Véget ért Svájc legrégibb, engedély nélküli tevékenysége

A Neue Zürcher Zeitung beszámol arról a kuriózumnak számító legfelsőbb bírósági ítéletről, mely egy 1930 óta működő, engedély nélküli kőbányát zárt be. A Frankfurter Allgemeine Zeitung arról tudósít, hogy milyen óriási változásokat jelent Heidelbergben az amerikai csapatok kivonulása.

2010. 08. 17. 11:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív frankfurti napilapban Rüdiger Soldt Ha a katonák tovább vonulnak című heidelbergi keltezésű cikkében elemzi az amerikai kivonulás várható következményeit a Neckar-parti Athénnek nevezett városból. Heidelberg a legrégibb amerikai katonai telephely Németországban. Miután 1945. március 30-án elfoglalták a várost, hosszú távra rendezkedtek be. Most az amerikai szárazföldi csapatok főhadiszállásának (USAREUR) napjai meg vannak számlálva, négy év múlva e fontos intézmény már Wiesbadenben fog működni. A szomszédos Mannheimben már az idén megkezdődik az amerikaiak kivonulása. Állítólag az elmúlt hatvan év legnagyobb csapatmozgatását tervezik Németországon belül, majd egymilliárd euróba kerül ez a hatalmas logisztikai művelet. 84 millió euróért új parancsnoki központot építenek a Wiesbadenben. A legtöbb egységet az amerikaiak a hesseni tartományi székhelyre telepítik, a többit Kaiserslauternbe.

Az 5600, Heidelbergben és Mannheimben állomásozó katonából 1440 visszatér az Egyesült Államokba, 1200-ról még nem tudják, hova vezénylik, míg közel 2000-en Wiesbadenben fognak dolgozni, a maradékot elosztják további németországi telephelyeken. Eckart Würzner, párton kívüli polgármester kétszer utazott Washingtonba, hogy legalább a katonák egy része a városban maradjon. 2009-ben Würzner még abban bízott, hogy a kivonulást részben meg tudja akadályozni a horribilis költségekre hivatkozva. Végül azonban a szenátus másként döntött. Nyolc telephelyen közel 200 hektár szabadul fel, összesen 2800 lakás megüresedik. Mannheim–Heidelberg körzetében 25 000 amerikai él – katonák és családtagjaik. 1000 polgári alkalmazott válhat munkanélkülivé, hétmillió euróval kevesebbet kap az önkormányzat a forráskiegyenlítésből, a városi üzemek is tízmillióval kevesebb bevétellel számolhatnak. Hasonló mértékű lehet a kiskereskedelem vesztesége is.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív zürichi napilap Leállították a kőbányászatot Valsban című cikkében tudósít Svájc történetének leghosszabb illegális tevékenységének befejezéséről. A lausanne-i szövetségi bíróság arra kötelezte a valsi – Graubünden kanton – kőbányát üzemeltető céget, hogy október 31-ig szüntesse be az 1930 óta engedély nélkül folytatott tevékenységét. Korábban a hatóságok arra az álláspontra helyezkedtek, hogy egy engedélykérelmet akkor kell benyújtani, amikor a településrendezési terv revíziója jogerősen véget ért. A legfelsőbb bíróság ezt másként látta és igazat adott egy panaszosnak. Az első közösségi jogi kamara egyhangú ítélete szerint a közösség érdekében áll a település rendezési tervének és a környezetvédelmi jogának betartása. Ezek az érdekek megelőzik a Valser Naturstein AG gazdasági érdekeit, mely a jogi helyzet tisztázásáig több hónapos üzemszünetet lesz kénytelen elrendelni. A vállalkozás a kőbányát évtizedekig engedély nélkül használta, sőt az üzemet 2004-ben még ki is bővítette. Ennek az igazolhatatlan privilegizált helyzetnek az azonnali megszüntetése a legfelsőbb bíróság szemszögéből vállalható teher, hiszen az üzemeltető azonnal igényelheti a szükséges engedélyeket. Az ítélet indoklásában az áll, hogy a szövetségi állam területtervezési jogát csak akkor lehet a rendeletnek megfelelően megvalósítani, ha az olyan esetekben, mint a jelenlegi, a nem engedélyezett tevékenység leállítását el lehet rendelni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.