A legtöbb spanyol ajkú ország sajtója foglalkozott Raúl Castro dörgedelmes beszédével: Fidel Castro öccse egységre szólította a legnyugatibb kommunista ország lakosait a jenkik beavatkozása ellen a kubai belügyekbe – többek között az ellenzéki újságíró, Guillermo Farinas most is tartó éhségsztrájkja kapcsán –, de bőven jutott a bírálatból az Európai Unió sajtójának is.
Az Európai Unió és a spanyol kormány képviselője nem is jelent meg az eseményen, viszont Luis Centella, a volt spanyol kommunisták titkára igen. A nyugati sajtó beszámolt erről az üzenetről is, de a másikra is figyelt: a hivatalosan még szocialista berendezkedésű Kubában Salvador Mesa, a kubai szakszervezet főtitkára arról a kihívásról beszélt, hogy meg kell oldani egymillió munkavállaló állami munkavállaló helyzetét.
A 11,2 millió lakosú országban 4,9 millió dolgozó van, gyakorlatilag teljes a foglalkoztatottság, azonban egynegyedük nem végez érdemi munkát, és a kormány már nem tudja fizetni tovább őket. Raúl Castro ebben a szellemben fejezte ki magát, amikor arra célzott, hogy szakítani kell az ideológiai dogmákkal, és át kell alakítani a gazdasági modellt. Mauricio Vicent, a spanyol El País havannai tudósítója szerint is paradox helyzet, hogy 42 éve éppen bátyja, Fidel Castro államosította egyetlen tollvonással a megmaradt kiskereskedelmi egységeket, most pedig a jelek szerint ő csinálja vissza az egészet.
Mind Raúl Castro, mind Pedro Montes „újabb rendkívüli erőfeszítéseket és áldozatokat követelt a kubaiaktól, hogy aktualizálják gazdasági modelljüket”. Kubában két éve csak nagyon óvatosan vezetnek be reformokat, amelyek egyre inkább hasonlítanak azokra a változtatásokra, amelyeket a pártállam 1980-tól hazánkban is fokozatosan terjesztett ki a gazdasági munkaközösségek formájában.
(elpais.es – Spanyolország, abc.com.py – Paraguay stb.)