Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazin Visszatérés a diplomához című cikkében tudósít a bolognai folyamaton ütött újabb résről. Tíz évvel a bachelor tanulmányok bevezetése után most kilenc vezető német műszaki egyetem és főiskola úgy döntött, visszatér a hagyományos diplomához. A magazin értesülése szerint ezt először a mérnöki szakokon kívánják bevezetni. Egységes álláspont alakult ki amellett, hogy mindenki, aki az ötesztendős tanulmányait befejezte, jogosult a diplomás mérnök cím viselésére – nyilatkozta Hans Müller-Steinhagen, a drezdai műszaki egyetem kijelölt rektora a magazinnak. Vezető műszaki egyetemek és főiskolák, melyek az úgynevezett „TU9” csoporthoz tartoznak, Müller-Steinhagen nyilatkozata szerint más szakokon is vizsgálják a visszatérést az ötéves képzéshez és a diplomához.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilapban Christian Höller Újabb három eset, ahol felmerült a bennfentes kereskedelem című cikkében ismerteti az osztrák tőzsdefelügyelet legfrissebb ügyeit. Korábban a bécsi tőzsde a nem túl hízelgő „Vienna Insider Party” (VIP) névvel rendelkezett, ahol bennfentesek érzékeny információkat cserélnek egymás között, így meghatározva az árfolyamokat. De a bennfentes kereskedelem már régen nem bagatell ügy. A pénzpiaci felügyelet (FMA) ezért bővítette is a tőzsdei visszaélésekkel foglalkozó személyzetét, s különleges számítógépprogramokkal figyeli az árfolyammozgásokat.
A lap értesülése szerint az FMA belső jelentésében tavaly hat eljárást kezdeményezett bennfentes kereskedelem miatt és ebből négy esetben bekapcsolták az eljárásba az államügyészséget. A Hirsch Servo, a Constantia Magánbank és a Kapsch mellett nagy vihart okozott, hogy Wolfgang Ruttenstorfer, az ÖMV vezetője ellen is nyomozás folyik. Az államügyészségnek őszig el kell döntenie, hogy vádat emelnek-e, vagy megszüntetik az eljárást. Ruttenstorfer ellen az FMA már tavaly feljelentést tett. Az előterjesztés szerint az eljárás igen bonyolult, mert többek között Moszkvából is számos dokumentumot be kellett kérni, és az ÖMV számos üzleti partnerét meg kell hallgatni. Mint ismert, a szocialistákhoz közelálló menedzser 2009. március 23-án ÖMV-részvényekkel gazdagodott. Ugyanazon a napon egy újságinterjúban azt nyilatkozta, hogy a Molban szerzett 21 százalékos részesedést az év végéig megtartják. Alig egy héttel később, 2009. március 30-án az ÖMV eladta a Molban birtokolt részvénycsomagját. Ezután a lépés után emelkedett az ÖMV-részvények árfolyama.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Helmut Schmidt szerint az EU súlyos vezetési válságba jutott című cikkében ismerteti a volt német kancellár álláspontját. Helmut Schmidt élesen bírálta az Európai Uniót: egy Peer Steinbrück (SPD) volt pénzügyminiszterrel folytatott beszélgetés során kijelentette, Európát ma nem vezeti senki. A beszélgetést az Észak-Német Rádió és Televízió (NDR) számára készítették. Schmidt szó szerint úgy fogalmazott: „Jelenleg egyetlen vezető személyiség sincs. Ez rosszabb helyzet, mint amit az európai integráció 60 esztendejében átéltünk.”
A legfrissebb uniós bővítési kört Schmidt azzal intézte el, hogy az „hülyeség”. Ugyan helyes volt a kelet-európai országoknak pszichikai támogatást nyújtani, erre azonban Schmidt szerint elegendő lett volna a NATO-tagság. „De egyben az EU-ba is felvenni azokat anélkül, hogy ennek a hatalmas szervezetnek a játékszabályait is a bővítéshez illesztettük volna, katasztrofális hiba volt!” – mondta a volt kancellár. „Az 1992-es maastrichti konferencián 12 tagállam volt jelen. Majd 15-en, később 20-an, 26-an és 27-en lettünk, ez az egész hülyeség” – fogalmazott Schmidt.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást