Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban M. Lutz és U. Müller, Ernst, a pezsgős szocialista felháborítja a párt bázisát című cikkében foglalkozik a Baloldali Párton belüli hatalmi harcokkal. Nem igazán jó mostanában Klaus Ernstnek lenni. A Baloldali Párt társelnöke éppen szabadságát tölti a tiroli Alpokban fekvő 300 éves házában, amit nem sokkal az újraegyesülés óta bérel. A házból csodálatos kilátás látszik a hegyekre, de az 55 esztendős közgazda nem igazán pihenhet.
Ernst zavaró híreket kapott hazulról. A berlini államügyészség nyomozást kezdett a Bundestag képviselő ellen, mert magánútjait a parlamenttel fizettette meg. A képviselőt csalással és hűtlen kezeléssel gyanúsítják. Az üggyel kapcsolatban egy vita robbant ki a párton belül, ahol a bajor politikust mértéktelenséggel és barokk életstílussal vádolták. Hogy milyen nagy az elégedetlenség az egyszerű párttagok között, azt jól jelzi, hogy a hétvégi baden-württembergi tartományi konferenciára – mely két kongresszus között a legmagasabb grémium – két alapszervezet, a ravensburgi és sigmaringeni is előterjesztette: Klaus Ernst azonnali hatállyal felszólítják, hogy mondjon le a pártelnökségről.
A felháborodás elsődleges oka Ernst pénzügyei. A pártelnök havonta 17 050 eurót keres. Ez a 7668 eurós képviselői tiszteletdíjat és a 3969 eurós adómentes költségtérítést tartalmazza. Ezen felül – ellentétben Gesine Lötsch-csel, ingyen dolgozó pártelnöktársával – a pártelnökségért 3500 eurót kasszíroz. Ezt az extra jövedelmet párttársai ellenkezésével szemben sikerült elérnie arra történő hivatkozással, hogy szakszervezeti vezetőként korábban lényegesen többet keresett. Nem csak Baden-Württembergben tartják a „pezsgőszocialistát” hiteltelennek annak a pártnak a képviselőjekét, mely a gazdaság korlátozását írta zászlajára. Szászországban, Mecklenburg-Előpomerániában és Szászország-Anhaltban hetek óta a „kis Oskar” lemondását követelik.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilapban Karl Gaulhofer Titkos vagyon: Jörg Haider postaládái című cikkében tudósít az egykori osztrák politikus elrejtett liechtensteini vagyonáról. Liechtensteinben összefut számos szál. A komoly és megbízható holdingok és alapítványok mellett az alpesi adóparadicsomban számos kétes elem is megfordul.
A Hypo Group eladása és a Buwog-ügyben is néhány nyom Liechtenstein felé mutat. A gyanú cselekvésre ösztönözte Ausztria, Németország és a fejedelemség nyomozóhatóságait. A 46 átvilágított társaságnál tizenkétszer bukkant fel egy név, amire senki sem számított, Jörg Haideré. A számlák feltárása során összesen a volt karintiai tartományfőnök ötmilliós titkos vagyona került napvilágra. S ez korábban lényegesen nagyobb, 45 millió eurós volt, melynek nagy részét még a politikus a 2008. októberi balesetben történt elhalálozása előtt igen kockázatos spekulációs üzletekben elveszítette. Az érintett államügyészségek a nyomozás anyagait titkosították és nem kívánják kommentálni a publikációkat. Milyen csatornákból származhat a pénz? Az biztosra vehető, hogy nem tiszta pénzről van szó, hiszen senki sem tudott a bőséges tartalékkasszáról.
Haider özvegyének nyilatkozata szerint, a hagyatéki eljárás során nem találkozott ezekkel a számlákkal. A pénz eltitkolt adományokból származik? Már tíz évvel ezelőtt azt valószínűsítették nyomozók az úgynevezett spicli botrány kapcsán, hogy 60 millió schillinget helyeztek el az adóhivatal tudtán kívül külföldi számlákon, mely felett Haider rendelkezhetett. Ernst Strasser, az akkori belügyminiszter utasítására a nyomozást leállították.