Frankfurter Allgemeine Zeitung
A baloldali müncheni napilap Ötmillió Szaddám Huszeintől, 45 millió Kadhafitól című cikkében tudósít a Jörg Haider titkos vagyonával kapcsolatos találgatásokról. Számos spekuláció ellenére mindeddig nem sikerült sem Ausztriában, sem Liechtensteinben vagy éppen Svájcban bizonyítékot találni az egykori karintiai tartományfőnök titkos bankszámláira. A bécsi és a klagenfurti államügyészség, valamint a független korrupcióellenes hivatal már foglalkozik a kérdéssel. Walter Meischberger egykori FPÖ-funkcionárius, Jörg Haider bizalmasának a naplóját az oknyomozó bécsi Falter a nyomozati akták között kutatta fel, és az abban találtak megint olajat öntenek a híresztelések tüzére.
A líbiai Moamer Kadhafi által Haidernek fizetett 45 millió euró okáról többféle értelmezés látott napvilágot. Az egyik szerint magánjellegű adományról lett volna szó, hiszen Haider jó kapcsolatokat ápolt a líbiai forradalom vezérének egyik fiával. Egy másik verzió szerint segített egy Kadhafi tulajdonában lévő bécsi ingatanban történt haláleset eltussolásában. Végül az is elképzelhető, hogy az akkor Líbia ellen érvényben lévő nemzetközi szankciók miatt a diktátor fiainak megbízásából kezelte a fenti vagyont. Az állítólag Szaddám Huszein iraki diktátor által Haidernek fizetett ötmillió euró annak a honoráriuma volt, hogy az osztrák politikus a nyilvánosság előtt kiállt a bojkottált irakiak mellett. Tény, hogy Haider Szaddám Huszeint 2002-ben kétszer is meglátogatta Bagdadban. Haider mindkét esetben elmulasztotta az akkor még érvényben lévő ajándékozási adót befizetni.
Meischberger naplóbejegyzései összességében drámai képet festenek az akkori szabadságpárt erkölcsiségéről. Uwe Scheuch, aki a karintiai szabadságpártiak vezetőjeként ma egyike Haider politikai öröksége csődgondnokainak, hamisítványnak és pletykagyűjteménynek tartja Meischberger feljegyzéseit. Mint mondta, az állítólagos Hitler-naplót is előbb nyilvánosságra hozták, és csak utána derítették ki róla, hogy hamisítvány.
Die Welt
A konzervatív német napilap Alig van esély Adolf Sauerland főpolgármester leváltására című cikkében foglalkozik a bonyolult német köztisztviselői jog útvesztőivel. Adolf Sauerland (CDU) duisburgi főpolgármesternek a technopartin történt katasztrófa ellenére jó esélye van arra, hogy hivatalában maradjon. „A tények ismeretében a CDU-frakció egyhangúlag elutasítja majd a leváltása érdekében benyújtott kezdeményezést” – nyilatkozta Rainer Enzweiler duisburgi kereszténydemokrata városházi képviselő.
Sauerland a többi városházán képviseltetett frakcióból további három támogatóra biztosan számíthat. Mint Enzweiler fogalmazott, személyes beszélgetései során alakult ki ez a meggyőződése. A polgármester leváltásához a 75 duisburgi önkormányzati képviselő kétharmadának szavazata kellene. A városi CDU ebből 25 képviselői hellyel rendelkezik – egyikük maga a főpolgármester. Az ő szavazata nélkül is a leváltási kezdeményezés elutasításához vezetne, ha a kereszténydemokrata frakció kitartana mellette, és még két további városi tanácstag is őt támogatná. A közgyűlésben három olyan civil szervezetet képviselő foglal helyet, akik gyakran együtt szavaznak a CDU-val. Egy további képviselőt szintén a kereszténydemokrata táborhoz számítanak. A képviselő-testület csak akkor tudja elmozdítani Sauerlandot, ha önként elfogadja a döntésüket. Ellenkező esetben a kérdésről népszavazáson meg kellene kérdezni a város polgárait is.
Az ügy miatt a liberálisok szeretnének már augusztus végen egy rendkívüli képviselő-testületi ülést tartani. Ezen azonban csak kikérdeznék az üggyel kapcsolatban a városvezetést – nyilatkozta Wilhelm Bies, az FDP-frakció tagja. Ennek az ülésnek az eredményétől függően egy szeptember közepén megtartott második rendkívüli ülés napirendjére kerülhetne fel a főpolgármester felmentése. A soron következő rendes testületi ülést csak október 4-én tartanák. „Sauerland húzza az időt. Mit lehet erre mondani?” – bírálta a főpolgármestert Uwe Linsen, az SPD frakcióigazgatója.
A Több demokráciát! nevű kezdeményezés – tekintettel a jelenlegi helyzetre – annak a lehetőségnek a megteremtését követelte, hogy a polgárok közvetlenül is leválthassák a polgármesterüket. Ez Észak-Rajna–Vesztfáliában nem lehetséges, előbb a képviselő-testületnek kell a leváltásról dönteni.
A duisburgi városházát a 2009-es önkormányzati választásokig a CDU és a Zöldek koalíciója irányította. Ebből az időszakból Sauerland és a CDU még szoros személyes kapcsolatokat ápol pártja tagjaival – nyilatkozta Matthias Schneider, a duisburgi Zöldek vezetője. Ő ennek ellenére azzal számol, hogy mind a hatan egyhangúlag a leváltásra fognak szavazni. „Tovább Sauerlanddal, az a katasztrófa fel nem dolgozásának szimbóluma lenne” – fogalmazott Schneider.
A várost 2004 óta vezető Sauerland a 2009-es választásokat követően saját többség nélkül irányít. A város ügyeiben lényegében az SPD, a Baloldali Párt és a Zöldek informális koalíciójának van döntő szava. A tavaszi költségvetési tárgyalások alkalmával jelentős tartalmi változásokra tudták kényszeríteni a komoly takarékossági csomagot tervező főpolgármestert.
A közalkalmazottak és köztisztviselők eltávolítása amúgy szinte lehetetlen vállalkozás, csak igen súlyos kötelességszegés esetén lehetséges. Ebben az esetben a közigazgatási bíróságok fegyelmi kamarái dönthetnek az elbocsátás jogosságáról. Erre a lehetőségre utalt a múlt héten a német köztisztviselők tartományi kamarája is. Ebben az esetben viszont az érintett személy elveszti összes igényjogosultságát is. Egy ilyen eljárás, ha egyáltalán megkezdhető, csak az államügyészség nyomozásának lezárása után történhet.
A TEK fogja megteremteni a nyugati vezetők biztonságát a budapesti diplomáciai csúcson