Vicces dolgokat rejtenek az akták a fontos politikusról?

A Die Welt beszámol arról, hogy a zwönitzi testületi ülésen a képviselők döntése alapján továbbra is lehet sört és rántott szeletet rendelni. A Süddeutsche Zeitung arról tudósít, hogy ma már megmosolyogtató, hogy mi minden szerepel a volt szövetségi elnökről most nyilvánosságra hozott Stasi aktákban.

2010. 08. 20. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap A városi tanácsosok továbbra is sör és rántott szelet kívánnak ülésezni címmel tudósít egy különös önkormányzati döntésről. A sör és a rántott szelet továbbra is a szászországi Zwönitz képviselő testületének napirendjéhez fog tartozni. A grémium legutóbbi ülésén a Szabad Választók nevű csoportosulás azzal a javaslattal állt elő, hogy a testület többé ne egy vendéglőben ülésezzen – nyilatkozta Wolfgang Triebert (CDU) a városka polgármestere. A konkrét javaslat azzal foglalkozott, hogy a képviselők ülés közben sörözhetnek, vagy akár ehetnek is. Az alkohol tekintetben a tanácsnokok 12:9 arányban a már megszokott gyakorlat folytatását támogatták, az étkezésnél 13:7, volt az arány, árulta el Triebert. A zwönitzi testület hely hiányában a városháza helyett évek óta egy vendéglőben ülésezik, tudósított polgármester. Az esti, munkaidő utáni ülések néha éjfélig is eltartanak. Ezért néhányan, akik a munkából érkeznek, enni szeretnének valamit. Triebert polgármester cáfolta azokat a feltételezéseket, melyek szerint a politikai viták zabálásba torkollnának. Nálunk alig isznak alkoholt. De természetesen mindenkinek adott a lehetőség, hogy egy sört, vagy egy radlert rendeljen – mondta.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali-liberális német napilapban Susanne Klaiber Egy macskabagoly életéből című cikkében tudósít a most előkerült Richard von Weizsäcker megfigyelésével foglalkozó Stasi aktákról. A macskabagoly aranyos állatka. Az némileg meglepő, hogy az NDK állambiztonsági minisztérium Richard von Weizsäcker volt nyugat-berlini főpolgármesterének megfigyelésének a „Macskabagoly-hadművelet” nevet adta. A görög mitológiában a baglyok egyrészt a sötétség jelképének, ugyanakkor a bölcsesség szimbólumának számított. A későbbi szövetségi elnök azzal keltette fel a Stasi érdeklődését, hogy az evangélikus egyház tanácsának tagjaként, majd nyugati-berlini főpolgármesterként gyakran utazott az NDK-ba. Magánemberként is gyakran átugrott Kelet-Berlinbe, hogy egy-egy izgalmas színházi előadást megtekintsen. A kulturális érdeklődés és Weizsäcker életének egyéb részletei olvashatóak az összesen 1293 oldalas megfigyelési dokumentum kötegből. Ezeket az érintett engedélyével a Stasi dokumentumokat kezelő úgynevezett Birthler Hivatal most nyilvánosságra hozták, közte 30 darab titokban készített felvételt. 1972 óta amennyiben Weizsäcker átlépte az NDK határát azonnal mozgásba léptek az NDK állambiztonsági szervei. 1964 és 1984 között Weizsäcker állítólag 66-szor volt keleten.

A Stasi abban bízott, hogy Weizsäckert tetten tudja érni és ezzel vagy zsarolhatóvá válik, vagy az így szerzett információkkal képesek lesznek lejáratni. Részben, mert apját védte, akit a nürnbergi perben háborús bűncselekményekkel vádoltak. (Apja, Ernst von Weizsäcker a 1938 és 1943 között a berlini külügyminisztérium államtitkára volt. Ezen felül a Richard von Weizsäcker a 9. gyalogezreddel végigharcolta a második világháborút. Szerk.) De az alaposság ellenére a Stasi nem talált semmi olyat, amit Weizsäcker ellen felhasználhatták volna. Ezért az akták csak banális jeleneteket és a magánszféra mély megsértését tartalmazzák. 1982. január 1-én például a gyalogátkelőhelynél a piroson ment át, majd még ugyanabban a hónapban az egyenesen haladó sávból elkanyarodott. Weizsäckert, úgy tűnik még részben az őt megfigyelők is tisztelték.

Werner Großmann a hírszerzés helyettes vezetője a kereszténydemokrata Weizsäckert a következő szavakkal jellemezte: „intelligens, nemes, taktikus, toleráns, fair, liberálisan nyitott, világra figyelő, előítéletmentes, a probléma felismerő, személyében tiszta, de inkább szkeptikus politikus”. Ennek egyik oka, hogy Weizsäcker viselkedésével a Stasinak nem volt komolyabb a problémája. Fellépéseiben, amennyi abból ismert, az antikommunista hecckampányok és rágalmak kérdésében mindig is visszafogott volt, áll a egy 1976-ben róla készült értékelésben. Ezen felül a dokumentumokból kiderül, hogy az NDK-ból áttelepült emberekkel folytatott beszélgetéseit viszonylag gyorsan befejezte. Feltűnést kerülést külseje miatt Weizsäckert az utcai sétáin a lakosság alig veszi észre. A ruházata korrekt és korának megfelelő. A macskabagoly tehát kellemesen terepszínű tollazattal bír.

De Stasi nem a Stasi lett volna, ha Weizsäckerben megbízott volna. Amikor elnökké választása előtt Drezdában felkereste a világhírű Zwinger udvarát, akkor 20 turista párocskát alakító Stasi munkatárs próbált a közelébe férkőzni és hangfelvételt készíteni a beszélgetéseiről. Azonban akkor sem mondott semmit, ami a „céget” érdekelte volna. Az 1982. augusztus 27-i Hotel Frankfurtban folytatott beszélgetésének lehallgatása is kudarcot vallott, mivel a rádió és televízió túl hangosan szólt. Ezért csak néhány szót, mint a Seelowi magaslat és az Odera-hajlat sikerült kivenniük. A macskabagoly mégiscsak átlátott a Stasi ügynökökön.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.