Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Hans-Jürgen Schlamp Oettingert ledorongolja a kancellár című cikkében tudósít a kereszténydemokrata politikusok vitájáról. Günther Oettinger német energiaügyi biztos eddig nem sokat mutatott, de már elkövetett egy drámai hibát. Amikor brüsszeli kollégái határoztak a német szénbányászat végéről, akkor ő Washingtonban tartózkodott. Most a kancellár borzasztóan mérges. Minden szépen lejátszottnak tűnt. Az állami támogatásokért felelős Joaquin Almunía versenyügyi biztos a megbeszéléseknek megfelelően még egyszer javaslatot tett a valójában tiltott szénszubvenció 2023-ig tartó meghosszabbítására.
José Manuel Barroso már előre jelezte hozzájárulását. Ez a „maximális álláspont” azonban aligha keresztülvihető, táviratozták diplomaták Brüsszelből Berlinbe. De jelezték, a csendben már betervezett kompromisszummal, 2018-cal biztosan számolhatnak. Eddig a határidőig számolt a szövetségi kormány is további állami támogatással, hogy ezzel segítsék a bányászat túlélését. Miként Spanyolországban is, Almunía hazájában is több tízezer munkahely függ a széntámogatástól. Ezért a kancellári hivatalban megnyugodtak, hiszen végszükség esetén még számíthattak Günther Oettinger energiaügyi biztosra is. A sorsdöntő bizottsági ülés előtti napon Oettinger kabinetfőnöke még azt jelentette Berlinbe, hogy megvan a szűk többség. Ez azonban tévedés volt.
A Connie Hedegaard klímavédelmi biztos vezette széntámogatás-ellenes blokk elsöpörte az egyedül ellenálló Almuníát és 2014-et szabta meg a támogatás végső határidejének. Merkel tanácsadói megdöbbentek, Oettinger a döntő pillanatban egy washingtoni, a „tiszta energiáról” rendezett konferencián tartózkodott. A brüsszeli döntés megkérdőjelezi az iparral, a szakszervezetekkel kialkudott kompromisszumot. Ráadásul ez újabb koalíciós konfliktust okozhat a szénbarát CDU és a szubvencióellenes FDP között.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilap Fekter: „Nincs szükségünk képzetlenekre a hegyi falvakból” című cikkében ismerteti az osztrák belügyminiszter bevándorlással kapcsolatos álláspontját. Maria Fekter (ÖVP) belügyminiszter szerint jól haladnak a menekültügyi törvénymódosítás tárgyalásai a szociáldemokratákkal. Még a stájerországi és bécsi tartományi választások előtt szeretné a javaslatot a nemzetgyűlés elé terjeszteni. Jelenleg már csak a jogszabálysértés esetén érvényes szankciókról, a bírálatok szerint internálásnak nevezett intézkedésről kell egyeztetni. Szintén a törvényben lefektetett Szövetségi Migrációs Hivatalról már megállapodtak az SPÖ-vel – állította Fekter.
A munkaügyi kérdéseken kívül minden, a bevándorlókkal kapcsolatos kérdés összefoglalására egy önálló hivatal felállítása lenne az értelmes megoldás, ami természetesen a belügyi tárcánál kerülne elhelyezésre. Jelenleg a koalíciós partnerek a menekültügyi hivatalról és a migránsok tartózkodási kötelezettségéről egyeztetnek. Az SPÖ hivatalos álláspontja szerint a tárgyalási eredményt egyelőre nem tudják megjósolni. Az SPÖ javaslatai szerint a menekültügyi hivatalt német és svájci példák alapján kellene felállítani, melynek minden tartományban lenne egy fiókintézménye. Jelenleg a tartózkodási, menekültügyi és idegenrendészeti kérdésekkel közel száz hivatal foglalkozik. A mostanában felvetett tartózkodási és munkavállalási engedélyt jelentő vörös-fehér-vörös kártya részleteit Fekter őszig kívánja kidolgozni. A kormánynak meg kell vizsgálnia, hogy ki kaphat ilyen kártyát. Fekter ezzel kapcsolatban világosan kijelentette, szabályozott bevándorlásra van szükség – Ausztria ki kell, hogy választhassa a bevándorlókat.
Az osztrák közszolgálati rádióban a miniszter úgy fogalmazott: „Szükségünk van magasan képzett, diplomás mérnökökre, és nem műveletlen analfabétákra valamilyen hegyi faluból… a szegénységbe vagy a szociális ellátórendszerbe történő bevándorlást tudjuk nélkülözni.” Az első félévi menekültkérelmek alacsony számát a belügyminiszter a legfrissebb idegenrendészeti jogszabály-módosításból vezeti le, mely hatékonyabbá teszi a visszaélések elleni küzdelmet és az embercsempészeti piac felszámolását. „Pontos előrejelzést készíteni erről a kérdésről nehéz. Érdemes kivárni, hogy a kirgizisztáni válság hoz-e menekülteket az országba” – zárta az interjút miniszterasszony.
Holnap jön az igazi tél!