Agyonverte az osztálytársát, megy a fiatalkorúak börtönébe

Letöltendő börtönbüntetésre súlyosbította a Fővárosi Ítélőtábla csütörtökön annak a szakközépiskolai tanulónak a korábban kiszabott felfüggesztett fogházbüntetését, aki 2008 januárjában annyira bántalmazta osztálytársát Budapesten, a VIII. kerületben, hogy a sértett – miután hazament – életét vesztette.• Megúszta a társát agyonverő diák • Saját gyermekeink lesznek a gyilkosaink? • Káoszkapitány és az ököljog társadalma

MNO
2010. 09. 23. 14:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A táblabíróság jogerős döntése értelmében K. Rajmundnak halált okozó testi sértés miatt két év három hónapot kell a fiatalkorúak börtönében letöltenie, továbbá három évre eltiltották a közügyek gyakorlásától.

Különösen értelmetlen halál


A bíró indoklásában kifejtette: az élsportoló vádlott az ökölvívásban szerzett ismereteit nem a sportban, hanem védtelen osztálytársával szemben használta megtorlásként egy őt ért sérelem miatt. A másodfokon eljáró bíró szóbeli indoklásában a sérelmet nem részletezte, ugyanakkor a korábbi elsőfokú eljárás során elhangzott: a vádlott azért bántalmazta áldozatát, mert az roma származására tett sértő megjegyzést. A másodfokon eljáró bíró megengedhetetlennek nevezte, hogy vélt vagy valós sérelmeket az utcán így toroljanak meg, ezt a fiatalember se tehette volna meg. A letöltendő börtönbüntetésre való súlyosítással kapcsolatban kifejtette: a büntetés célja a megelőzés kell, hogy legyen, az elkövető és a társadalom számára egyaránt. Ezzel a táblabíróság osztotta azt a perbeszéd során kifejtett ügyészi álláspontot, miszerint a társadalom igazságérzetével arányban álló büntetésre van szükség, épp a sértett álláspontja veszik el ennek hiányában, a fiatalember életét ugyanis visszaadni már nem lehet. Az áldozat halálát a bíró különösen értelmetlennek nevezte, mert – mint fogalmazott – igazi motívuma, indoka nem volt a vádlottnak, hogy ilyen kitartó szándékkal, hosszú időn keresztül, célzottan, nagy ütésekkel bántalmazza osztálytársát.

Súlyosbító körülmény


Nyomatékos súlyosbító körülményként értékelte a bíróság, hogy a fiatalember – aki sikertelen érettségi vizsgát tett a tavasz folyamán, ezért októberben pótérettségizik – 13 éves kora óta rendszeresen sportol, amely révén nemcsak jó fizikumú, de az ökölvívásban speciális ismeretekre is szert tett. Mint a bíró fogalmazott: ezek a technikai ismeretek a számára is biztonságot jelentettek, ha másokkal szemben védekeznie kellett, de kizárólag a sportban használhatta volna. A diák élsportoló volt, játékjogát a büntetőeljárás megindulását követően függesztették fel. A bíró külön megemlítette, hogy magyar bajnokságon is részt vett és jelentős eredményt ért el.

A bíróság jogerős ítéletének kiszabásakor az egy hónaptól öt évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekmény büntetésének kiszabásakor enyhítő körülményként értékelte az időmúlást, a vádlott beismerő vallomását, továbbá azt, hogy a bántalmazás eredménye, vagyis a sértett halála nem terheli a tanulót.

Az első fokon eljáró Fővárosi Bíróság rögzítette: a szakközépiskolában egyébként egymás mellett ülő két fiatal kapcsolata megromlott, mert a sértett megjegyzéseket tett a vádlott roma származására. Az akkor 17 éves tanuló és 18 éves áldozata 2008. január 10-én olyannyira összeveszett, hogy már az iskolában, tanítási órán bántalmazásig fajult a vita. Előbb angol órán, majd osztályfőnöki órán vesztek össze, s utóbbin arcul is ütötte a vádlott a sértettet. A vitát előbb osztálytársak próbálták félbeszakítani, majd a mindkét órán jelen lévő pedagógus. A diákokat a tanár hazaküldte, majd külön-külön a veszekedő feleket is. A vádlott azonban megvárta a sértettet, az utcán követte, s amikor utolérte, megütötte és megrúgta. A sértett ezt követően még hazament, de rokona már eszméletlen állapotban talált rá, nem sokkal később agyzúzódás okozta légzési és keringési rendellenesség következtében életét vesztette. Az utcai bántalmazás és a halál beállta között mintegy három óra telt el. A fiatalkorú elkövető a másodfokú eljárásban az utolsó szó jogán nem szólalt fel, az elsőfokú eljárásban azonban sajnálatát fejezte ki és azt mondta: „ha visszapörgethetném az időt, teljesen másképp reagálnék”. A másodfokú tárgyaláson jelen volt az áldozat édesanyja is, aki az ítélethirdetést követően elsírta magát.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.