„Ez a legsúlyosabb tévedés”

A Die Presse ismerteti az egyik tekintélyes közgazdász álláspontját, aki szerint átverték Berlint az euró-mentőcsomag kapcsán. A Der Spiegel beszámol a düsseldorfi koalíciós tárgyalások kudarcáról.

2010. 05. 21. 8:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse

A napilap ismerteti Hans-Werner Sinn, az Ifo intézet vezetőjének lesújtó álláspontját az euró-mentőcsomagról. „Ez a szövetségi köztársaság történetének legsúlyosabb tévedése” – fogalmazott Sinn Berlinben. „A mentőcsomag Németország számára kiszámíthatatlan kaland és növekedésének súlyos akadálya” – folytatta a tekintélyes közgazdász. „A válságban nem az euró forgott veszélyben, hanem az európai eladósodott államok ama lehetősége, hogy magukat továbbra is ilyen olcsón finanszírozzák”– fűzte hozzá. Szerinte az euró még mindig túlértékelt. Az Ifo elnöke a hibásnak tartott eljárás helyett az államok csődjének bevezetését javasolta. Görögország esetében a bankoknak le kellett volna mondaniuk a követeléseikről, vagy annak egy részéről – vélte Sinn. Ezen kívül automatikusan büntetőeljárást kellett volna indítani az adós állammal szemben. Olyan adóslevelet kellett volna kibocsátania, aminek privatizálható állami vagyon adta volna meg az alapját.

Der Spiegel

Az észak-rajna–vesztfáliai vörös-vörös-zöld koalíciós tervek széthullottak, miután öt órán keresztül tárgyalt a három párt Düsseldorfban. Ez adta volna annak legreálisabb lehetőségét, hogy az SPD elfoglalja a düsseldorfi miniszterelnöki hivatalt és ez biztosította volna a Zöldek egyetlen esélyét a kormányra kerülésre. A tartományi CDU elképzelése végül is bejött, csendben kibekkelték, merre megy az SPD vezetése. Most a CDU-nak és az SPD-nek tárgyalnia kell a kényszerházasságukról. A legnagyobb kérdés az, ki adja a miniszterelnököt, mert erre mindkét párt igényt tart. A tartományi gyűlés a tervek szerint június 9-én tartja alakuló ülését, a miniszterelnök megválasztására június 23-án kerülne sor. Amennyiben addig nem alakul meg egy új koalíció, akkor Rüttgers ügyvezető kormányfőként hivatalban maradhat. Mivel többség hiányában képtelen költségvetést elfogadni a tartományi gyűlés, ezért azt abszolút többséggel fel kell oszlatni és 60 napon belül kell megtartani az előre hozott választásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.