Spanyolország megpróbál szembeúszni az árral

Egy héttel ezelőtt a Moody's és a Fitch még lerontotta a spanyol országbesorolást, de e hét keddi értékelésében már kifejezetten jóindulatú volt Spanyolországgal. A nemzetközi (gazdasági) sajtó viszont szinte kivétel nélkül továbbra is kíméletlenül ostorozta a madridi kormányt.

2010. 05. 04. 17:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Wall Street Journal volt a legkíméletesebb, ő nem látta olyan sötétnek a helyzetet, a Financial Times viszont élen járt a bírálattal, elemzőjének véleménye szerint csak rosszabbul járhat az ország a görögökéhez hasonló segélycsomag nélkül. A madridi tőzsde, az Ibex 35 már azt is rosszul viselte, hogy a spanyol kormány 9,79 milliárd euróval járult hozzá a Görögországot az államcsődtől megváltó 110 milliárdos közös segélycsomaghoz. Mégpedig annak ellenére, hogy Spanyolország 882 millió euróval többet kap vissza. A rossz hangulaton azonban nem segített több jó hír sem: a fogyasztói bizalom mutatója 5,5 százalékos növekedéssel 7,82 pontra nőtt áprilisban. A Moody's és a Fitch is kedden próbálta menteni a menthetőt, és a legmagasabb szinten (AAA+) tartotta az adósságkockázatot, sőt a spanyol kormány közölte az áprilisban nagyot javuló munkanélküliségi mutatókat – 24 188 fővel csökkent az állástalanok száma, miután kilenc hónapig csak emelkedett a számuk –, de ezek a hírek se tudták megállítani a részvények esését.

A madridi tőzsde a múlt heti több mint 7 pontos zuhanást valamennyire kiheverte a hét végére, de többek között a görög segélycsomag miatti bizalmatlanságot kedden folyamatos zuhanással honorálta, a nap végére ugyan sikerült megállítani az esést, de már a lélektani 10 ezer pontos határ alatt jár 9859 ponttal. A legtöbbet az építőipari cégek, illetve a sarat évek óta vitézül álló nagy bankok (a legerősebb Banco Santander és a baszk BBVA) vesztették. A lisszaboni tőzsde, a PSI 20 valamivel jobban járt, és egyelőre megúszta csaknem 4 pontos zuhanással. Itt is a nagybankok vesztették a legtöbbet.

Stiglitz: Veszélyben az euró jövője


Délután megszólalt a kisebbségi szocialista kormány feje, José Luis Rodríguez Zapatero is, és teljes őrültségnek tartotta azt a szóbeszédet, hogy Spanyolországnak is szüksége lenne egy 280 milliárd eurós segélycsomagra. Az Európai Unió is ebben a szellemben nyilatkozott, és kizárta, hogy a görög válság tovább terjedne. A keddi pánikra válaszul a belkereskedelmi főbiztos, Michel Barnier kilátásba helyezte azoknak a kockázatminősítőknek a teljes átvilágítását, amelyek részt vettek a görög hitelminősítésekben. A portugál Expresso című hetilap ezen a ponton kapcsolódott be az eseményekbe, és igazi nagyágyút szólaltatott meg: Joseph Stiglitzet, a neoliberális gazdasági modellt piaci fundamentalizmusnak tartó közgazdászt, a Világbank volt alelnökét. A Radio BBC 4 csatornának nyilatkozó Stiglitz, aki volt Bill Clinton gazdasági főtanácsadója is, kollégájához, Nouriel Roubinihez hasonlóan úgy látja, hogy veszélyben az euró jövője. Szerinte ugyanis a görögöknek adott segélycsomag elég lehet ideig-óráig, de ahhoz biztos nem lesz elég, hogy megfékezze a spekulatív támadásokat, mert megmaradnak az alapvető intézményes problémák. A spekulánsok ugyanis tökéletesen tisztában vannak ezekkel a nehézségekkel, és csak azt várják, hogy még súlyosabbra forduljanak az európai problémák, és azonnal kihasználhassák őket – mondta. A 2001-es esztendő közgazdasági Nobel-díjasa szerint súlyos hiba volt, hogy az euróövezet országai nem döntöttek a közös költségvetés mellett.

Már Portugália is rosszat sejt


Nem áll jobban Portugália szénája sem: a Públicoban idézett banki elemzés kedden úgy vélte, hogy a görög államnak nyújtott közel 2 milliárd euró inkább árthat az országnak, mert még jobban eladósodhat az ország. (A CIA World Factbook tavaly év végi adóslistája szerint ugyanis 507 milliárd dolláron álltak a 19. helyen – a szerk.) A borúlátó következtetéseknek a brit HSBC elemzése adott alapot: a portugálok kétmilliárd eurója – ami a hazai GDP 1,24 százalékának felel meg – eszerint azért fog ártani, mert a rossz hitelminősítés miatt jóval többe kerül majd az államnak, hogy ezt az összeget a görögöknek adják: tudniillik jóval magasabb kamatot kell visszafizetniük, mint amennyit visszakapnak a kisegített görög államtól.

Fernando Teixeira dos Santos, a szocialista kormány pénzügyére tagadta, hogy pénzt vesztene hazája, de a Público újságírója nem kapott választ tőle, amikor a HSBC szakvéleményéről kérdezte a tárcavezetőt. Az Expresso elemzése megállapította, hogy Portugália egy hellyel előbbre lépett azon államok listáján is, amelyeket az államcsőd veszélye fenyeget: a múlt héten még csak a 9. volt, kedden már a 8. helyre lépett előre, mivel már 23 százalékosra becsülik az államcsőd kockázatát. Ezen a listán Spanyolország és Írország is (jól) halad: az írek átlépték a 16 százalékos bűvös határt, a spanyolok meg elérték a 15 százalékot, míg az olaszok is nagyobb kockázatot jelentenek, de még messze járnak a görög, spanyol portugál és ír négyestől.

(cincodias.es, expansion.com, elpais.es, elmundo.es – Spanyolország, publico.clix.pt, expresso.clix.pt, diario.iol.pt – Portugália)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.