Bohóccá tették a liberálisokat?

A Die Welt tudósít az egyik legbefolyásosabb németországi bankár véleményéről: a görögök nem tudják visszafizetni az uniós segítséget. A Der Spiegel a liberálisok dilemmájáról cikkezik: mivel foglalkozzanak, ha az adócsökkentés lekerül a napirendről.

2010. 05. 15. 9:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt

A napilap Jörn Bender Felháborodás Ackermann görögök feletti kétkedése miatt című cikkében tudósít a befolyásos bankelnök kijelentésével kapcsolatos vitákról. Jó kétmillió néző előtt úgy fogalmazott az egyik közszolgálati televízióban a Deutsche Bank elnöke: Görögország adósságait a milliárdos segítség ellenére sem tudja visszafizetni. „Kételkedem abban, hogy Görögország abban a helyzetben lesz a jövőben, amivel ezt a teljesítményt felmutassa.” Ackermann szkepszise az euró megmentéséért folytatott küzdelem közepette éles bírálatokat vont a svájci bankár fejére, holott Németországban sokan vélekednek hasonlóan.

A bankár a műsorban többek között kijelentette, Görögország megmentésének nem volt alternatívája, egy államcsőd Európában „egyfajta maghasadáshoz” vezethetett volna. Frank Roselieb, a Kieli Válságkutató Intézet munkatársa szerint Ackermann szemére lehet vetni, hogy csak az észak-rajna–vesztfáliai választások után fogalmazott ilyen világosan. „Ackermann kimondta, ami a nép lelkében fortyog, ez pedig akár okos sakkhúzás is lehet, hogy a választásokig várt, emiatt a kancellár sem vádolhatja, hogy ő rontotta volna a kormánypártok győzelmi esélyeit” – tette hozzá.

Der Spiegel

A hírmagazin Severin Weiland Megtévesztve, lenyesve, bohóccá téve című cikkében foglalkozik a német liberálisok válságával. Az elveszített észak-rajna–vesztfáliai választásokkal a liberálisok elveszítették a fő témájukat, a nagy adóreformot. A liberálisoknak sikerült néhány hónap alatt az első számú győztesből vesztes csapattá lecsúszniuk. A legfrissebb közvélemény-kutatásokban Westerwelle és társai alig 7 százalékon állnak, míg a szeptemberi választásokon 14,6 százalékot kaptak.

Guido Westerwelle „adócsökkentési párttá” tette az FDP-t. Egy nappal az észak-rajna–vesztfáliai választások után, mintegy mellékesen Merkel megjegyezte, 2011-ben és 2012-ben nem lát teret az adócsökkentésekre. Morgolódnak, dühöngenek, de Westerwelle helyzete egyelőre stabil. A kérdés csak az, hogy meddig. Christian Lindner pártigazgatóról és Philipp Rösler szövetségi egészségügyi miniszterről ugyanis már mint lehetséges utódjáról beszélnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.