Handelsblatt (handelblatt.com)
A düsseldorfi gazdasági napilap Merkel ajtónyitót játszik keleten című cikkében kommentálja a kancellár eheti utazási terveit. Egészségügyi reform, energiakoncepció, elnökválasztás – a belpolitikában az elmúlt időszakban kevés sikerélménye volt a kancellárnak. Szerdától megmenekül Angela Merkel (CDU) a koalíciós vitáktól és arra figyelhet, ami a múltban igen könnyedén sikerült neki: a külföldi partnerekkel történő üzletkötésekre.
A kancellárt a német gazdaság 20 illusztris képviselője fogja elkísérni Oroszországba, Kínába és Kazahsztánba. Ott lesz többek között a Commerzbank, a Metro, az Airbus, a BASF, a Siemens, a Volkswagen, az E.ON, vagy éppen a Német Energia Ügynökség képviselője.
Hogy milyen fontosak a gazdaság számára a kancellár ilyen utazásai, legutóbb a Perzsa-öböl mellett tett május végi látogatása bizonyította. Akkor az Emirates légitársaság vezetője a nemzetközi légiközlekedési kiállításon Merkel szemei előtt 32 darab A380-as repülőgépet rendelt az Airbustól – mely az árjegyzék szerint közel 10 milliárd euróba kerül.
E héten Merkel először az orosz piacot kísérli megdolgozni. Jekatyerinburgban találkozik Dimtrij Medvegyev elnökkel és Vladimir Putyinnal. A lap értesülése szerint a legfontosabb témák itt vélhetően az energiahatékonyság és az energia-infrastruktúra lesznek. A német ipar a rossz állapotú elektromos hálózatot, a rossz hatékonyságú ipari üzemeket és lakásállományt szeretné szanálni. Német szakértők számítása szerint Oroszország energiafelhasználásának 40-50 százaléka megtakarítható lenne. Ami éppen duplája annak, amit Oroszország az EU-ba exportál.
Medvegyev azt reméli, hogy Merkel megnyitja az orosz mintacégek előtt Németországot. Az orosz AFK Sistema hónapok óta próbálkozik, hogy beszálljon a müncheni chipgyártó cégbe, az Infineonba. Az évente 18,8 milliárd dolláros forgalmat lebonyolító moszkvai cég nem sok szimpátiára talált müncheni konkurensénél, ezért most politikai vonalon próbálkoznak. Meg nem erősített hírek szerint Medvegyev és Putyin már korábban is azt szerette volna Merkelnél elérni, hogy a Sistema 29 százalékban beszállhasson az Infineonba. A német cég attól fél, hogy az oroszok a vállalkozás rejtjeltechnikája iránt érdeklődnek.
Az utazás legnagyobb részét Merkel Pekingben fogja eltölteni, ahol pénteken Ven Csia-pao miniszterelnökkel és Hu Csin-tao államelnökkel is találkozni fog. Ám a kínai programokról egyelőre viszonylag keveset lehet tudni. A kancellár csak annyit említett videoüzenetében, hogy a gazdasági kapcsolatok is fontos súlypontját jelentik majd pekingi tárgyalásainak.
A kancellár csak néhány órára áll meg visszaútján Kazahsztánban. Vezető német bankok és cégek képviselői bírálták Merkelt, mondván, egy ilyen rövid megálló többet árthat, mint használ. A hatalmas ország rendkívül fontos Németország számára, mert kulcspozíciót tölt be az energiaellátásában. Amennyiben az európai Nabucco vezetéket meg kívánják tölteni, akkor Kazahsztánból is kell gáznak érkeznie. A kazahok azonban egyre inkább Kínához fordulnak. Kazahsztánban a lap értesülése szerint kereskedelmi együttműködésről szóló megállapodást fognak aláírni. Többek között a Metro kíván képzési paktumot kötni egy egyetemmel és egy piackutató intézettel, nyilatkozta a konszern szóvivője a lapnak. Ezen felül két további lerakat megnyitását tervezik.
Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazin Atomot a szén helyett című cikkében ismerteti a baden-württembergi miniszterelnök álláspontját.
Stefan Mappus (CDU) bekapcsolódott az atomerőművek futamidejéről zajló vitába. Meglátása szerint előbb a szénerőműveket kell kikapcsolni, és csak azután az atomerőműveket. „A klíma védelme érdekében először is a fosszilis energiahordozóknak kell búcsút intenünk” – fogalmazott Baden-Württemberg miniszterelnöke a Financial Times Deutschlandnak adott interjújában. Ezért a szövetségi kormánynak arra kell használnia a megújuló energiaforrásokat, hogy mielőbb kiszálljon a szénből és a gázból – és nem az atomenergia feladása a legfontosabb, miként azt a szövetségi környezetvédelmi miniszter követeli. Norbert Röttgen (CDU) szövetségi környezetvédelmi miniszter szeretné az atomenergiát lépésről lépésre alternatív energiahordozókkal felcserélni.
Mappus ismét az atomenergia felhasználásának jelentős kiterjesztése mellett érvelt. „Nekünk plusz 15 év futamidő-meghosszabbításra van szükségünk” – mondta. A CDU-politikus azonban nyitottnak mutatkozott egy „rugalmas megoldás” iránt, melyben nem minden atomerőmű azonos futamidő-hosszabbításban részesülne. Mint fogalmazott, az nem lenne ellenére, ha régebben épült blokkokat korábban lekapcsolnak a hálózatról, még akkor is, ha ennek nincsenek szakmai okai.
Norbert Röttgen a hétvégén az atomerőművek futamidejének lehető legrövidebb meghosszabbítását támogatta és azt követelte, csak addig működjenek tovább, amíg megújuló energiával nem lehet pótolni őket.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország