Mi lesz a több tízmillió doboz H1N1-oltóanyaggal?

A Die Welt arról tudósít, hogy milliós veszteségeket okozott a sertésinfluenza (H1N1) ellen megrendelt oltóanyag. A Stuttgarter Zeitung beszámol arról, hogy feljelentették Günther Oettinger uniós biztost az ellentmondásos gazdasági elkötelezettségi nyilatkozatai miatt.

2010. 08. 16. 8:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilap A sertésinfluenza oltóanyaga milliókat nyel el című cikkében tudósít arról, milyen költségekkel járt az elülőben lévő járványhisztéria.

Lapértesülések szerint a tapasztalatok alapján a tartományi egészségügyi miniszterek szeretnének megszabadulni a járványellenes küzdelem kötelezettségétől. A Der Spiegel értesülései szerint a tartományok azt követelik, hogy a jövőben a szövetségi állam legyen felelős a gyógyszerekkel történő ellátásért, beleértve az oltóanyagokat is. A tartományok bírálták a szakmai tanácsadás színvonalát is, hiszen mindkét az oltóanyag engedélyezéséért felelős intézet „igen valószínűnek” nevezte a járvány gyors terjedését és a megbetegedések nagy számát. Jelenleg a legnagyobb költségek 54 millió euróval a legnépesebb tartományt, Észak-Rajna–Vesztfáliát sújtották. Baden-Württemberg 35 millió eurós veszteséggel számol, itt ugyanis a 4,2 millió megrendelt oltásból 3,7 milliót nem használtak fel.

Alsó-Szászországban 22, míg Hessenben 17,5 millió eurónyi beadatlan oltóanyagot tárolnak. Bajorországban az 5,1 milliónyi megrendelt oltásból csak 970 000-et adtak be a polgároknak. A teljes költséget csak ősszel állapítja meg a tartományi kormány, de Markus Söder (CSU) miniszter két számjegyű kiadással számol.

Tisztázatlan, hogy mi lesz a még fel nem használt oltóanyaggal. Szászországban, ahol még 1,4 millió dobozt tárolnak összesen 11 millió euró értékben, a nagykereskedőkön keresztül gyűjtik össze őket. Az orvosoknál és az oltóhelyeken lévő kisebb mennyiség a szavatossági idő lejárta után a háztartási szemétbe kerül. Berlin még 122 000 dobozt tartalékol, a maradékot egy szövetségi központi raktárba szállítja.

Tavaly a tartományok összesen 50 millió doboz oltóanyagot vásároltak, amit később sikerült 34 millió darabra lealkudni összesen 283 millió euró értékben. Amikor tavaly a sertésinfluenza-járvány elkezdődött, még a németek fele tervezte, hogy beoltatja magát. Később azonban sokkal kevesebben jelentkeztek oltásra.

Stuttgarter Zeitung (Stuttgarter-zeitung.de)

A liberális stuttgarti napilap Az összezavarodott biztos című cikkében tudósít a német uniós biztos elleni nyomozásról.

Günther Oettinger (CDU) volt baden-württembergi miniszterelnök – jelenlegi német uniós biztos – közérdekű tevékenységeivel komoly problémák vannak. Már másodszor kellett pontosítani hivatalos érdekeltségi listáját, mert a volt kormányfő adatai lényegesen eltérnek egymástól. Hamis adatok megadása nem éppen apróság. Oettingernek, mint minden uniós biztosnak, május 3-án az Európai Bíróság előtt esküt kellett tennie többek között a saját függetlenségéről is. A stuttgarti államügyészség azt vizsgálja, hogy megáll-e az alapos gyanú az eskü alatti hamis nyilatkozat vádjához. Ez ugyanis büntetendő cselekmény lenne.

Miniszterelnöksége végén négy ingyenesen végzett közhasznú tevékenységéről nyilatkozott. Egy uniós biztosnak függetlennek kell lennie, nem rendelkezhet fizetett mellékállásokkal. Ugyanakkor ingyenes közérdekű tevékenységet gyakorolhat a politika, a kultúra, a művészet vagy a karitatív munka területén, de csak akkor, ha a legkisebb veszélye sem áll fenn az érdekkonfliktusnak – áll a 2004-ben elfogadott viselkedési kódexben.

2010. január 7-i nyilatkozata alapján Oettinger minden mellékállását fel kívánta adni. Ebben azonban olyan elkötelezettségek is feltűntek, melyeket a távozó miniszterelnök szintén betöltött, azonban egyetlen korábbi nyilatkozatában sem szerepeltek. Például a D21-es kezdeményezés és a Theodor Heuss alapítvány kuratóriumi tagsága. Március 6-án már biztosként a salemi elitinternátus kuratóriumába választották, ezt azonban csak többszöri felszólításra május 26-án a második érdekeltségi nyilatkozatában hozta nyilvánosságra. Ebben a nyilatkozatban azonban olyan szervezeti tagságok is megjelentek, melyekről januárban megígérte, hogy le fog mondani. Ilyen a Stuttgart Térség Fóruma nevű közhasznú társaság, mely a tartományi székhely egyik igen befolyásos lobbiegyesülete. Zavaró, hogy feltűnt egy 48 224 eurós lakástakarékossági betét is, melyet januárban még nem tartott említésre érdemesnek.

Június 10-én Oettinger újra módosította nyilatkozatát. Immár csak a salemi elkötelezettséget említi, a többi eltűnt. Csakhogy Oettinger a ludwigsburgi kastély ünnepi játékainak és az ottani kosárlabdacsapat baráti körének is a tagja, bár ezeket sem tüntette fel. Megjegyzendő, hogy Oettinger adatai lényegesen eltérnek egymástól, és jelentős lyukakat tartalmaznak. A 27 biztos közül egyetlenként kénytelen módosítani az adatain, s felmerül a kérdés, hogy valóban képes-e áttekinteni összes ingyenes közhasznú tevékenységét. Oettinger állandóan hangoztatta, ő az érdekeltségeit állandóan az előírásoknak megfelelően és legjobb tudása szerint készítette el. Andreas Frank, Oettinger bírálója egész másként látta. Bekapcsolta az uniós bizottságot, és június 14-én feljelentést tett a stuttgarti államügyészségnél. Két hónap múlva meglesz az eredmény – nyilatkozta az államügyészség szóvivője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.