Megmérgezték Busht Németországban?

A Frankfurter Allgemeine Zeitung ismerteti Laura Bush emlékiratainak ama részletét, mely szerint férje merényletkísérlet áldozata volt Heiligendammban. A Der Standard az osztrák szocialisták belső válságának okait elemzi.

2010. 04. 30. 7:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap George W. Busht Heiligendammban megmérgezték? című cikkében ismerteti az elnök nejének rövidesen megjelenő emlékiratainak legmeglepőbb állítását. Laura Bush az Egyesült Államok first ladyje lehetségesnek tartja, hogy férjét, George W. Busht, az akkori elnököt 2007-es németországi útja során megmérgezték. Emlékirataiban „Spoken From the Heart“ (Szívből szólva) arról tudósít Laura Bush, hogy hirtelen miként betegedtek meg mindketten és a velük utazó munkatársak egy része a heiligendammi G8-as csúcstalálkozón és kényszerültek arra, hogy az ágyat nyomják.

Orvosok és a titkosszolgálat akkor azt vizsgálta, hogy mérgezés történt-e. Végső következtetéseket végül is nem vontak le – áll a memoárból részleteket közlő CNN tudósításában. A visszaemlékezések májusban kerülnek majd a piacra, a CNN saját beszámolója szerint már rendelkezik a könyvből egy példánnyal. A televíziós adó idézi Laura Busht, aki szerint férje egy heiligendammi találkozóról azért hiányzott, mert nagyon rosszul érezte magát. „Majdnem tucatnyi személyt érintett a betegség a delegációnkból” – idéz a CNN a könyvből. A titkosszolgálat a „legmagasabb riadófokozatba” kapcsolt, s az egész környéket felkutatták lehetséges mérgek után. „George (Bush) olyan beteg volt, hogy egy, a francia elnökkel, Sarkozyvel tartott találkozón nem volt képes még felállni sem, hogy köszöntse őt.” A CNN tudósítása szerint Bush ténylegesen távol maradt a G8-as csúcson több megbeszéléstől, amit a Fehér Ház akkor azzal magyarázott, hogy az elnököt vírus támadta meg. Laura Bush emlékirataiban leszögezte, sohasem derült ki véglegesen, hogy más delegációk is megbetegedtek-e, „vagy a miénk titokzatos módon az egyetlen volt”.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali-liberális bécsi napilapban Gerald John Még a funkcionáriusok sem tudják, mit képvisel az SPÖ című cikkében tudósít az osztrák szocialisták válságáról. „Fájdalmasan gondolunk vissza, mi történt a szociáldemokráciával.” Az úgynevezett Keleti klubban háromtucatnyi személy tett kísérletet arra, hogy megmentse a vörös univerzumot. Christoph Matznetter, a párt gazdasági szóvivője elfogadta a „Mi (is) az SPÖ vagyunk” kezdeményezés meghívását – hogy ezzel a „forradalmi bázis” elé álljon.

Véleménye szerint ha az SPÖ-ből hiányzik az akarat, hogy a kormány kulcstárcáit megszerezze „akkor nincs is jogunk ötleteink megvalósítására”. Egy fiatal elvtársnő szerint „még a funkcionáriusaink sem tudják, mit képvisel az SPÖ”. Különösen sokan bírálták a kormány gyenge válságkezelését – írja a lap.

A május elsejei felvonulások ünneplései közepette e kis csoport hangja ugyan elveszik, de lamentálása nem egyedülálló. Hatalmas düh halmozódott fel Werner Faymann egy évvel ezelőtti kancellárrá választása óta. Ugyan a „süketelés” – ahogyan Alfred Gusenbauer fogalmazott – még nem érte el azt a mértéket, hogy a pártelnöknek lázadástól kellene tartania, de az idegesség kitapintható. A júniusi kongresszuson Faymannak nem csak újraválasztatnia kell magát, hanem a 2008-as már-már szovjet viszonyokat idéző 98,36 százalékos eredményt megvédenie. Ha most az eredmény első számjegye nyolcas lesz, azt a gyengeség jeleként értékelhetik.

Faymann látja a veszélyt, így most a hónapok óta tartó lavírozást követően előremenekül. A szocialisták táborából sokan nem értették, hogy a kancellár a válság idején miért nem volt szigorúbb a bankokhoz és a vagyonosabbakhoz.

Sok elvtárs hiányol egy olyan átfogó tervet, miként kívánja Faymann megváltoztatni az országot. Környezete tele van PR-tanácsadóval, de hiányoznak a stratégiailag gondolkodni képes személyek – vélekedik valaki az SPÖ elnökségéből. Ezzel a bírálók az egyszerű párttagoktól egészen az elitig megtalálták a legkisebb közös nevezőt: a szövetségi pártigazgatók miatti morgolódást.

Günther Kräuter és Laura Rudas a pártközpontban dolgoznak, akár egymás ellen is. Miközben a stájer Kräuter időközben már elszigeteltnek számít, akit minden fontos információtól elzártak, addig a bécsi Rudas befolyása nagyobb. Faymann továbbra is nagyra tartja a 29 esztendős politikust, neki kell a nehéznek számító kongresszust is megszerveznie. Ezért alig lehet valakit találni az SPÖ-ben, aki őszintén védelmezi Rudas munkáját.

Az SPÖ-központot új személyek vezetésébe kívánják adni, ezért Rudast felfele buktatnák: a jövőben média-államtitkár, vagy nőügyi miniszter lenne. De nehéz megtalálni az utódot. Norbert Darabos honvédelmi miniszter nem kíván beugrani, Andreas Schieder államtitkár csak saját bécsi SPÖ-je kívánsága előtt kíván meghajolni.

A Keleti klubban szintén irányváltásról beszéltek, ahol Matznetter viccelődve próbálta meg kivonni a szelet a bírálók vitorlájából. A szociáldemokraták is áldozatul estek a „neoliberális agymosásnak”, de most már teljes sebességgel zajlik a fordulat. Az SPÖ adóterveit a néppárttal szemben is megvalósítja, jövendöli Matznetter, aki ugyanakkor fékezni próbálta a túlzott elvárásokat: „A forradalmi tömegek nem fognak az ajtó előtt állni.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.