Araszol a kapitalizmus Kubában

Fernando Ravsberg, a BBC spanyol világszolgálatának havannai tudósítója hétfői hírében közölte, hogy újabb, és ezúttal egyáltalán nem jelentéktelen engedményre került sor Kubában. Ez is a 30 évvel ezelőtti Magyarországunkra emlékeztet: azok a kubai állampolgárok, akik anyagilag megtehetik, most már építhetnek saját házat.

2010. 05. 05. 9:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben Raúl Castro, kubai állam- és kormányfő megint változtatott a kormányon – ezúttal többek között a cukorügyi miniszter távozott az ágazatban tapasztalt eredménytelenség miatt –, hivatalosan is tény, hogy a kínai vagy talán más irányba tartó kommunista szigetországban ettől a héttől kezdve már nem kell titkolni a vityillók mögött az állami ellenőrök figyelő tekintete elől eddig rejtve megépített saját villákat, házakat. Az építőanyagokat természetesen a feketepiacról szerezték be. Évtizedekig csak az állami vállalatok által fizetett szociális lakóhelyeket, házakat lehetett megépíteni, és a jelek szerint a kubai polgárok jól fogadták a bejelentést. A lakáshelyzetről már tavaly megállapította Ravsberg – és nemcsak ő –, hogy a két évvel ezelőtti hurrikánok is nagyon próbára tették a lakások többségét, amelyek nagyon rászorulnának az alapos felújításra, de a rendszeres karbantartásra is. De a magánerős építkezés nemcsak a tulajdonosoknak jó, hanem a hozzá szükséges iparcikkeket előállítóknak és persze az építkezésben résztvevőknek: az állam például vegyes cégekben társul a téglakészítőkkel és osztoznak a hasznon. Így már valóban csapást tudnak mérni a virágzó feketepiacra, mert olcsóbban, és ami még fontosabb, törvényesen adják el a téglákat az egyre több vevőnek. Az állam több legyet üt egy csapásra: megengedte, hogy a több pénzzel rendelkező családok saját házat építsenek, az így felszabaduló, valamint az új vegyes vállalkozásokból befolyó pénzforrásokat pedig valóban a szociális lakások megépítésére vagy karbantartására fordíthatja – vonta le az egyik következtetést a BBC helyi tudósítója.

A BBC már szerdai híre érdekes ellentétre világít rá egy másik kubai tiltás feloldása kapcsán: már nem tilos a golfozás a szigeten, és jöhetnek a külföldi befektetők ilyen pályákat építeni. Jelenleg csak egy 18 lyukú pályát használnak a szigeten, mert a forradalom után kegyvesztett lett ez a sportág. Mint emlékezetes, tavaly augusztus közepén Hugo Chávez, venezuelai elnök éppen fordítva döntött, ő betiltotta hazájában az olajcégek birtokán épített golfpályákat, mert burzsoá tevékenységnek nyilvánította „a lusták sportját”, és akkor valószínűnek tűnt, hogy az összesre is hamarosan ez a sors vár.

(BBC Mundo)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.