Kétévente halljuk, olvassuk és optimistaként talán érezzük is: „újabb lehetőség előtt a magyar foci”, „majd most megmutatjuk”, „meg kell ragadnunk az esélyt”, „a második hely megszerzése nem reménytelen”. Igen, labdarúgó-válogatottunk újabb selejtezősorozat előtt áll, péntek este Svédországban indul el abban a labirintusban, amelynek a kijáratánál Lengyelország és Ukrajna várhatja 2012-ben.
A rend kedvéért: a svédeken kívül a vb-döntős Hollandia, valamint Finnország, Moldova és San Marino lesz Magyarország ellenfele az oda-vissza vágós, körmérkőzéses rendszerben, a pénteken kezdődő sorozat 2011 októberében ér véget. A csoportgyőztes automatikusan kijut az Eb-re, míg a második helyezettek párban pótselejtezőt vívnak, kivéve a „lucky loosert” – a legjobb csoportmásodik is automatikus résztvevője a tornának.
A mi csapatunk – ki ne tudná – Erwin Koeman tevékenykedése közreműködésével nem jutott ki a 2010-es vb-re, Dánia, Portugália és Svédország mögött mindössze a negyedik helyen végeztünk a selejtezőkön. Azóta egyet fordult a földgolyó, szövetségi kapitányunkat Egervári Sándornak hívják, Gera Zoltán az angolok elleni felkészülési meccsen (2–1 oda) visszatért, és bizonyítani akar. Annál is inkább, mert (talán) legmagasabban jegyzett labdarúgónk az Európa-liga idei döntőjében is szerepelt angol Fulham kezdőjéből kiszorulni látszik (pénteki ellenfelünknél is van egy nagy visszatérő, de erről később).
Húsz pont – megvalósítható álom?
Pár szóban a teljes sorozatot illető esélyeinkről. Egyenes ágon aligha jutunk tovább E jelű hatosunkból – Hollandia a 2010-es vb-re is úgy jutott ki, hogy mindenkit oda-vissza vert –, de a második helyért is bravúrt bravúrra kell halmoznunk. És akkor most számolgassunk egy kicsit: 14 pont megszerzése minden körülmények között kötelező lenne – 2-2 siker Moldova és San Marino ellen, valamint legalább egy döntetlen két észak-európai vetélytársunkkal. A második hely eléréséhez a „két kicsi” szorgos elkalapálásán kívül szükség volna 2 győzelemre a nagyok ellen (tegyük fel: Svédország, Finnország), valamint elcsippenteni egy-egy döntetlent is – Hollandia ellen ne számítsunk sok jóra. S bár álomnak tűnik a 20 pont ily módon történő elérése, 16 egységet Koeman alatt is elértünk, s ennél azért minden magyar futballszerető többet szeretne már.
Mondjuk gyorsan el: futballvezetésünk a 2014-es vb esetében számol a kijutás lehetőségével a legkorábban, leggyakrabban a 3. hely megszerzését lehet hallani mint kitűzött célt.
Csak Zlatan ne…
És akkor az esti meccs. Az európai ranglistán 20. svédek otthonában lép pályára 14 hellyel hátrébb tanyázó gárdánk. Mindkét kispadon újólag bemutatkozó szakember foglal helyet: Erik Hamrén amott, Egervári emitt. Mindkét csapat vezére most tér vissza tétmeccsen nemzeti csapatába: az AC Milan friss szerzeménye, Zlatan Ibrahimovic amott, Gera Zoltán emitt.
Álljunk is meg egy szóra a sárga-kékek virtuóz óriásánál. A „finnyás Ibra” híres arról, hogy rabja a hangulatának, de ellenünk sajnos 2002 óta mindig jó kedve van. Nyolc esztendeje még tiniként rúgott egyenlítő gólt Keneseiéknek, a 2005-ös vb-selejtezőn „a lefújás pillanatában” szerzett győzelmet érő találatot ellenünk, és ugyanígy tett négy évvel később, amikor 2–1-re kaptunk ki hallatlan gólja után (az a botlás került a harmadik helyünkbe a vb-selejtezőcsoportban). Nagyon elegünk is lehetne a svédekből emiatt, de jegyezzük meg, utoljára élcsapat ellen vívott tétmeccsen éppen ellenük sikerült győznünk – igaz, az még 1995 áprilisában történt –, ha nem tekintjük tavaly év végi idegenbeli sikerünket a vb-re kijutás miatt a szóbeszéd szerint másnapos Dánia ellen.
Harapni fognak
Egervári mester már „kimágnestáblázta” a svédek 4–2–3–1-es felállását a csodás telki edzőközpontban, de a meccs – közhely – a pályán dől el. Az északiak különösen harapósak lesznek este 8-kor a solnai Rasunda stadionban, ugyanis nem szoktak hozzá, hogy lemaradnak egy-egy világeseményről – mint ismert, az 1994-es vébé bronzmeccsén még 4–0-ra verték a Sztojcskov-féle Bulgáriát, a dél-afrikai tornát pedig Dánia és Portugália remeklése miatt nézhették csak televízión keresztül. Eláruljuk azért: abban a bizonyos „húszpontos” tervben Svédország ellen egy idegenbeli döntetlennel is számoltunk.