Külön istentisztelet az állatbarátoknak?

A Neue Zürcher Zeitung részletesen beszámol azokról a kezdeményezésekről, amelyekkel az evangélikus egyház szeretné megállítani a hívek számának csökkenését. A Die Welt arról tudósít, hogy vádat emeltek egy volt RAF-terrorista ellen.

2010. 04. 09. 12:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neue Zürcher Zeitung (Nzz.ch)

A konzervatív zürichi napilap Közelebb hozzád a népem című cikkében foglalkozik a svájci református egyházzal, mely új receptekkel kíván küzdeni taglétszáma csökkenése ellen. Az egyház nehéz időket él át. A XX. század kezdete óta megfeleződött a protestánsok aránya a lakosságon belül. Ennek a folyamatnak kíván véget vetni a Svájci Evangélikus Egyházszövetség (SEK), többek között a publikum igényeinek megfelelő istentisztelettel. Az SEK el tudja képzelni, hogy célzottan nőknek, családoknak, állattartóknak vagy éppen motorosoknak tartsanak istentiszteleteket. „Az ajánlatoknak sokszínűbbeknek és újítóbbaknak kell lenniük, anélkül, hogy a minőségükből vagy a profiljukból veszítenének.”

Az evangélikusok töprengése kapcsolatban áll az 1950-ből származó egyházi alkotmány küszöbönálló reformjával. Ezt előkészítendő megbízatást adtak egy vallásszociológiai tanulmányra, mely kijózanító adatokat tartalmaz. Ha tovább tartanak az eddig megfigyelt folyamatok, akkor a református egyház 2040-ig elveszti híveinek, bevételeinek és személyzetének egyharmadát. A protestánsok aránya addigra a svájci lakosságnak már csak az egyötöde lesz. A helyzetet tovább nehezíti, hogy folyamatosan csökken a vallási közösségben történő tevékeny részvétel és az istentiszteletek iránti érdeklődés. A protestánsok alig tizede látogat el vasárnaponként a templomba, s több mint felük már 70 felett jár.

Eme folyamat megállítása érdekében az evangélikus egyház csütörtökön javaslatot tett a tagegyházaknak. Ennek középpontjában „az evangélium modern kommunikációja” áll. Ezen belül a „specializált” istentisztelet csak az egyik elem, s nem is új. Így számos kantonban – ebben különösen aktív St. Gallen – már számos ilyen istentiszteletet ajánlanak az evangélikusok, például a későn kelőknek vagy a biciklistáknak.

2000-ben Svájcban 2 569 124 protestáns élt, ami a lakosság 35,3 százalékát jelentette. Tíz évvel korábban ez a szám a statisztikai hivatal adatai szerint 40,7 százalék volt. Ebben az időszakban a katolikusok száma is csökkent 46,2-ről 41,8 százalékra. A római katolikusok száma 2000-ben 3,05 millió volt, ami nagyjából megfelel az 1980-as 3,03 milliós értéknek, miután 1990-re 3,17 millióval enyhe emelkedést tudott felmutatni. A protestánsok száma ezzel szemben 1980 óta folyamatosan csökken, az 1980-as 2,87 millióról 2000-re 2,57 millióra zsugorodott. 2000-ben a harmadik legnagyobb csoport 11,1 százalékkal a vallástalanoké volt, a negyedik a muzulmánoké 4,3 százalékkal.

Az evangélikusok számára fontos a vallási képzés is, ahol különösen a szülőkre helyeznék a hangsúlyt. Nem utolsósorban felmerül számukra a kérdés, hogyan erősítsék a „református” márkát. Az alkotmányreformmal a szervezetet és a feladatmegosztást is újra kívánják szabályozni a tagegyházak és az SEK között. A tagegyházaknak novemberig van idejük, hogy eldöntsék, mennyiben értenek egyet a jelentésben foglaltakkal. Azt követően az SEK szinódusa dönt a további eljárásról.

Die Welt (Welt.de)


A konzervatív német lap Vádat emeltek Verena Becker, a volt RAF-terrorista ellen című cikkében foglalkozik az egykori szélsőbaloldali terrorista elleni eljárással. A szövetségi államügyészség a stuttgarti felsőtartományi bíróságon vádat emelt Verena Becker ellen. A Vörös Hadsereg Frakció (RAF) egykori tagját augusztus 27-én letartóztatták, majd decemberben a szökés veszélyének elmúltára hivatkozva újra szabadlábra helyezték. Azzal vádolják, hogy 1977-ben részt vett Siegfried Buback szövetségi főállamügyész meggyilkolásában.

Amint azt a karlsruhei államügyészi hivatal csütörtökön bejelentette, az 57 esztendős nő társtettesi mivoltából indulnak ki Siegfried Buback és két kísérőjének meggyilkolása esetében. További részletekkel az államügyészség a vádirat eljuttatását követően kíván szolgálni – nyilatkozta a hivatal egyik szóvivője.

Bubackot és sofőrjét, valamint testőrét 1977. április 7-én Karlsruhéban lőtték le egy motorkerékpáron. A járművet a szintén RAF-tag Günter Sonnenberg bérelte. Beckert és Sonnenberget 1977. május 3-án Singenben letartóztatták. A nyomozást bizonyítékok hiányában Becker ellen 1980-ban leállították.

2008-ban az eljárást új bizonyítékok – új DNS-vizsgálat alá vettek több a gyilkosság során használt tárgyat – felbukkanása miatt ismét megkezdték. Becker nyálát megtalálták azon a borítékon, amelyben a merénylet után elküldték a felelősségvállaló levelet. Ezenkívül a lakás átkutatásakor lefoglaltak további bizonyítékokat, melyek alátámasztják a gyanút ellene.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.