Meghalt a legkisebb királyfi

A Die Welt a hesseni miniszterelnök meglepő távozásának hátterét elemzi. A Die Presse az utolsó magyar király legkisebb fiának haláláról tudósít.

2010. 05. 26. 8:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Robin Alexander Merkel Kochhal egy fontos szakembert veszít című cikkében tudósít a hesseni miniszterelnök lemondásáról. Koch wiesbadeni lemondó sajtótájékoztatója idején Merkel már úton volt a szaúd-arábiai Dzsiddába. A lemondást a kormánygépen úgy kommentálta, hogy jó és fontos tanácsadóként ismerte a miniszterelnököt és támogatását nélkülözni fogja. Koch tudott valamit – s ezzel Merkel is tisztában van –, ami a kancellárnak nem adatott meg. Lelkesen megosztotta a szavazókat és mozgósította a CDU törzsválasztóit. A két politikusról eltérő kép alakult ki a a nyilvánosságban. Merkel sokaknak egy modern, világra nyitott Németországot képviselt. Koch, annak ellenére, hogy nagyon jól beszél angolul és modern művészettel foglalkozik, a politikai nyilvánosságban brutálisnak, hátrafelé fordulónak, vagy sovinisztának számít.

Koch ugyanakkor okos volt és konzervatív, ezzel két olyan tulajdonsággal is rendelkezett, ami az egyre unalmasabb pártvezetésben ma már igen ritka. Helyét Volker Bouffier hesseni belügyminiszter fogja elfoglalni. Ő idősebb, mint Koch, s az egészsége sem a régi. A belpolitikus szintén kemény jobboldalinak számít, de nem rendelkezik Koch országos politikusi formátumával.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilap Habsburg–Lotharingiai Rudolf királyfi meghalt című cikkében tudósít az utolsó magyar király legkisebb fiának haláláról. Az utolsó Habsburg uralkodópár első, emigrációban született fia, Rudolf 90 évesen, május 15-én, Brüsszelben hunyt el. Habsburg Ottó legfiatalabb öccsének temetésére az SDA hírügynökség értesülése szerint az Aargau kantonban fekvő Muri kolostorában kerül sor június elején, a legszűkebb családi körben.

Rudolf 1919. szeptember 5-én látta meg a napvilágot a Waadt kantonban fekvő Praginsban, IV. Károly és Zita királyné hatodik gyermekeként és ötödik fiaként. 1919 májusa óta a Genfi-tó partján tartózkodott a trónjától megfosztott uralkodó és családja. Károly 1922-es halála után a család a portugál Madeira szigetéről Belgiumba költözött. Az 1940-es német támadást követően Rudolf Kanadába menekült, ahol közgazdasági tanulmányokat folytatott. A család beszámolói szerint a második világháborúban az amerikai hadsereg katonájaként Európába küldték, ahol az osztrák ellenállással tartott kapcsolatot. A háború után Rudolf pénzügyi vállalkozóként tevékenykedett, Belga-Kongóban kávéültetvényt irányított, végül bankigazgatóként dolgozott Belgiumban. Habsburg–Lotharingiai Rudolf számos szociális tervet támogatott az egykori Osztrák–Magyar Monarchia területén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.