Die Presse (dipresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Faymann el tudja képzelni a burkatilalmat című cikkében foglalkozik a bécsi választásokra készülő szocialisták elnökének javaslatával. Elképzelhető a burka betiltása Ausztriában Werner Faymann szocialista kancellár szerint. Ebben a kérdésben teljesen egyetért párttársa, Gabriele Heinisch-Hosek nőügyi miniszter álláspontjával. Arról, hogy szükség van-e törvényi szabályozásra, vagy erőteljesebb felvilágosító munka kell, előbb vitázni kell – fogalmazott a kancellár a keddi kormányülés előtt. A Zöldek ugyanakkor populizmussal vádolták a szocialistákat. A nők diszkriminációját nem lehet öltözködési előírásokkal felszámolni – fogalmazott Eva Glawischnig, a Zöldek vezetője. Széles körű társadalmi vitát tartana helyesnek a burkaviselés ügyében Josef Pröll pénzügyminiszter, alkancellár, a Néppárt elnöke, aki azt is közölte, nem csak az egész testet eltakaró ruházattal kívánnak foglalkozni.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap, Mappus bejelentette: bírósághoz fordulnak a tartományi pénzügyi kiegyenlítési rendszer ellen című cikkében foglalkozik a szövetségi köztársaságban is létező észak–dél ellentéttel. Stefan Mappus (CDU), Baden-Württemberg tartományi miniszterelnöke Bajorországgal és Hessennel közösen pert kíván indítani a tartományi pénzügyi kiegyenlítő rendszer ellen. Mappus szerint most már csak jogi úton lehet valamit elérni, ezért az alkotmánybírósághoz kívánnak fordulni. Mappus elfogadhatatlannak nevezte, hogy a három tartománynak kell állnia a terhek nagy részét, míg a többiek nagyrészt haszonélvezői a rendszernek.
Mappus bejelentette, hogy októberben vagy novemberben kíván beadványával az alkotmánybírósághoz fordulni. Ezzel befolyásolná a 2012-ben kezdődő, tartományok között zajló pénzügyi kiegyenlítésről kezdődő újabb tárgyalási fordulót.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Oliver Hoischen és Eckart Lohse Egy hely a 14. sorban című cikkében enged bepillantást a szövetségi kormány koalíciós mindennapjaiba. Ha az életben minden a kívánságok szerint zajlana, akkor a politikusok nem vitatkoznának azon, hogy ki hol foglal helyet egy temetésen. De mivel ettől még messze van az ország, ezért ügy lett a négy, Afganisztánban elesett katona szombati ingolstadti temetéséből. Guido Westerwellét végül a második sorba ültették, míg fő riválisa, Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) feleségével az első sorban foglalt helyet. A külügyminiszter ettől sem volt elragadtatva, pedig az elsőre neki szánt helyhez viszonyítva, mely a 14. sorba száműzte volna, hatalmasat ugrott előre.
Természetesen utólag senki sem kívánta vállalni a felelősséget azért az ötletért, hogy Westerwellét ilyen hátra száműzzék. Ugyanakkor aki ismeri a két miniszter közötti konkurenciát, nem vitatja, hogy viszonyukat tökéletesen ábrázolta volna ez a távolság. A kancellár pénteken értesült a tervezett ülésrendről, és azonnal utasította hivatalát, hogy intézkedjen a külügyminiszter megfelelő elhelyezéséről.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál