Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)
A baloldali-liberális zürichi napilapban Mischa Aebi A megkövezés mint vallási érték című cikkében foglalkozik egy nagy felháborodást kiváltó nyilatkozat visszhangjával. Két országos párt elnöke is élesen bírálta Nicolas Blancho, az Iszlamista Központi Tanács elnökének svájci köztelevíziós szereplését. Christophe Darbellay, a Kereszténydemokrata Néppárt (CVP) elnöke kijelentette, Blanchónak el kell határolódnia azoktól a módszerektől, amelyek összeegyeztethetetlenek a svájci jogrenddel. Kijelentette: „Fundamentalistáknak Svájcban nincs keresnivalójuk!” Hasonlóan vélekedett Fulvio Pelli, a szabad demokraták vezetője: „A vallási fanatikusok veszélyesek, nem szabad őket lebecsülnünk.”
Blanco az interjúban többször is hangsúlyozta, hogy ő és az Iszlamista Központi Tanács a svájci jogrendhez tartja magát, még akkor is, ha az ellentétben áll vallási meggyőződésével. Ugyanakkor megkerülte azt a kérdés, hogy miként vélekedik az iszlám országokban bevett büntetésnek számító megkövezésről. Korábban Blancho egy lapinterjúban azt nyilatkozta a megkövezésről: „Nekem mint muzulmánnak vallásom részét, értékét képviseli.”
Die Presse (dipresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Peter Bognar A magyar szocialisták romhalmaza címmel elemzi az MSZP helyzetét a megsemmisítő vereség után. Azt, hogy a politikában gyorsan lehet bukni, ma jól példázza az MSZP sorsa. A párt, mely négy évvel ezelőtt még abszolút választási győztesnek számított, ma kormányzati időszakának romhalmaza előtt áll.
A szocialisták katasztrofális eredményének oka az a csődtömeg, amit nyolc év kormányzás után hátrahagynak. Nemcsak nagyratörő reformterveikben vallottak kudarcot, de meghatározó a felelősségük abban is, hogy az ország a 2008-as őszi gazdasági válság alkalmával a fizetésképtelenség szélére sodródott. Számos választó őket teszi felelőssé az ország erkölcsi válságáért is. A magyar politikai élet fordulópontját képezi Gyurcsány botrányos beszéde. A szocialisták hanyatlásának felgyorsulása is innen eredeztethető, és a pártot számos korrupciós ügy is megrázta. Ezen felül az MSZP, mint az egykori állampárt utódszervezete, sokak szemében még magán viseli a kommunizmus bűzét.
Tekintettel a romhalmazra, a szocialisták számára elkerülhetetlen, hogy politikai értelemben újraépítsék pártjukat. Ennek első jele volt Lendvai Ildikó lemondása. Őt valószínűleg Mesterházy Attila fogja követni, aki az elmúlt hónapokban meg tudta erősíteni párton belüli helyzetét. Legerősebb ellenfelének Gyurcsány Ferenc számít, aki kormánya kudarcai ellenére továbbra is számos támogatóra számíthat az MSZP-ben. Ráadásul a baloldali választók körében továbbra is igen népszerű. Néhány megfigyelő már tudni véli, hogy Gyurcsány a háttérben szorgalmasan dolgozik azon, hogy visszatérhessen a szocialista párt élére, így a pártszakadást sem lehet kizárni.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál