Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin A Helmut Schmidt-jelenség című cikkében elemez egy sokatmondó felmérést. A lap legfrissebb száma közvélemény-kutatást közöl az ismert német személyek közül kiválogatott „erkölcsi tekintélyekről”. A ranglistát a TNS kutatóintézet készítette június közepén a hamburgi magazin megbízásából. A feltett kérdés úgy hangzott, ki számít erkölcsi tekintélynek Németországban. Megmosolyogtató, hogy a naponta szidott politikus osztály a rendszeresen megállapított kiábrándulás ellenére a lista élén áll. Ezzel szemben az állandóan alternatívaként emlegetett civil társadalom elismertsége, melyet az egyházak, a média, vagy a gazdaság képviselnek, meg sem közelíti a politika renoméját. S a lista végén helyezkednek el a társadalom lelkiismeretének klasszikus jósai és őrizői: az értelmiségiek.
A leginkább figyelemre méltó, hogy az egykor megkérdőjelezhetetlen tekintélyek múltbéli vezető szerepüket teljesen elveszítették. Az, hogy XVI. Benedek pápa mint erkölcsi tekintély egy szinten található Günther Jauchhal – kvízműsorok moderátora a német RTL televíziónál –, azt mutatja, hogy évszázados szakralitást ásott alá, s mosott el a média. Még figyelmeztetőbb, mennyire jelentéktelenné váltak az értelmiségiek. Nem ismerik őket és nem is hiányoznak. Korábban szükség volt rájuk, mint az ellenállás bátor hangjaira és a jövőt előkészítő gondolkodókra.
A megkérdezettek túlnyomó többsége, összesen 83 százaléka Helmut Schmidtet tartja valódi erkölcsi tekintélynek. Már évek óta ez az aura lengi körül a szövetségi köztársaság egyik utolsó kancellárját, aki minden nehézség ellenére kitartott álláspontja mellett, nem térítette el a közönség tapsa, és mindig szem előtt tartotta a nemzetközi folyamatokat.
Időközben a Schmidt-kép meglepően stabilan beépült a németek kollektív emlékezetébe. Furcsa módon szinte senki sem emlékszik arra, hogy milyen sötétek és depressziósak voltak a kancellár utolsó évei, az 1980–82-es időszak. Minden probléma – az államadósságtól a magas munkanélküliségen és a nyugdíj-finanszírozás zavarain át az oktatási egyenlőtlenségekig – az ő kancellársága alatt kezdődött, vagy vált igazán súlyossá. Többnyire belső viták és hatalmi harcok uralkodtak a koalíciós partnerek, Schmidt és Hans-Dietrich Genscher között; az SPD és az FDP fáradságosan kidolgozott megállapodásai gyakran csak néhány hétig, vagy napig voltak érvényben.
Innen nézve ki tudja, hogy harminc év múlva Gerhard Schrödert vagy Joschka Fischert miként ítéli meg az utókor. A ma semmire sem tartott egykori vörös–zöld koalíció civakodó tagjai 2040-re akár kiemelkedő erkölcsi tekintélyekké is nemesülhetnek. Az idő e tekintetben is begyógyít számos sebet.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív frankfurti napilap A szövetségi kormány szigorúbb ellenőrzésre szorítaná a tartományokat című cikkében foglalkozik a mainzi kórházban történtek következményeivel.
A harmadik csecsemő halálát követően a mainzi egyetemi klinika koraszülött intenzív osztályán Philipp Rösler (FDP) szövetségi egészségügyi miniszter erősebb higiéniai ellenőrzéseket követel a kórházakban. A témát szeretné a következő miniszteri konferencia napirendjére tűzni. Röslert támogatja a CSU. Tekintettel az évente 800 000 kórházi fertőzésre és a 40 000-t is elérő halálesetekre, melyet multirezisztens baktériumok okoznak, az FDP és a CDU egészségügyi szakemberei gyors, az egész országra kiterjedő megoldást követeltek. Jelenleg ugyanis nincs egységes, a kórházak higiéniai viszonyait szabályozó törvény.
Hétfőn este a mainzi egyetemi kórházban meghalt a hétvégén megfertőződött harmadik csecsemő is, aki – hasonlóan az előző két áldozathoz – az infúzión keresztül gyomorbaktériummal fertőződött meg. Norbert Pfeiffer, az egyetemi kórház elnöke szerint a halál nem volt meglepő, ugyanis a rendkívüli koraszülöttség miatt a legrosszabbal kellett számolni. A négy további megfertőzött csecsemő már jobban van.
A rendőrség és az államügyészség tájékoztatása szerint csütörtökre készül el a csőrendszer mikrobiológiai vizsgálata. A klinika elővigyázatossági okokból bezárta azt a speciális tisztatermet, ahol a szennyezett infúzió készült.
Brüsszelben senki nem várta, hogy Trump megnyeri a választást