény körülmények között él, és csak annyi pénze van a bankban a nyugdíja révén, ami a megélhetéséhez szükséges. Paesáról még annyit jegyzett meg, hogy egy adott pillanatban közölte vele, a segítségével eltüntetett pénz már nem Roldáné.

(Elpais.es, Lavanguardia.es, Abc.es, Elmundo.es stb. – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.