VII. Szellemi Honvédelem-díj-átadás a Magyar Művészeti Akadémián

A Szellemi Honvédelem-díjat, a nemzeti, polgári újságírás egyik legrangosabb elismerését a Magyar Nemzet alapító főszerkesztője, Pethő Sándor leszármazottai hozták létre. A díjat idén március 5-én délelőtt 11 órakor a Magyar Művészeti Akadémia épületében (Bp. III. Kecske u. 5.) az írott sajtó kategóriában Balavány Györgynek, a Magyar Nemzet újságírójának, az elektronikus média kategóriában pedig Bayer Zsoltnak, az Echo TV munkatársának, írónak, publicistának adja át az elnökség és a kuratórium az eddigi díjazottak jelenlétében.• Csermely Péter kapta az idei Mikszáth-díjat + Képek + Videó

Kutassy Máté
2010. 03. 04. 11:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alapítványunk már jogosult arra, hogy az Önök adójának 1 százalékát megkaphassa, vagy más anyagi támogatásban részesülhessen. Ha úgy gondolják, hogy szívesen segítenék munkánkat, előre is nagyon köszönjük – az alapítók: Győry Zoltánné, Pethő Sándor unokája, és dédunokái: Pethő Anna, Pethő Tibor, Járay Katalin, Lovas István, Jeli Ferenc, Pósa Zoltán Téglásy Ferenc, Kondor Katalin, Osztovits Ágnes, Bódis András, Chrudinák Alajos, Csontos János, Stefka István, Németh Miklós Attila, Járay Eszter, Győry Anna. Az alapítvány címe: Szellemi Honvédelem Alapítvány, 2013 Pomáz, Dobó István u.71/B/4. Adószám: 18706213-1-13


A díj azokért a mai médiában tevékenykedő újságírókért, írókért, művészekért, a sajtó „munkásaiért” jött létre, akik a nemzeti és polgári oldalon állnak, s nap mint nap, egyre nehezedő körülmények között tesznek hitet magyarságukról, történelmi hagyományaink megbecsüléséről nemzeti értékeink mentén. Az alapítók meggyőződése, hogy Pethő Sándor (a Magyar Nemzet alapító főszerkesztője) eszméinek, hitvallásának és a Szellemi Honvédelem céljának újbóli életre hívásával sikerül rávilágítani, mit jelent ma „két pogány közt egy hazáért” magyarnak maradni a szó legnemesebb értelmében. Küzdeni a globalizáció és az állandó kettős mérce pergőtüzében azért, hogy „Magyarország magyar ország maradjon”. S hogy ennek a nehéz sorsú országnak végre jobbra forduljon a helyzete.

A Szellemi Honvédelem a Magyar Nemzet vasárnapi rovata volt, a szerkesztőség Szabó Zoltán vezetésével indította el akkor, amikor 1938-ban Hegyeshalomnál megjelent a 70 milliós nemzetiszocialista német birodalom. Amikor harsány „félműveltek és karrieristák, filléres hazaárulók magyarázzák a szegény és elhagyott magyarnak” a nemzeti történelemmel szemben az importált koreszmét. Ekkor hirdeti meg a lélekben és javakban megfogyatkozott magyar nép nemzetté nevelését magyar eszközökkel a lap. Mivel Pethő Sándor-díjat már létrehoztak a rendszerváltás előtt – amelyet rejtélyes módon 2000 óta a baloldali-liberális oldal sajátított ki –, az alapítók választása a Szellemi Honvédelem névre esett. A díj alapításának célja, hogy mindazokat támogassa, akik a Magyar Nemzet műhelyében elindult elvhez méltón végzik ma is munkájukat a nemzeti érzelmű sajtó területén, mind az írott, mind az elektronikus médiumokban.

2004-ben alapították meg ezt a sajtódíjat, mert úgy gondolják, mindenki tehet valamit – még ha csak egy kis lépést is – a maga területén, ami ezt az ügyet előrelendítheti. Az alapítvány kuratóriumának haláláig volt pater familiasa Gyurkovics Tibor Kossuth-díjas költő, író. Az elnök jelenleg Tőkéczki László történész, a tagok pedig Makovecz Imre építész, Tiffán Ede borász, Borókai Gábor újságíró, főszerkesztő, Csontos János újságíró, publicista, költő. A Közéletünk jeles személyiségeiből álló kuratórium a díjat először 2004. március 19-én az elektronikus média kategóriában Chrudinák Alajosnak, az írott sajtóból Csontos Jánosnak, a Magyar Nemzet főmunkatársának ítélte oda.

A második díjátadáson – 2005. március 11-én –, az elektronikus média kategóriában Németh Miklós Attila, a Magyar Rádió munkatársa, az írott sajtó kategóriában Stefka István, a Magyar Nemzet újságírója nyerte el a díjat. A harmadik ünnepélyes alkalmon – 2006. március 3-án –, az elektronikus média területéről Jeli Ferencre – filmrendező, író, festőművész, operatőr, dramaturg, a Duna TV, korábban az MTV munkatársa –, míg az írott sajtó kategóriában Lovas Istvánra, a Magyar Nemzet főmunkatársára esett a kuratórium választása. Negyedik alkalommal – 2007. március 9-én –, a kuratórium döntése értelmében az elektronikus média munkatársai közül Téglásy Ferenc dokumentumfilm-rendező, az írott sajtó területéről Pósa Zoltán író, költő, irodalomtörténész, a Magyar Nemzet kulturális rovatának főmunkatársa részesült az elismerésben.

Az ötödik, egyben jubileumi alkalommal – 2008. március 13-án – az elektronikus média kategóriában Kondor Katalint, a Magyar Rádió volt elnökét, az írott sajtóból pedig Osztovits Ágnes irodalomkritikust, a Heti Válasz helyettes főszerkesztőjét jelölte a kuratórium. A hatodik ünnepélyes alkalommal – 2009-ben –, az írott sajtóból Bódis András, a Heti Válasz újságírója, az elektronikus média kategóriában ugyanakkor a Hír TV Célpont című műsorának stábja kapta a meg a díjat. A hetedik ünnepélyes alkalommal idén az írott sajtó kategóriában Balavány Györgynek, a Magyar Nemzet újságírójának, az elektronikus média kategóriában pedig Bayer Zsoltnak, az Echo TV munkatársának, írónak, publicistának ítélte oda a díjat a kuratórium.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.