Madrid visszalőtt a Standard & Poor’sra
A madridi szocialista kormány nem kesereg a viszonylag csekély leértékelés miatt: a kormány megkérdőjelezte a Standard & Poor’s szakvéleményét, mert emlékei szerint a Lehman Brothers 2008. szeptemberi csődje előtt is a legmagasabb hitelminősítést adta a 2008 őszén kezdődő hitelválság legelső áldozatáról, mégis látványosan csődbe ment. Ezért María Teresa Fernández de la Vega, Zapatero első helyettese nyugalmat kért a befektetőktől és a piacoktól, mert az ország hitelképes és tudja teljesíteni fizetési kötelezettségeit. Elena Salgado szocialista gazdasági miniszter is ebben a szellemben nyilatkozott: csak konjunkturális a spanyol gazdaság teljesítőképességének leminősítése. Az AA minősítést negatív kilátású megjegyzéssel látták el, ami azt jelenti, hogy középtávon újabb leminősítés várható.
Ez a hitelminősítés továbbra is magasnak számít a görög és a portugál adósságkockázattal ellentétben, de a görög leértékelés hírére az idei év második legnagyobb zuhanását váltotta ki a madridi tőzsdén: 4,19 pontig meg sem állt. Szerdán 10,167 ponttal az Ibex 35 már csak 2,99 százalékos csökkenéssel zárta a napot. David Cortina, az egyik befolyásos pénzügyi szakértő szerint sem vészes a leminősítés, a negatív kilátás jelzése miatt viszont annál nagyobbak lehetnek a későbbi pénzügyi következmények.
Az S&P két spanyol ügynöke, Marko Mrsnik és Myriam Fernández de Heredia szerint egyértelműen látszik az alapvető különbség a spanyol, illetve a görög és a portugál hitelminősítés között (a görög BB+, a portugál A-). Az S&P kiadott közleménye úgy látja, hogy a spanyol gazdaság hosszú ideg csak lassan fog növekedni, ezért kevesebb állami bevételre számíthat. Még aznap úgy finomított korábbi, szűkszavú és nem túl biztató jövőt jósló közleményén, hogy Spanyolország erős és megbízható adós a kedvezőtlen jelentés ellenére. A legnagyobb ellenzéki párt, a Néppárt kezdettől fogva hevesen támadta a Zapatero-kormány gazdaságpolitikáját, pedig Zapatero még 2004-ben, első kormányfői beszédében hangsúlyozta, mindent átvesz az Aznar-kormány intézkedéseiből, amit jónak lát.
Hamarosan lesz portugál megszorítócsomag is
Ebben is különbözik az Ibériai-félsziget kisebbik állama, Portugália politikai és gazdasági helyzete: az ősz óta már csak kisebbségben kormányzó szocialisták már csak a történelmi előzmények miatt is kénytelenek voltak segítséget kérni az ellenzéktől, hogy közösen tegyenek lépéseket a keddi leminősítés nyomán fenyegető újabb leminősítések megelőzésére. Az Ibériai-félsziget kisebbik államában a szegfűs forradalom – 1974. április 25. – után néhány évig működött a két legnagyobb párt, a szocialisták és a nevükkel ellentétben jobbközép szociáldemokraták (PSD) nagykoalíciója – Bloco Central néven –, de egyik fél sem szívesen emlékszik vissza erre az időszakra.
A PSD április elseje óta új vezetője, Pedro Passos Coelho a kormányhoz közeli Diário de Notícias csütörtöki írása szerint nem szeretné, ha az IMF Görögországhoz hasonlóan beleszólást kapna az ország gazdasági életébe. Ennek elkerülése érdekében már rávette a szocialista miniszterelnököt, José Sócratest, hogy többek között szigorúan ellenőrizzék majd a munkanélküli-segélyek megajánlását és szabják meg a segély összegének felső határát. Passos Coelho azt is akarja, hogy korlátozzák a betegellátást, sőt azt fontolgatja a két pártvezér, hogy a korábbi tervek szerint csak jövőre bevezetendő stabilitási és növekedési program (PEC) további pontjai még az idén életbe lépnek, hogy megtartsák a piacok bizalmát. Sőt az IMF távoltartása érdekében javasolja egy szigorú megszorítócsomag minél előbbi és szintén közös összeállítását.
(Elpais.es, abc.es, Elmundo.es, Cincodias.es, Expansion.com – Spanyolország, Dn.sapo.pt, Diario.iol.pt, Expresso.clix.pt, Publico.clix.pt stb. – Portugália)
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett - 6/3: Lakos Eszter