Die Presse
A napilapban Rosemarie Schwaiger Politika és pénz: A megvásárolt köztársaság című cikkében elemzi a korrupció jelenségét Ausztriában. Az osztrák politikafinanszírozást szabályozó törvények a leggyengébbek közé tartoznak Európában. Szinte meghívást jelentenek a kétes praktikák elkövetésére. Ha nő a gazdasági bűnözés, melyben politikusok is érintettek, az ennek a rendszernek is következménye, ahol majdnem minden szabad. „Hiányzik az átláthatóság, az ellenőrzés és a szankciók” – foglalta össze Hubert Sickinger politológus a helyzetet. Teljesen átláthatatlanok a pártadományok. A törvény szerint a pártoknak a 7260 eurót meghaladó támogatásokat a Wiener Zeitungban kötelező nyilvánosságra hozni, az adományozó megnevezése mellett.
Az adományozók listáját csak a számvevőszék elnökének kell átadni, de ő semmit sem kezdhet ezzel az ismerettel. Szankciók csak a listát későn leadó pártokat sújtják. Teljesen névtelen marad, aki nem a pártot, hanem közvetlenül annak kedvenc projektjét támogatja. Az, hogy érkeznek-e adományok, vagy sem, az nagyban befolyásolja a pártok politikáját. Az idei szövetségi elnökválasztáson az ÖVP azért sem indított jelöltet a köztársasági elnökválasztáson, mert az egyik bank nem kívánta szponzorálni a kampányt.
Tages-Anzeiger
A zürichi napilap Tiltakozó akció a Transocean előtt Zug kantonban című cikkében tudósít egy adóparadicsomba költözött cég környezeti felelősségéről. A Zug kantonban fekvő Steinhausenben székelő Transocean olajfúró cég előtt jó három tucat személy tiltakozott, többek között a mélytengeri olajfúrások betiltását követelték. A Transocean volt a tulajdonosa a Deepwater Horizon olajfúró toronynak, ami három héttel az amerikai partok előtt felrobbant. Függetlenül a konkrét felelősségtől a legfrissebb olajszennyezés is azt mutatja, hogy teljesen felelőtlen a mélytengeri olajfúrás, fogalmazott a kezdeményező baloldali Ifjúsági Alternatíva.