Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)
A konzervatív frankfurti napilap vasárnapi kiadásában Hendrik Ankenbrand A hamburgi politikai sztár többször is megszépítette az önéletrajzát című cikkében tudósít arról, hogy a leendő politikus máris a hazugság gyanújába keveredett. Karrierje megkoronázása lesz, ha szerdán Ian Kiru Karant, a párton kívüli, hamburgi multimilliomost a Hanza-város gazdasági szentorává választják. A főpolgármester-jelölttel, Christoph Ahlhaussal kellene Karannak a várost a káoszból kivezetnie. Ahlhaus javaslatát, hogy a konténerüzletben megtollasodott milliomos irányítsa a város gazdasági életét, legalább is a kamerák előtt lelkesen üdvözölték az üzleti élet szereplői. A csillogó és karizmatikus Karan számos szociális elképzelést, színházat és múzeumot támogat és ünnepeltette magát a helyi sajtóval.
A jelöltnek tényleg olyan az életrajza, mint egy hollywoodi film forgatókönyve. A leendő gazdasági szenátor most elismerte: nem az állítólagos baloldali beállítottsága miatt tanácsolták el a tekintélyes London School of Economicsról, hanem mert egyszerűen túl sokat hiányzott. Korábban a Ceylonban született brit állampolgár egy interjúban azt állította, maga a kancellár beszélte rá erre a lépésre. Ma már Karan is elismeri, Angela Merkel sohasem szólította fel, hogy legyen német állampolgár. Mint mondta, nagyon sajnálja, hogy korábban túl sokat „kokettált a médiával”.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Thomas Seifert és Andreas Wetz Haider Bagdadnak: „Karintia szeretne együttműködni” című cikkében ismerteti az elhunyt politikusról előkerült újabb dokumentumokat. A lap birtokában lévő bizonyítékok szerint Haider 2008 márciusában megpróbálta a 2002-es három bagdadi utazásán felépített kapcsolatait aktivizálni. Feltűnő, hogy a kapcsolatfelvételre fél évvel a 2008 őszi nemzetgyűlési választások előtt került sor, ami dönteni volt hivatott a BZÖ politikai jövőjéről. Korábban évekig teljes csend volt Klagenfurt és Bagdad között.
Haider és Szaddam kapcsolatáról először Franz Limpl, egy évekig Irakban tevékenykedő üzletember pakolt ki, aki azt állította, 500 000 dollárt juttatott el Haider titkárának. A titkár és a pénzt közvetítő üzletember is tagad. Ugyanakkor egy Dubajban, 2008-ban készített fotón Haider a közvetítővel, Abdul Moneim Dzsebarával szerepel. Dzsebarát 1988-ban Németországban jogerősen elítélték Irakkal folytatott illegális fegyverkereskedésért, majd a büntetés lejárta előtt elengedték. Ugyanakkor kérdéses, hogy miként sikerült Dzsebarának osztrák tartózkodási engedélyt szereznie. Ki utasította a hivatalt, hogy 2003. május 13-án tízéves tartózkodási engedélyt adjon ki a férfinak? Nem mellékes, hogy a tartományfőnöki hivatal és a karintiai biztonsági szervek is ellenezték az engedély kiadását.
Kovács Zoltán: A nyugati világ csúcstalálkozóinak ad otthont Budapest