A bevándorlóknál próbálkoznak a német szocdemek

A Der Spiegel beszámol arról, hogy az SPD a török bevándorlók szavazataival próbálja megnyerni a májusi tartományi választásokat. A Die Welt szerint nem támogatja a NATO-tagállamok többsége az atomfegyverek európai kivonására vonatkozó német javaslatot.

2010. 04. 23. 10:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Lars Geiges Az SPD körüludvarolja a bevándorlókat című, kölni keltezésű cikkében foglalkozik a szociáldemokraták kampánytaktikájával. Az SPD politikusai a Rajna-vidéken megpróbálnak megszólítani egy igencsak jelentős választói réteget, a bevándorlókét. A tartományban majdnem minden negyedik lakos – 4,1 millió személy – bevándorlói háttérrel rendelkezik. Sigmar Gabriel SPD-elnök március vége óta mecsettúrát teljesít a Ruhr-vidéken, ahol 170 országból érkezett ember él. Az út ürügye egy radikális szervezet elleni fellépés volt, valójában minél több mecsetben kívánta lefényképeztetni magát. Továbbá korlátlan választójogot követelt minden külföldinek, aki több mint tíz éve él Németországban. Ezt ovációval fogadták a bevándorlók.

S valóban, a bevándorlók inkább baloldali pártokra voksolnak. A berlini Data 4U intézet tavalyi felmérése szerint a törökök 55 százaléka az SPD-re, 23 százalékuk a Zöldekre voksol. A CDU és az FDP sokkal rosszabbul szerepel körükben, csak a bevándorlók tizenegy százaléka szavaz a polgári erőkre.

Timo Grunden, a duisburg-esseni egyetem politológusa szerint az SPD előnye nőtt a bevándorlók körében, hiszen többségük a munkásosztályból érkezett. De döntésükben jelentős szerepe van annak, hogy a CDU nevében is szereplő „keresztény” szó szálka sok bevándorló szemében.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Westerwellét lepöccintik a NATO-nál leszerelési terveivel című cikkében foglalkozik a berlini külügyminiszter terveinek észak-atlanti elutasításával. Anders Fogh Rasmussen lefékezte Guido Westerwelle (FDP) külügyminiszternek a taktikai atomfegyverek európai kivonására vonatkozó javaslatát. Az amerikai atomfegyverek „döntő részét alkotják egy hiteles elrettentésnek”, nyilatkozta Rasmussen csütörtökön egy tallinni NATO-tanácsülés szünetében. Egyúttal a dán politikus fontosnak nevezte a szervezeten belüli rakétaelhárító rendszer kiépítését. Rasmussen megítélése szerint jelenleg nincs alternatívája az atomfegyvereknek.

Westerwelle korábban a tallinni külügyminiszteri találkozón a taktikai fegyverek teljes kivonása mellett érvelt. A berlini külügyminiszter korábban utalt az új START leszerelési megállapodásra, melyet két hete írt alá az Egyesült Államok és Oroszország. Westerwelle javaslatát a Benelux-államok és Norvégia is támogatja. Rasmussen mellett számos kelet-európai állam és az atomhatalmak – Franciaország és Nagy-Britannia – is szkeptikusan tekintenek a berlini javaslatra. Egyébként ez az első alkalom az 1990-es évek óta, hogy a NATO a nukleáris leszerelésről vitatkozik.

A szövetségi kormányon belül elsősorban a liberálisok követelik a még Németországban állomásoztatott amerikai atomfegyverek kivonását. A Rajna-vidék–pfalzi Büchel repülőterén még 15-20 amerikai atombombát tárolnak. (Az Egyesült Államok Németországban, Belgiumban, Hollandiában, Olaszországban és Törökországban még 240 atomfegyvert állomásoztat.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.