Még jobban begyűrűzött a válság Kubába + Képek

A havannai Forradalom téren a régi időket idézte a legalább egymillió – az egész országban pedig hivatalos adatok szerint négymillió – kubai, aki a munka ünnepe alkalmából vonult föl. Raúl Castro, aki idén tölti be 79 évét és két éve vette át 83 éves bátyjától az állam- és kormányfői posztot, két fő üzenetet hangsúlyozott a felvonulóknak.

2010. 05. 02. 17:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legtöbb spanyol ajkú ország sajtója foglalkozott Raúl Castro dörgedelmes beszédével: Fidel Castro öccse egységre szólította a legnyugatibb kommunista ország lakosait a jenkik beavatkozása ellen a kubai belügyekbe – többek között az ellenzéki újságíró, Guillermo Farinas most is tartó éhségsztrájkja kapcsán –, de bőven jutott a bírálatból az Európai Unió sajtójának is.


Az Európai Unió és a spanyol kormány képviselője nem is jelent meg az eseményen, viszont Luis Centella, a volt spanyol kommunisták titkára igen. A nyugati sajtó beszámolt erről az üzenetről is, de a másikra is figyelt: a hivatalosan még szocialista berendezkedésű Kubában Salvador Mesa, a kubai szakszervezet főtitkára arról a kihívásról beszélt, hogy meg kell oldani egymillió munkavállaló állami munkavállaló helyzetét.


A 11,2 millió lakosú országban 4,9 millió dolgozó van, gyakorlatilag teljes a foglalkoztatottság, azonban egynegyedük nem végez érdemi munkát, és a kormány már nem tudja fizetni tovább őket. Raúl Castro ebben a szellemben fejezte ki magát, amikor arra célzott, hogy szakítani kell az ideológiai dogmákkal, és át kell alakítani a gazdasági modellt. Mauricio Vicent, a spanyol El País havannai tudósítója szerint is paradox helyzet, hogy 42 éve éppen bátyja, Fidel Castro államosította egyetlen tollvonással a megmaradt kiskereskedelmi egységeket, most pedig a jelek szerint ő csinálja vissza az egészet.


Mind Raúl Castro, mind Pedro Montes „újabb rendkívüli erőfeszítéseket és áldozatokat követelt a kubaiaktól, hogy aktualizálják gazdasági modelljüket”. Kubában két éve csak nagyon óvatosan vezetnek be reformokat, amelyek egyre inkább hasonlítanak azokra a változtatásokra, amelyeket a pártállam 1980-tól hazánkban is fokozatosan terjesztett ki a gazdasági munkaközösségek formájában.



Fotók: Reuters


(elpais.es – Spanyolország, abc.com.py – Paraguay stb.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.