Elszámoltatás: új szakaszba lép a folyamat

Az elszámoltatással kapcsolatos feladatok koordinálására kormánybiztost nevezett ki Papcsák Ferenc személyében rendkívüli ülése második napján, vasárnap Lovasberényben a kormány – jelentette be a miniszterelnök szóvivője. A kormány „a mérlegelendő lehetőségek között” fontolgatja az egykulcsos, 16 százalék körüli személyijövedelem-adó (szja) bevezetésének lehetőségét is.

MNO
2010. 06. 06. 17:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szijjártó Péter – aki az új kormánybiztossal közösen tartott sajtótájékoztatót – elmondta: Papcsák Ferencnek az lesz a feladata, hogy az elszámoltatást koordinálja, valamint a közpénzek jövőbeni tiszta, jogszerű, takarékos felhasználásáért jogszabályokra, törvényekre tegyen javaslatot a kormánynak. Feladata lesz továbbá, hogy megnevezze azokat a felelősöket, akik az állam részéről korábban részt vettek olyan gazdasági döntésekben, amelyek egyértelműen károsak voltak az országnak és az adófizetőknek, és megtegye azokat a jogi lépéseket, amelyek következményeként a felelősöknek a törvény előtt kell majd számot adni tetteikről.

„Az elszámoltatás egyértelmű, logikus és jogos elvárás a magyar emberek részéről, s ennek a jogos elvárásnak a nemzeti ügyek kormánya meg kíván felelni. Elszámoltatás nélkül ugyanis tiszta lapot nyitni, új korszakot kezdeni nem lehet, a demokratikus normák helyreállítása nem történhet meg az elszámoltatás teljes körű véghezvitele nélkül” – hangsúlyozta Szijártó Péter.

A miniszterelnök szóvivője kifejtette: a nyolcéves szocialista kormányzás alatt a Fidesz többször felhívta a figyelmet visszaélésekre, amelyekről több esetben már bebizonyosodott, illetve nehezen kizárható, hogy kormányzati döntések középpontjába magánérdekek kerültek, magánérdekek mentén hoztak meg bizonyos kormányzati döntéseket. Mint mondta, az emberek joggal várják a felelősök felderítését, a számonkérést, s azt, hogy az elszámoltatás teljes körűen, alkotmányosan és a demokratikus normáknak megfelelően történjen.

Papcsák Ferenc – aki 2005-ben részt vett „az Apró-Gyurcsány érdekkör privatizációból, állami megrendelésekből, illetve állami hitelekből történő meggazdagodásának titkait” vizsgáló parlamenti bizottság munkájában is – elmondta, a kormányülésen több olyan ügyet is érintettek, amelyek jelentősen sértették az ország érdekeit. Ezeket közül megvizsgálják az úgynevezett off-shore ügyeket, többi között a Wallis csoport, a Dataplex, Oszkó Péter volt pénzügyminiszter és a Magyar Nemzeti Bank elnökének ügyét. Vizsgálják a Malév privatizációját, s azt, hogy mire költötték el annak 460 milliárd forintos bevételét, továbbá tisztázni kívánják „a közérdekű adatokkal összefüggő meghamisítással” kapcsolatos, a 2006. évi államháztartási adatok eltitkolásának ügyet is, amelyben már korábban feljelentették Gyurcsány Ferencet és Veress János korábbi pénzügyminisztert. Áttekintik a minisztériumokban az átadás-átvétellel kapcsolatban tisztázásra váró kérdéseket is.

A kormány hétfőn Lovasberényben folytatja a munkáját. A háromnapos rendkívüli ülésen az árvízhelyzetet, az elszámoltatás kérdését, valamint a gazdasági akcióterv kidolgozását és elfogadását vitatta, illetve vitatja meg a kabinet.

Papcsák Ferenc 2002-től a Fidesz országgyűlési képviselője, tagja az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottságnak, valamint a gazdasági és informatikai bizottságnak. 2006 őszétől tagja a fővárosi önkormányzat közgyűlésének, valamint alelnöke a pénzügyi és közbeszerzési bizottságnak. A Fidesz számvizsgáló bizottságának tagja, a parlamenti frakció szakértője. Az Országgyűlés honlapján olvasható életrajza szerint 1993-ban szerzett jogi diplomát. Több gazdasági társaságban vállalt vezető szerepet, ügyvédi irodája gazdasági joggal, jogi tanácsadással foglalkozik.

A családi adózáson is morfondíroznak

A rendkívüli kormányülés második napján tartott sajtótájékoztatón Szijjártó Péter elmondta: a kormány három nagy kérdéskörről tárgyal, közöttük szerepel a gazdaság talpra állítását szolgáló gazdasági akcióterv kidolgozása és elfogadása, amelyet a nemzetgazdasági miniszter terjeszt a kabinet elé. A miniszterelnök szóvivője újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta: az adócsökkentés a kormány által kijelölt egyik fő irány.

„A kormány előtt levő és mérlegelendő variációk közül az egyik egy egykulcsos, 16 százalékos mértékű személyi jövedelemadó rendszer. Amikor a kormány ezt elemzi, azt is vizsgálat alá veszi, hogy a családi elemek miként tudnak, vagy tudnának abban megjelenni”. Az átalakítás és a bevezetés időpontja is „a mérlegelendő szempontok között van” – mondta a szóvivő.

Hozzátette: azok a szempontok, amelyeket a Fidesz és a KDNP gazdaságpolitikájának homlokterébe helyezett, vissza kell, hogy köszönjenek az új adórendszerben is. „Ez is a mérlegelés része”.

További kérdésre válaszolva hozzátette: nem kívánnak részt venni abban az „össznépi” találgatásban, hogy mennyivel tér el a valós, esetleges államháztartási hiányérték és a törvényben, a kormány által rögzített hiányérték. „A kormány annak érdekében tesz meg mindent, hogy tartsa az eredeti célt” – hangsúlyozta. Mint mondta, a kabinet a gazdasági akcióterv megalkotásánál figyelembe veszi a Varga Mihály miniszterelnökségi államtitkár által vezetett gazdasági tényfeltáró bizottság jelentését.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.