A bevándorlók helyzete „forralja” a német politikát

A Süddeutsche Zeitung írása szerint a Baloldali Párt luxuséletmódja miatt támadott elnöke hajlandó lemondani 2000 euróról, hogy ezzel megnyugtassa bírálóit. A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung kommentárja szerint a német politikai osztály csődje olvasható ki Thilo Sarrazin könyvének sikeréből.

2010. 09. 06. 9:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (Sueddeutsche.de)

A baloldali müncheni napilap Ernst lemond a léről című tudósításában foglalkozik a Baloldali Párt elnökének luxuséletmódja miatt kialakult viták legfrissebb történéseivel. A pártelnök a kiegészítő frakciótámogatásról történő lemondással kívánja elvenni az élét a személyét illető bírálatoknak. Ernst havi 2000 euróról lenne hajlandó lemondani, amit a frakcióelnökségi tagságért fizettek neki – nyilatkozta vasárnap Gregor Gysi, a párt Bundestag-frakcióvezetője. Hetek óta bírálják Klaus Ernstet a magas jövedelmei miatt. Többheti hallgatás után először a mai berlini ügyvezető elnökségi ülésen szembesül a párton belüli, a jövedelmét illető bírálatokkal. Az ülésen a tartományi pártelnökök is részt vesznek.

A párttagságot zavarja, hogy Ernst a maga képviselői tiszteletdíja mellett még az elnökségi munkájáért is kap fizetést. „A funkcióiért kapott fizetés témája nagyon izgatja a párttagokat” – nyilatkozta Thomas Nord, a párt brandenburgi elnöke. Ugyanakkor az is tény, hogy ezt nem rosszindulatból tette, hanem csak az elnökség eddigi döntéseinek megfelelően viselkedett. Gysi a közszolgálati ARD televízióban bejelentette, hogy Ernst a következő javaslattal fog élni a mai ülésen: „Elvetjük a régi szabályt és a következőképpen fogunk eljárni. Aki a frakcióban végzett tevékenységéért pénzt kap, annak a pártmunkájáért nem fizetnek. Vagy aki a pártfeladatért kap fizetést, az a frakciómunkát végzi a jövőben ingyenesen”. Ez Ernst számára azt jelenti, hogy jövedelme 2000 euróval zsugorodik, s ezzel az indulati hullámokat sikerül megfékezni – adott hangot a reményeinek Gysi.

Eddig Ernst a Bundestagtól havonta 7668, a pártjától 3500 és a frakciótól további 1913 eurót kapott. Ernst társelnöke, Gesine Lötzsch lemondott a párttól kapott jövedelméről. A berlini államügyészség továbbra is nyomoz a költségtérítéssel történő lehetséges visszaélés miatt. Ernst a jogszabállyal ellentétes módon a Bundestaggal számoltatta el, amikor szakszervezeti rendezvényekre vagy felügyelőbizottsági ülésekre utazott.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (Faz.net)

A konzervatív frankfurti napilap vasárnapi kiadása A készségesek integrációja című cikkében elemzi a német belpolitika első számú témájává emelkedett Sarrazin-ügy tanulságait. Sokan vitatják, hogy Thilo Sarrazin SPD-ből történő kizárása jó ötlet volt-e, ugyanakkor senki sem vonja kétségbe a szocik vagy más pártok jogát, hogy maguk döntsenek arról, kit tűrnek meg a soraikban és kit nem.

A magánvéleményét képviselő Sarrazint többek között azért nem képes elviselni a pártelnökség, mert azt az álláspontot képviseli, hogy a társadalomnak joga van eldönteni, kit kíván az országába beengedni és a társadalomba befogadni. A pártokkal ellentétben az állam ezzel a jogával nem él. Egyszerűen tétlenül nézi, hogy a nagy-, de egyre inkább a kisvárosokban olyan csoportok gyarapodnak, melyek többet vesznek el a közösségtől, mint amennyit hozzátesznek – érvelt Sarrazin.

Sok polgár úgy érzi, hogy mindennapos tapasztalatai megerősítik Sarrazin megállapításait. A bevándorlók a németek utálatára nevelik a gyerekeiket, a saját szabályaik szerint élnek, messze az átlag felett követnek el erőszakcselekményeket és azonnal diszkriminációt kiáltanak, ha valaki szóvá teszi az integrációra való hajlandóság hiányát. S ahogyan Sigmar Gabriel SPD-elnök dühösen azt kérdezi, miért tagja Sarrazin még a szociáldemokratáknak, ugyanúgy kérdezi számos polgár, hogy miért él Németországban olyan sok muzulmán, aki úgy érzi, semmi köze az országhoz, a lakosaihoz, a nyelvéhez és a kultúrájához.

Egyszer már sikerült úgy átverni és a barikádokra vinni a népet, mint most: amikor a kilencvenes évek elején kiderült, hogy az országot megosztó fal egyúttal feltartóztatta a menekültáradatot is. 1992-ben oroszországi németek, jugoszláviai menekültek és a világ minden tájáról szegények tömegei érkeztek Németországba, összesen 1,2 milliónyian. Még ebben a helyzetben is kitartott az SPD az alkotmányban foglalt menedékjog fikciója mellett. Csak miután felgyújtották a hoyerswerdai, a rostocki, a möllni és a solingeni menekültállomásokat, akkor járultak hozzá az alkotmány módosításához. Hirtelen sikerült nemcsak a menekültek számát szabályozni, de a parlamenti pártok tétlensége miatt megszaporodott számú szélsőséges erőszakcselekményeket is visszaszorítani. De az időközben már hisztériává vált szélsőjobboldal elleni küzdelem megakadályozta a következő lépést.

Ahol minden külföldiekkel szemben megfogalmazott követelést idegenellenes lépésnek címkéztek, az integráció csak a készségeseknél sikerült. Aki ezt megtagadta, ahhoz nem nyúlt az állam. Így lehetett az integrációmegtagadást továbbörökíteni.

A probléma okait először nem Sarrazin vetette fel, hanem Wolfgang Schäuble még az előző kormány belügyminisztereként. Az általa kezdeményezett „iszlámcsúcs” azonban az áthidalhatatlan ellentétek miatt csak a probléma leírásáig jutott el. Utódja már a csúcs összehívásakor kudarcot vallott.

A belügyminiszter, a kancellár és az SPD-elnök magabiztosnak tűnik abban, hogy a negyvenszázaléknyi nem választó belátható időn belül nem keres és talál magának új politikai szervezetet. De mi történik akkor, ha megjelenik a színen egy német Geert Wilders? Az a módszer, amely Sarrazint az „érinthetetlenek kasztjába” taszította, könnyen válhat egy ilyen pártot, mozgalmat elindító szikrává. Akkor majd ismét lehetővé válik, ami addig elképzelhetetlennek tűnt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.