Fellegi: 50 százalékra kell emelni a kkv-k részesedését + Képriport

A jelenlegi 10 százalékról jelentősen – akár 40-50 százalékra – fel kell emelni a kis- és középvállalkozások (kkv-k) részesedését az uniós forrásokból – hangsúlyozta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter a Heti Válasz és a Magyarok a piacon Klub által rendezett konferencián csütörtökön. • Törvénnyel segítené elő a Fidesz a kkv-k fejlődését

MNO
2010. 06. 17. 11:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az uniós forrásoknál várható stratégiaváltás fő eleme az egyszerűsítés és a források átcsoportosítása. A kkv-k jelenleg az uniós pénzek 10 százalékát szerzik meg, 65 százalék jut az államigazgatási, nonprofit szervezeteknek, 22 százalék pedig a nagyvállalatoknak. Ezeken az arányokon jelentősen változtatni kell – hangsúlyozta.

Megemlítette a közbeszerzési szabályok egyszerűsítését és a rendszer egy az EU-s szabályoknak is megfelelő, a nemzeti patriotizmust erősítő átalakítását. Ennek érdekében a tárca már a nyáron módosításokat kezdeményez – közölte a miniszter.

A tárcánál mintegy 700 tételből álló projektlistát vizsgálnak át, hogy kiszűrjék a „nemkívánatos” gazdasági célokra irányulókat és ezeket lehetőség szerint visszavonják. Fellegi Tamás kijelentette: jelenleg 1200-1300 milliárd forintra tehető a még szabad uniós forrás, ez sokkal kevesebb, mint amire számítottak.

Matolcsy: a kormány feladata a zuhanás megakadályozása

Hamis illúziónak nevezte Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter azt a feltételezést, hogy a „magyar beteg már gyógyul”. Ezzel szemben, fejtette ki, az igazság az, hogy az ország valamennyi makromutatója romlik, a gazdaság az idén stagflációs állapotba kerül, ezért az új kormány első feladata, hogy Magyarország további zuhanását megakadályozza. Matolcsy rámutatott: a gazdaság még lefelé megy, a pénzügyi stabilizációval éppen sikerül elkerülni egy nagyobb bajt: a bankadó és a költségvetési megtakarítások révén lehet az államháztartás hiányát 5 százalék körüli mértékről 3,8 százalékra leszorítani.

Hozzátette: 2010 második fele a pénzügyi és gazdasági stabilizáció, az infláció megfékezésének időszaka. Megerősítette: a 200 milliárd forintos bankadóban a kormány részéről semmilyen engedményt nem tud adni.

Három év múlva újra éllovas lehet Magyarország

Magyarország 2013-tól a térség leggyorsabban fejlődő gazdasága lehet, ha sikerül végrehajtani a kormányzati intézkedéseket: az idei stabilizációt és azt követően a kétéves reformidőszakot – mondta a nemzetgazdasági miniszter.

Kifejtette: a következő két év a strukturális átalakítások időszaka lesz, ennek részeként 2011–2012-ben Magyarországon a régió legegyszerűbb adórendszerét vezeti be a kormány. Elismerte, hogy a bankadó 200 milliárdos összege „brutális” nagyságú, de hangsúlyozta, hogy e nélkül nem lehet végrehajtani a pénzügyi stabilizációt.

Csökkenteni kell a bürokráciát

A bürokrácia jelentős csökkentését, tisztakezű közéletet és a vidéki életforma versenyképességének növelését ígérte Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter.

A tárcavezető sürgette a naprakész állami földnyilvántartás létrehozását. A fiatal gazdákat támogató programmal tartaná vidéken, a helyi termelést pedig a bürokrácia csökkentésével ösztönözné. Elmondta: két héten belül elkészül az a rendelet, amellyel szigorítják az élelmiszerbiztonsági előírásokat, hogy az ország ne lehessen „élemiszerhulladék-lerakó”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.