Szijjártó Péter – aki az új kormánybiztossal közösen tartott sajtótájékoztatót – elmondta: Papcsák Ferencnek az lesz a feladata, hogy az elszámoltatást koordinálja, valamint a közpénzek jövőbeni tiszta, jogszerű, takarékos felhasználásáért jogszabályokra, törvényekre tegyen javaslatot a kormánynak. Feladata lesz továbbá, hogy megnevezze azokat a felelősöket, akik az állam részéről korábban részt vettek olyan gazdasági döntésekben, amelyek egyértelműen károsak voltak az országnak és az adófizetőknek, és megtegye azokat a jogi lépéseket, amelyek következményeként a felelősöknek a törvény előtt kell majd számot adni tetteikről.
„Az elszámoltatás egyértelmű, logikus és jogos elvárás a magyar emberek részéről, s ennek a jogos elvárásnak a nemzeti ügyek kormánya meg kíván felelni. Elszámoltatás nélkül ugyanis tiszta lapot nyitni, új korszakot kezdeni nem lehet, a demokratikus normák helyreállítása nem történhet meg az elszámoltatás teljes körű véghezvitele nélkül” – hangsúlyozta Szijártó Péter.
A miniszterelnök szóvivője kifejtette: a nyolcéves szocialista kormányzás alatt a Fidesz többször felhívta a figyelmet visszaélésekre, amelyekről több esetben már bebizonyosodott, illetve nehezen kizárható, hogy kormányzati döntések középpontjába magánérdekek kerültek, magánérdekek mentén hoztak meg bizonyos kormányzati döntéseket. Mint mondta, az emberek joggal várják a felelősök felderítését, a számonkérést, s azt, hogy az elszámoltatás teljes körűen, alkotmányosan és a demokratikus normáknak megfelelően történjen.
Papcsák Ferenc – aki 2005-ben részt vett „az Apró-Gyurcsány érdekkör privatizációból, állami megrendelésekből, illetve állami hitelekből történő meggazdagodásának titkait” vizsgáló parlamenti bizottság munkájában is – elmondta, a kormányülésen több olyan ügyet is érintettek, amelyek jelentősen sértették az ország érdekeit. Ezeket közül megvizsgálják az úgynevezett off-shore ügyeket, többi között a Wallis csoport, a Dataplex, Oszkó Péter volt pénzügyminiszter és a Magyar Nemzeti Bank elnökének ügyét. Vizsgálják a Malév privatizációját, s azt, hogy mire költötték el annak 460 milliárd forintos bevételét, továbbá tisztázni kívánják „a közérdekű adatokkal összefüggő meghamisítással” kapcsolatos, a 2006. évi államháztartási adatok eltitkolásának ügyet is, amelyben már korábban feljelentették Gyurcsány Ferencet és Veress János korábbi pénzügyminisztert. Áttekintik a minisztériumokban az átadás-átvétellel kapcsolatban tisztázásra váró kérdéseket is.
A kormány hétfőn Lovasberényben folytatja a munkáját. A háromnapos rendkívüli ülésen az árvízhelyzetet, az elszámoltatás kérdését, valamint a gazdasági akcióterv kidolgozását és elfogadását vitatta, illetve vitatja meg a kabinet.
Papcsák Ferenc 2002-től a Fidesz országgyűlési képviselője, tagja az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottságnak, valamint a gazdasági és informatikai bizottságnak. 2006 őszétől tagja a fővárosi önkormányzat közgyűlésének, valamint alelnöke a pénzügyi és közbeszerzési bizottságnak. A Fidesz számvizsgáló bizottságának tagja, a parlamenti frakció szakértője. Az Országgyűlés honlapján olvasható életrajza szerint 1993-ban szerzett jogi diplomát. Több gazdasági társaságban vállalt vezető szerepet, ügyvédi irodája gazdasági joggal, jogi tanácsadással foglalkozik.
A családi adózáson is morfondíroznak
A rendkívüli kormányülés második napján tartott sajtótájékoztatón Szijjártó Péter elmondta: a kormány három nagy kérdéskörről tárgyal, közöttük szerepel a gazdaság talpra állítását szolgáló gazdasági akcióterv kidolgozása és elfogadása, amelyet a nemzetgazdasági miniszter terjeszt a kabinet elé. A miniszterelnök szóvivője újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta: az adócsökkentés a kormány által kijelölt egyik fő irány.
„A kormány előtt levő és mérlegelendő variációk közül az egyik egy egykulcsos, 16 százalékos mértékű személyi jövedelemadó rendszer. Amikor a kormány ezt elemzi, azt is vizsgálat alá veszi, hogy a családi elemek miként tudnak, vagy tudnának abban megjelenni”. Az átalakítás és a bevezetés időpontja is „a mérlegelendő szempontok között van” – mondta a szóvivő.
Hozzátette: azok a szempontok, amelyeket a Fidesz és a KDNP gazdaságpolitikájának homlokterébe helyezett, vissza kell, hogy köszönjenek az új adórendszerben is. „Ez is a mérlegelés része”.
További kérdésre válaszolva hozzátette: nem kívánnak részt venni abban az „össznépi” találgatásban, hogy mennyivel tér el a valós, esetleges államháztartási hiányérték és a törvényben, a kormány által rögzített hiányérték. „A kormány annak érdekében tesz meg mindent, hogy tartsa az eredeti célt” – hangsúlyozta. Mint mondta, a kabinet a gazdasági akcióterv megalkotásánál figyelembe veszi a Varga Mihály miniszterelnökségi államtitkár által vezetett gazdasági tényfeltáró bizottság jelentését.
(MTI)

Kiadták a figyelmeztetést, heves zivatarok csapnak le csütörtökön