Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilap Demokráciareform: Javaslat a szuperválasztási vasárnapra című cikkében foglalkozik az osztrák politikai rendszer bajait orvosolni hivatott jobbító javaslattal. Egy „szuper választási vasárnapot” követel a „kezdeményezés a többségi választási rendszerért és a demokráciareformért”. Minden szövetségi, tartományi és önkormányzati választást egyetlen napon kellene megtartani, javasolja Hubert Feichtlbauer publicista. Ezzel elkerülhetőek a drága folyamatos választási kampányok, miként az állandó viták a választási időpontról, amelyek lebénítják a szükséges reformmunkát.
Jelenleg úgy néz ki, hogy ősszel a még a költségvetést sem sikerül időben beterjeszteni, mert nem kívánják megzavarni a bécsi választásokat. Eőrehozott választások továbbra is lehetségesek lennének, de csak a ciklusból fennmaradó időszakra. Ez megakadályozhatja a felelőtlen parlamentfeloszlatásokat is.
A többségi választójogot követelő kezdeményezés már több indítvánnyal próbálta elérni, hogy világos viszonyok keletkezzenek az osztrák nemzetgyűlésben. Több modellt is javasoltak, többek között azt is, hogy a legtöbb támogatást megszerző párt automatikusan megszerezze a mandátumok több mint felét.
Ezen az úton kívánnak továbbmenni, többek között Heinrich Neisser (ÖVP) nemzetgyűlési alelnök, vagy Norbert Leser (SPÖ) korábbi pártideológus. Egyelőre kisebb lépésekkel. Először egy parlamenti bizottságot hívnának össze, amit a kezdeményezés már 2008 nyarán megígért. A következő lépés aláírásgyűjtés lehet. Leser nincs ellene, hogy egy napilap támogasson egy ilyen lépést.
Ugyanakkor igen kritikusan szemlélik a népi kezdeményezések elintézését. 1964 óta 32 olyan kezdeményezés volt, ahol sikerült összegyűjteni a szükséges 100 ezer támogató aláírást. De csak az első három esetben – az ORF reform, a 40 órás munkahét bevezetése, valamint a 13. osztály megszüntetése – valósították meg az elvárásokat. Mivel a kezdeményezések támogatottsága több esetben meghaladta a 20 százalékot, ez a a polgárok semmibe vétele – mondják. Ideje elgondolkodni azon, hogy az aláírásgyűjtést ne kapcsolják össze kötelező erejű népszavazással. A kezdeményezés képviselői erősítenék a parlament ellenőrző szerepét.
Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)
A konzervatív zürichi napilap Svájchűség, az SVP körüludvarolja a külföldieket című cikkében tudósít egy új hazafias munkacsoport megalakulásáról. A Svájci Néppárt (SVP) egyre inkább meg kívánja szólítani a honosított polgárokat. Ezért szombatra összehívták a „Svájc az Új Otthon” munkacsoportot. A rendezvényen, mintegy 60 személy vett részt. Az új csoportosulás vezetője Yvette Estermann luzerni nemzetgyűlési képviselő. A pozsonyi születésű orvos 1999-ben kapta meg a svájci állampolgárságot. A néppárthoz közelálló szervezet főként külföldiekből és már honosított állampolgárokból fog állni.
„Alacsonyabb adók mindenkinek, a bűnöző külföldiek kiutasítása és országunk önállóságának megtartása”, írja le az SVP az új célcsoport politikai profilját. A csoport célja, hogy jövőre egy országos összejövetelt szervezzenek. Amennyiben igény lesz rá, regionális csoportok megalapítása is elképzelhető. Az SVP-tagság nem előfeltétele a kezdeményezésben történő részvételnek. A kommüniké szerint a csoport első berni találkozójának meghatározó témája az a kérdés, mit tehetnek a külföldiek Svájcért. Toni Brunner, az SVP elnöke szintén részt vett a rendezvényen.
A néppárt nem az első svájci politikai alakulat, amelyik megkísérli a külföldiek megszólítását. Amint arról a sajtó már többször tudósított, a luzerni kereszténydemokrata néppárt keresi a kapcsolatot a koszovói albánokkal. A szocialisták a Secondo nevű szervezetükön keresztül ápolják a kapcsolatokat a bevándorlókkal.
Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)
A német főváros napilapjában Gerhardt, a volt pártelnök vezetési hibát vet az FDP irányítói szemére címmel készített interjút Wolgang Gerhardttal. A liberális politikus elmondta, a kancellárnak időben el kellett volna magyarázni, hogy az FDP Bundestag frakciója nem indulhat a következő választásokon az adócsökkentési ígéreteinek megvalósítása nélkül. Sem az FDP bázisa, de a Bundestag-frakció nem hajlandó a téma felett egyszerűen napirendre térni. „A kancellár egyszerűen nem tolhatja félre egy dekrétummal az egyik központi projektünket.” Angela Merkel (CDU) a tervezett adócsökkentés az észak-rajna-vesztfáliai választások után jégre tette.
Tekintettel az FDP közvélemény-kutatásokban megnyilvánuló hanyatlásra, Gerhardt azt tanácsolta Guidoo Westerwellenek, hogy „ápolja a márkát, önbizalommal, világos megfogalmazással és szerénységgel”. Westerwelle tárcavezetésével kapcsolatban kijelentette, az FDP-nek külügyi területen is ismét észrevehetőbbé kell válnia. Németország az euró válság miatt az EU alapvető átalakítása előtt áll. „Ez az FDP és a külügyminiszterünk számára hatalmas esélyt jelent.”
Gerhardt felszólította a szövetségi kormányt a határozott takarékosságra. „Szubvencióknál nem szabad, hogy tabuk legyenek”, nyilatkozta. Ehhez erős támogatás kell, mert akik ma takarékosságot követelnek, ha a helyzet komollyá válik, ismét tarvágásról beszélnek, fogalmazott Gerhardt. A liberális politikus megerősítette, még ebben a ciklusban szükséges az adócsökkentés, már az igazságosság miatt is. A közepes jövedelműeket túlzottan megadóztatják. „Megvalósíthatjuk az adósságféket és részben igazságosságot az adóban”, nyilatkozta.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál