Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)
A konzervatív zürichi napilapban Christoph Wehrli Számos menedékjogot kérelmező marad a kiutazási nyomás ellenére című cikkében tudósít a svájci idegenrendészet egyik dilemmájáról. 2004 óta minden elutasított menedékjogot kérelmező és 2008 óta minden hazautazásra kötelezett már nem szociális segélyt, hanem csak egy minimális, szükséghelyzeti alaptámogatást kap. A Vatter AG irodája tanulmányt készített a szövetségi állam és a kantonok számára, először világítja meg azon kiutasítottak helyzetét, akik viszonylag hosszú ideig éltek ilyen minimális támogatásból. A szövetségi bevándorlási hivatal szerint ugyan alapvetően bevált a szabályozás, csak az elutasított menedékkérők 15 százaléka kap egy évvel később még szükséghelyzeti támogatást. Idősebb személyek, nők, párok és családok gyakrabban veszik igénybe ezt a támogatási formát, tehát gyakrabban maradnak Svájcban, vagy mert kevésbé tudnak más módon fennmaradni, mint mondjuk a férfiak.
Bizonyos óvatossággal utalnak a szerzők arra, hogy a kanton hatóságainak beállítottsága és gyakorlata befolyásolja a szükséghelyzeti segélyezettek számát. A kantonoknak van némi mozgástere a segély kialakításában, a rendőrségi ellenőrzés alaposságában. Amennyiben az adott hivatalok nagylelkűen értelmezik jogszabályokat, az inkább a kiutasított személyeket további maradásra ösztönzi.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Majid Sattar Súlyosabb büntetések a rendőrök elleni erőszakot elkövetőknek című cikkében ismerteti a belügyminiszteri konferencia ajánlásait. A szövetségi, valamint a tartományi belügyminisztereknek sikerült megállapodniuk abban, hogy a jövőben akár három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható, aki ellenáll a hatósági intézkedésnek. Thomas de Maizière (CDU) szövetségi belügyminiszter egyetértet a büntetés mértékének felemelésével. Ugyanakkor az igazságügyminisztérium javaslata szerinte nem megy elég messze, mert az nem terjed ki minden rendőri intézkedésre.
De Maizière kijelentette, a belügyminiszterek egyetértenek abban, hogy a tűzoltókat és mentők személyzetét ugyanaz a védelem illesse meg, mint a rendőröket. A belügyminiszterek egyetértettek abban, hogy a bűnözéssel foglalkozó rockerbandákat, mint a Hells Angels-t, alaposabban megfigyelik.
Kezdődik a visszaszámlálás: mindjárt jönnek az eredmények az Egyesült Államokból