Nem adunk biankó csekket a görögöknek

A Neue Zürcher Zeitung beszámol a Fidesz történelmi győzelméről. A Frankfurter Allgemeine Zeitung részletesen ismerteti a német külügyminiszter és pártelnök kongresszusi beszédét.

2010. 04. 26. 8:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neue Zürcher Zeitung (Nzz.ch)

A konzervatív svájci napilapban Charles E. Ritterband Kétharmad a Fidesznek Magyarországon című cikkében tudósít az országgyűlési választások kimeneteléről. A második fordulóban a nemzeti konzervatív Fidesz Orbán Viktor vezetésével megszerezte a parlament kétharmados többségét. A nem hivatalos végeredmény szerint az ellenzéki fiatal demokraták 263 mandátummal földcsuszamlásszerű győzelmet arattak, ami az 1989-es fordulat óta a legjobb eredmény. Csak az 1994-es szociálliberális koalíció tudott összességében több mandátumot szerezni. Az eddig kormányzó szocialisták 59 képviselője azt jelenti, hogy visszaestek az első forduló 19,3 százalékos támogatottságához képest is. A frissen a parlamentbe került szélsőséges Jobbik 47 mandátummal rendelkezik, míg a zöld-alternatív reformpárt, az LMP 16 képviselői hellyel. Egy független képviselő is bejutott az Országgyűlésbe.

A két legnagyobb párt elnöke egymással szöges ellentétben nyilatkozott. Orbán Viktor a felelősséget és nem a hatalmat hangsúlyozta. A Fidesz leendő kormánypártként kétharmados többségével lehetőséget kap az alkotmány megváltoztatására. Lendvai Ildikó, a súlyos vereséget szenvedett szocialisták elnöke felajánlotta lemondását.

Martonyi János a párt jó választási eredményének okaként az egyes régiókban uralkodó katasztrofális gazdasági és szociális helyzetet említette, valamint a rendőrség hiányában a közbiztonság hiányosságait.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)

A konzervatív német napilapban Peter Carstens Westerwelle: Nincs „biankó csekk” a görögöknek című kölni cikkében tudósít az FDP kongresszusán elhangzott külügyminiszteri helyzetelemzésről. Guido Westerwelle FDP-elnök, külügyminiszter beszédében hosszú távú következmények levonását követelte a görögországi válságból. Az elmúlt hetek vitái után a politika nem térhet napirendre a történtek felett – fogalmazott vasárnap pártja kölni kongresszusán. A külügyminiszter azt üzente Görögországnak: „Nem állítunk ki biankó csekket”. Németország és az euróországok segítsége csak azért jöhet, „hogy megvédjük a saját valutánkat”. Kemény következményekre van szükség Görögország deficitválsága miatt. Az FDP igenli az EU-t, de nem az országunk kárára működő transzferuniót – fogalmazott Westerwelle. „Nem akarjuk, hogy a valutánkat azok veszélyeztessék, akik nem tudnak szolidan gazdálkodni.”

Westerwelle az FDP kongresszusának második napján több szabadságot követelt és nagyobb felelősségre hívott fel. Megköszönte pártja türelmét, melyről a kezdeti hónapokban az ellene vezényelt zárótűzzel szemben is bizonyságot tett.

Westerwelle beszédében belpolitikai kérdésekre koncentrált, s a berlini CDU–FDP-koalíció döntéseit és nézeteit dicsérte a küszöbönálló észak-rajna–vesztfáliai választási kampányban. Más témákat, mint Afganisztán vagy a külgazdaság-politika, esetleg olyan országok, melyeket meglátogatott, csak felületesen érintett.

Westerwelle beszédében megismételte ama követelését, hogy Németországban „lelki-politikai megújulás” következzék be. Döntőnek nevezte azt a kérdést, milyen lelki hozzáállás nyomja rá bélyegét az országra, „egy államban hívő vagy azok az erények, melyek Németországot erőssé tették: szabadság, teljesítmény, erőfeszítés”. Tíz esztendő hamis döntései után Németországot újra kell rendezni – fogalmazott Westerwelle. Németországnak képesnek kell lennie az erőfeszítésekre, az előny megtartására és kiépítésére. Az FDP elnöke a teljesítménykészséget nevezte annak feltételéül, hogy az egész ország működjön.

Westerwelle kijelentette: a német pártok közül csak az FDP hitvallásában szerepel az a mottó, a „teljesítményeknek kifizetődőknek kell lenniük”. „Aki dolgozik, annak többet kell birtokolnia, mint aki nem. Mi ennél maradunk” – kiáltotta Westerwelle a küldötteknek.

A küldöttek tapsa mellett Westerwelle kijelentette, a rossz közvélemény-kutatási eredményeknek a liberálisok számára nincs jelentősége. Mivel az FDP meg kívánja változtatni a politikát, így szerinte természetes az ellenállás. Mint mondta, az FDP nem a menedzserek, hanem a középosztály pártja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.